Karamandan.com

Karamandan.com

15 Temmuz 2020 Çarşamba
karaman

Kolanın Zararları
Zararları hakkında birçok bilgiye rağmen gazlı içecekler sofralarımızın vazgeçilmezleri arasındadır.
Kategori : Sağlık
01 Temmuz 2020 09:07
 
Kolanın Zararları

Zararları hakkında birçok bilgiye rağmen gazlı içecekler sofralarımızın vazgeçilmezleri arasındadır.

Her gün içilen bir kutu kolanın zararları;

Kola yüksek kalorisiyle çocukluktan itibaren obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Bir litre kola yaklaşık olarak 400 kalori içerir. Kan şekerini yükselten kola, vücudun yağ depolama mekanizmasını harekete geçirir. Ani yükselen kan şekeri daha sonra ani bir şekilde düşüşe geçer.

Koladaki kafein uyku sorunlarına ve sonuç olarak strese neden olur.

İçeriğindeki asit, kafein ile birleştiğinde 60 dakika içinde vücutta bulunan vitaminleri parçalar ve böylece vitamin eksikliği başlar.

Bağımlılık yaratıcı özelliğinden dolayı, tüketimi azaltıldığında baş ağrısına neden olur.

Kan şekerindeki dalgalanmalar kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Cilt sorunlarına neden olur. Her gün kola içmek cildi sigara kadar etkilemekte ve zamanla ciltte kırışıklıklar oluşmaktadır.

Her gün kola içmek, cildi sigara içmek kadar eta kilemekte. Gazlı içecek tüketimi zamanla ciltte kırışıklıklara neden oluyor.

Kola içeriğindeki fosfor ile kemiklerin yumuşamasına ve erimesine neden olan hormonların daha fazla salgılanmasına neden olur. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlar.

Kolanın içeriğindeki asitli yapı, mide duvarını tahriş ederek mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Ayrıca mide hazımsızlığına da neden olabilmektedir. Midemiz yapısı gereği PH değerini sabit tutar. Ancak kolanın PH değeri 3,4’e yakın olduğu için mide PH değerini dengelemekte zorlanır ve mide asiti üretmeye başlar.

Mide asidinin artması sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açar. Bunun dışında kolanın içinde bulunan asit, midenin salgıladığı enzim miktarını azaltır. Mide de oluşan tüm bu hasarlar gastrit, mide ülseri ve mide delinmesine dahi neden olabilmektedir.

Kola içerisinde bulunan maddelerin, kalsiyum emilimini azaltması sonucu diş sorunları görülürken, yüksek miktardaki şeker oranı nedeniyle de şeker hastalığı riski artar. Çürüklere ve dental erozyonlara neden olan kola ve benzeri gazlı içeceklerin vücuttaki vitamin seviyesini düşürmesi kalsiyum seviyesinin azalmasını tetikler ve diş kayıpları görülür.

Tüm bunların dışında osteoporoz, asabiyet, çocuklarda zihinsel gelişimin olumsuz etkilenmesi gibi durumlar kolanın diğer zararlarıdır.
Ayrıca gazlı içecekler, egzamaya, kuru cilde ve akneye neden oluyor.

kaynak: mynet

Okunma : 860
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Aracın Parçaları 300 Metre Savruldu
11 Temmuz 2020 Okunma: 14918 Asayiş
Yunus Emre Lösemiye Yenik Düştü
11 Temmuz 2020 Okunma: 6176 Yaşam
Karapınar'da şüpheli ölüm
13 Temmuz 2020 Okunma: 5083 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın