Karamandan.com

Karamandan.com

06 Ağustos 2020 Perşembe
Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?
İslam’da faizin en büyük günahlardan olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir.
Kategori : Ekonomi
26 Mayıs 2019 01:49
 
Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?

İslam’da faizin en büyük günahlardan olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Normal bankalardaki faiz sarmalının önüne geçmek için kurulmuş bir sistemdir katılım bankacılığı. Katılım bankalarının çalışma mantığı kâr edip bu kâr üzerinden müşterilerine kâr payı adı verilen bir para dağıtmaktır.  Başlarda katılım bankalarına “İslami Finans Kuruluşları” veya “Özel Finans Kurumları” deniyordu, sonradan katılım bankaları denmeye başladı

Bu şekilde edinilen gelire kimi uzmanlar faizin aynısı dese de pratikte tam olarak öyle olmadığı için bunu faiz görmeyip helal addedenler de mevcuttur. Tabi burada önemli olan İslam alimlerinin ne dediğidir. Onlardan da helal diyenler olduğu gibi, şüpheyle yaklaşanlar bulunmaktadır.

Genel itibarı ile katılım bankacılığı ile ilgili en çok merak edilen iki konu vardır. Birincisi katılım hesabının çalışma mantığı, ikincisi ise katılım bankalarından alınan kredilerin diğer bankalarından farklarıdır.

Katılım hesabı aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.

“Katılım bankalarına yatırılan fonların bu kurumlarca kullandırılmasından doğacak kâr veya zarara katılma sonucunu veren, karşılığında hesap sahibine önceden belirlenmiş herhangi bir getiri ödenmeyen ve anaparanın aynen geri ödenmesi garanti edilmeyen fonların oluşturduğu hesapları ifade eder. Katılma hesabı, hesap sahibi ile katılım bankasının emek sermaye ortaklığı yaparak açtıkları hesaptır. Bu hesaba yatırılan para bankaya emanettir. Banka bu parayı meşru yollarla işletecek ve elde edeceği kârı başlangıçta kârı hangi oranlarda paylaşacakları üzerindeki anlaşmaya göre hesap sahiplerine dağıtacaktır. Banka zarar ederse hesap sahipleri de zarara ortak olacaklardır. Çünkü bu hesaplar bankaya verilmiş borç değil, ortaklık sermayesidir.” (Kaynak: https://katilimdunyasi.com/katilim-bankaciligi-sozlugu/)

Görüldüğü gibi katılım bankalarında açılan hesaplarla diğer bankalarda açılan hesaplar arasındaki ana fark katılım bankalarında bir kâr zarar ortaklığı durumunun söz konusu olmasıdır.

İkinci meseleye gelince, yani bir katılım bankasından kredi çekmenin nasıl işlediğine bakmak gerekirse o da şu şekilde çalışır.

Bir bankadan bir ev veya araba almak için, veya herhangi bir ihtiyacınız için kredi çektiğinizde o banka size belli bir miktar para verir. O para sizin o mülkü almak için kullanacağınız paradır ve kullanımı tamamen sizin takdirinizdedir. Bu, onu istediğiniz gibi harcayabilirsiniz anlamına geliyor, banka o parayı size hibe etmiştir artık. Fakat bir şartla, onu faiziyle beraber sizden geri alacaktır. Yani banka size para kiralamıştır ve o para faiziyle geri ödenecektir.

Aynı ihtiyacınızı görmek için bir katılım bankasına başvurduğunuzda ise süreç şöyle işler. Banka almak istediğiniz her ne ise onu “kendisi satın alır”, daha sonra size “satar”. Bu satış bir vadeli satıştır ve banka eğer borcunuzu ödeyemezseniz size sattığı bu mülkü geri alır.

Anlaşılacağı üzere kredi alırken katılım bankaları ile diğer bankalar arasındaki temel fark, normal bankalar size deyim yerindeyse para satarken, katılım bankaları bir mülkü satar. İkisi de bir vadeli satıştır, fakat İslam’a göre paranın vadeli satışı direkt olarak faiz anlamına gelir. Birine ileri bir tarihte daha yukarı bir değerde geri almak üzere para vermek faiz olarak değerlendirilir. Fakat fiyatı A olan bir malı birisine vadeli olarak belli bir süre içerisinde A+1 değerinde bir paraya satmak faiz hükmünde değildir.

Tabi ki bu katılım bankalarının verdiği kredilerin tamamen helal yapmıyor ve soru işaretleri kalmaya devam ediyor. Bu işlemi bir nevi “hile” gibi görenlerin sayısı da az değildir.

Katılım bankaları ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Siz de bu konuda  görüşlerinizi iletirseniz seviniriz.

 

Okunma : 1394
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da bir köy karantinaya alındı
04 Ağustos 2020 Okunma: 15190 Gündem
Yangın çıkan iş yerinde büyük çapta maddi hasar oluştu
03 Ağustos 2020 Okunma: 9732 Asayiş
Karaman'daki koronavirüs vaka sayısı Bakanlığın raporuna yansıdı
04 Ağustos 2020 Okunma: 9168 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın