Karamandan.com

Karamandan.com

08 Nisan 2020 Çarşamba
Mobilyacılardan Oturma Ruhsatı Talebi
Mobilyacılardan Oturum Ruhsatı Talebi Geldi, Belediyeye Başvuru Yapacaklar.
Kategori : Ekonomi
17 Şubat 2020 17:54
 
Mobilyacılardan Oturma Ruhsatı Talebi

Mobilyacılardan Oturum Ruhsatı Talebi Geldi, Belediyeye Başvuru Yapacaklar.

Karamanlı mobilyacılar iç dekorasyonu yapılmamış evlerin oturma ruhsatlarının verilmesini istiyorlar. 

Bu sayede işlerin şehir dışına kaymayacağını ve kullanıcıların da rahat edeceğini iddia eden mobilyacılar adına Karaman Marangozlar, Mobilyacılar ve Hızarcılar Odası Başkanı Bülent Ergen bir açıklama yaptı.

Ergen açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Karaman’da müteahhitler yaptıkları binalarda dairelerin kapı, pencere, mutfak dolabı ve taban döşemesi gibi mobilya uygulamalarını yapmadan oturum ruhsatı alamıyorlar. Bu durumun bazı dezavantajları var.

Mecburen mobilyaları yapılmış şekilde satılan evler bazı sıkıntıları da yaşatmaktadır. Örneğin evi alan kişi belki daha ekonomik mobilya istiyor belki de daha lüks mobilya istiyor. Bu durumda ekonomik isteyen evi bütçesinden daha pahalıya almış oluyor. Daha lüks isteyen de mobilya aksamını tamamen söküp yeniden yaptırıyor. Burada büyük bir milli servet çöp olmaktadır. Özellikle TOKİ konutlarında bu sık yaşanmaktadır.

Ev sahibi olmak isteyenlerden de şikâyet alıyoruz. Onlar da “ben kendi mobilyamı kendi ustama yaptırmak istiyorum” diyorlar. İnşaatı bitmiş ama kapısı penceresi takılmamdan evi satın alabilmek istiyorlar.

Bunların yanı sıra şehrimizin ekonomik potansiyelinin dışarı kayması durumu da var. Büyük müteahhitler evlerin mobilya aksamları bitmeden satamadıkları için, işlerini, büyük projeleri kaldırabilecek şehir dışındaki firmalara veriyorlar. Bu durumda yerli firmalarımız sıkıntı çekmeye devam ediyorlar.

Bu sıkıntıların giderilmesi belediye inisiyatifinde. Ülkemizde birçok ilde böyle bir mağduriyet yok. Biz de mobilyacılar odası olarak üyelerimizin refah seviyelerinin artması ve kullanıcıların daha esnek şartlarda ev alabilmeleri için bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Bu düzenleme yapılırsa şehirde daire fiyatları da ucuzlayacaktır. Herkesin evinin içini istediği zaman, istediği firmaya yaptırma hakkı vardır.

Bölgemizden örnek verecek olursak Nevşehir gibi illerde ve Çumra ve Mut gibi ilçelerde oturum ruhsatı için bu zorunluluk yok.

Bu konuda üyelerimizden imza toplamaya başladık. Karaman belediyesine başvuru yapacağız. Eminim bu talebimiz belediyeden geri dönmeyecek ve gerekli düzenleme yapılacaktır. Şehrimizin tüm siyasilerinden, belediye başkanından ve meclis üyelerinden bu sorunumuzun çözümü için destek bekliyoruz. şeklinde konuştu.

Kaynak: Karamandan.com

Okunma : 4923
Foto galeri
atsepete
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
seç
Gündem haberleri
Hemşehrimiz Selman Orman'ı Korona’dan Kaybettik
06 Nisan 2020 Okunma: 13398 Gündem
Yasak Başladı! Karaman'da  85 Bin Kişi...
04 Nisan 2020 Okunma: 12208 Gündem
İŞTE KARAMAN'IN CORONA HARİTASI
08 Nisan 2020 Okunma: 12076 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın