Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2019 Çarşamba
Kredinin Tanımı
Bir bireye ya da bir organizasyona süresi önceden belli olacak şekilde ödünç para verme işlemi kredi olarak tanımlanmaktadır.
Kategori : Ekonomi
13 Şubat 2018 14:43
 
Kredinin Tanımı

Bir bireye ya da bir organizasyona süresi önceden belli olacak şekilde ödünç para verme işlemi kredi olarak tanımlanmaktadır. Kredi günümüzde bankacılık işlemlerinde en çok karşılaşılan bir faktördür. Dolayısıyla kredilerin bankacılık işlemlerinden ayrılması söz konusu değildir. İnsanlar pek çok nedenden ötürü kredi almak durumunda kalabilmektedir. Bu krediler genellikle bireysel kredi olarak isimlendirilmektedir. Eğitim, sağlık, kılık kıyafet alımı ya da kişisel giderleriniz için aldığınız kredilerin tamamı ihtiyaç kredisi kategorisine girmektedir. Bu krediler esasında tüketici odaklı kredilerdir. Yani bir tüketimin söz konusu olduğu durumlar ortaya çıkan nakit ihtiyacın karşılanması için talep edilen kredilerdir. Bunun yanı sıra kredi olarak tanımlanmıyor gibi olsa da kredi kartları da bir nevi kredi kavramının özelliğini içeriğinde barındırmaktadır. Zira kredi kartları sayesinde bireyler ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ödemelerini ise yine kredilerde olduğu gibi belir bir süre içerisinde yapmak durumundadır. Kredi kartı, bireylere tahsil edilmiş olan limit çerçevesinde mağazalardan ya da farklı alışveriş merkezlerinden alışverişlerin yapılmasına imkan tanımaktadır. Bir nevi veresiye defteri özelliğine sahiptir.

Kredi Geri Ödeme Şartları

Krediler, farklı ödeme planları bulunan ödünç paralardır. Bundan dolayı ödeme süresine göre kredilerin üçe ayrıldığı bilinmektedir. Kısa vadeli kredi, orta vadeli kredi ve uzun vadeli kredi olmak üzere geri ödeme şartlarına göre krediler 3 farklı grubu ayrılmaktadır. Kısa vadeli kredi, adından da belli olduğu gibi kısa süre içerisinde geri ödeme planı bulunan kredilerdir. Bu kavram 1 yılı geçmeyen krediler için kullanılır. 5 yıla kadar geri ödeme planı bulunan kredilere; orta vadeli kredi, 5 yıl üzeri geri ödeme planı bulunan kredilere ise; uzun vadeli kredi denilmektedir. kredi notu, önceden belirlenen süre içerisinde belirli taksitlerle ödenmek durumundadır. Şayet belirlenen taksit tutarı yine önceden belirlenen süre içerisinde ödenmezse; faiz durumu söz konusu olmaktadır. Bu noktada kredilerin geri ödenmemesi durumunda yüksek faizli borçlanmaların yaşandığı bilinmektedir.

Bireysel Kredi Çeşitleri

Bireysel kredi; gerçek kişilerin mal ya da hizmet satın almak amacıyla ihtiyaç duydukları finansmanın karşılanmasını sağlar. Bireysel kredilerde krediyi veren banka ile krediyi alan gerçek kişi arasında bir sözleşme imzalanır. Geri ödemeler bu sözleşme kapsamında belirlenen süre içerisinde taksitler halinde yapılır. Temelde bireysel kredilerin 4 farklı kategoriden oluştuğu söylenebilir. Bunlar;

Ø      İhtiyaç Kredisi

Ø      Taşıt Kredisi

Ø      Konut Kredisi

Ø      İpotekli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi, bireylerin kişisel harcamaları için talep ettikleri finansal desteği ifade etmektedir. Taşıt kredisi ise; binek araç alımı söz konusu olduğunda talep edilen finansal desteği ifade eder. Konut kredisi, konut alımlarındaki verilen kredilerdir. İpotekli kredi ise; bir ipotek karşılığında verilen finansal destektir. Kredi çeşitleri, kredi faiz oranları, kredi verme şartları ya da farklı bankacılık kavramlarına dair oldukça kapsamlı bilgileri http://www.kredibulten.com/ sitesinden öğrenmeniz mümkün olmaktadır.kredi notunu öğrenmek için tıklayın

 

Okunma : 623
Foto galeri
Gündem haberleri
Karamanlı Hünkar Avrupa'yı sallıyor
14 Ocak 2019 Okunma: 22035 Magazin
Karamanlı İbrahim Küçük Kendisini Mehdi ilan etti
15 Ocak 2019 Okunma: 18435 Yaşam
Salı Pazarı Talan; Yaralılar Var!
15 Ocak 2019 Okunma: 14190 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın