Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ocak 2020 Çarşamba
Karamanlı Sanayicinin Büyük Başarısı
Üç Yıllık Araştırmanın Sonucu; Bahçecilik LED Armatürü (Horticulture) Karaman’da Üretildi.
Kategori : Ekonomi
12 Aralık 2019 17:51
 
Karamanlı Sanayicinin Büyük Başarısı

Üç Yıllık Araştırmanın Sonucu; Bahçecilik LED Armatürü (Horticulture) Karaman’da Üretildi.

Karaman Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Altun LED şirketinin 3 yıllık bir Ar-Ge sürecinden sonra üretmeyi başardığı Bahçecilik LED armatürü (horticulture) Türkiye’de bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Bahçecilik LED armatürü şu anda ülkemizde çok kullanılmasa da Avrupa ve Amerika’da horticulture adıyla tarımda kullanılan bir tür ışık sistemi. Bitkilerin ihtiyacı olan güneş ışığına karşılık gelen ışığı veren sistem sayesinde yeşil bitkiler daha hızlı bir gelişim gösteriyor ve verimliliği artıyor.

Konuyla ilgili Karamandan.com'a açıklamalarda bulunan şirket yetkilisi Ali Beke Altun, normal şartlarda 180 günde yetişen bitkilerin yetişme sürelerini 42 güne kadar düşürdüklerini söyledi.

TARIMDA ÇIĞIR AÇACAK
Tarımsal alanda çığır açacak bu ürünü Karaman'da üretmekten dolayı mutlu olduğunu ifade eden Ali Beke Altun uzun uğraşlar ve Ar-Ge maliyetleri ile nihayet neticeye ulaştıklarını ifade etti.

Altun açıklamasında; 2016 yılından bu yana Ar-Ge faaliyetlerimiz devam ediyor. Ürünümüzün bugüne gelmesinde KOSGEB ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Hocalarından Prof. Dr. Nevzat Aydın'ın desteklerini inkâr edemeyiz. Nevzat Hocam 2 yıldır cihazımızın bilimsel değerlerinin ölçülmesinde ve teknik olarak bize her aşamada rehberlik etti. Üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneğini ortaya koymuş olduk.

Sonrasında Karamanoğlu Mehmet Bey üniversitesi ile yapılan istişareler sonucunda üretilen numunelerimizin Hollanda'da birden fazla kez testlerini yaptırdık. Hollanda’dan sonra Almanya'da konunun dünya lideri olan Osram firmasında verim ve ömür testleri gerçekleştirildi. En son KMÜ ile Ahmet Buğdayında denemeleri yapılan ürün ile 42 günde bitkinin hasadı yapıldı.

Bu ve benzeri deneme ve testlerden başarıyla geçen ürünümüz sayesinde yılda bir kez ürün alınan bitkilerde 7-8 defa hasat yapılabilecek. Üstelik ciddi bir verim artışından da söz edilebilir.

Bugün geldiğimiz noktada ürünü ortaya çıkarmayı başardık. Şimdi Guvirose adıyla tüm dünyada pazarlama vakti" dedi. 
 

Okunma : 13626
Foto galeri
EKSPERTİZ
İSABET
MEVLANA YEMEK
guney sigorta
seç
maboto
YARIŞMA
Gündem haberleri
Tüfekle vurulmuş olarak hastaneye bırakılan şahıs öldü
18 Ocak 2020 Okunma: 26303 Asayiş
Tiktok videosu çekerken kazaya şahit oldular
21 Ocak 2020 Okunma: 9670 Asayiş
Kalaycı parti değiştireceği yönündeki iddialara cevap verdi
19 Ocak 2020 Okunma: 5865 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın