Karamandan.com

Karamandan.com

28 Şubat 2020 Cuma
Karaman'ın Sanayi ve Ekonomideki Son Durumu
MEVKA, Karaman'ın Sanayi ve Ekonomideki Son Durumunu Analiz Etti.
Kategori : Ekonomi
08 Ekim 2019 14:16
 
Karaman'ın Sanayi ve Ekonomideki Son Durumu

MEVKA, Karaman'ın Sanayi ve Ekonomideki Son Durumunu Analiz Etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Konya ve Karaman Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren Mevlana Kalkınma Ajansı, Karaman’ın sanayisini ve ekonomik durumunu güncel veriler ışığında analiz etti. 

Karaman Yatırım Destek Ofisi tarafından 2018 yılı verileri kullanılarak hazırlanan çalışma ile Karaman, Merkez İlçe, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir ve Sarıveliler ilçelerinin üretim ve ekonomik durumları farklı başlıklarda ele alındı.  

Hazırlana raporla ilgili açıklamalarda bulunan MEVKA Genel Sekreter V. Savaş Ülger, “Ajans olarak, bir yandan verdiğimiz mali desteklerle bölgemizin kalkınmasını amaçlarken, diğer yandan da belirli periyotlarla yaptığımız saha araştırma çalışmaları ile de bölgemizde yer alan illerimizin diğer illere göre gelişimini kıyaslama, rekabet durumlarını ölçme ve bu doğrultuda illerimizdeki ekonomi aktörleri ile birlikte neler yapılabileceğine yönelik faaliyetler yürütüyoruz. 

Karaman Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Karaman İl Müdürlüğü, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, TÜİK, TOBB ve Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerini kullanarak ele aldığımız bu raporla da sorumluluk alanımızda yer alan Karaman ilimizi farklı başlıklarda inceleyerek, şehrin sanayi ve ekonomideki güncel durumunu ortaya koymaya çalıştık. 

Raporda, Karaman merkez ile birlikte beş ilçede öne çıkan sektörler tespit edilerek, ilçelerin ekonomik durumlarının değerlendirilmesi yapılmış, TÜİK’ten elde edilen dış ticaret verileri ile de Karaman’ın dış ticareti analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra yıllara göre değişen ihracat ve ithalat rakamları ayrıntılı olarak incelenerek dış ticarette öne çıkan ürün grupları ve ülkeler ele alınmıştır. Ayrıca şehrin sanayi durumunu daha net ortaya koyabilmek için sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelere verilen sanayi sicil belgesi, kapasite raporu ve yatırım teşvik belgelerinden de istifade edilmiş, yıl içerisinde, sanayinin ve ekonominin önemli göstergelerinden olan açılan ve kapanan işletme verileri de derlenerek raporumuzda yer verilmiştir. Kamu tarafından kente ayrılan yatırım bütçe ve kalemleri ile ajansımız tarafından verilen destekler ayrı bir başlık altında ele alınmıştır. 

Bölgemizin güncel ekonomik durumuna ışık tutması amacıyla yürüttüğümüz raporlama çalışmalarının önümüzdeki dönemlerde daha farklı alanlarda geliştirilerek devam ettirileceğini ifade ederek hazırlanan raporun şehrimiz ve bölgemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Geniş analizi incelemek için tıklayınız.

Okunma : 2134
Foto galeri
EKSPERTİZ
YARIŞMA
maboto
seç
başarı
guney sigorta
Gündem haberleri
Şehit Olan Kardeşinin Acı Haberini Karaman'da Aldı
28 Şubat 2020 Okunma: 15168 Gündem
Karaman’da 23 yaşındaki genç, kanlar içinde ölü bulundu!
26 Şubat 2020 Okunma: 12171 Asayiş
Karaman Hava Durumu; Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor!
27 Şubat 2020 Okunma: 10385 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın