Karamandan.com

Karamandan.com

19 Şubat 2019 Salı
Karaman'da İnşaat Sektörünün dünü ve bugünü
Eğer bir ev almayı düşünüyorsanız bu haberi mutlaka okuyun.
Kategori : Ekonomi
19 Kasım 2018 17:15
 
Karaman'da İnşaat Sektörünün dünü ve bugünü

Eğer bir ev almayı düşünüyorsanız bu haberi mutlaka okuyun.

Karaman'da emlak sektörünün önde helen firmalarından Karademir Emlak Yöneticisi Nazmi Karademir ile emlak sektörü hakkında konuştuk.

Temelden konut almanın dezavantajlarını, artan malzeme fiyatlarını ve genel olarak sektörün durumunu değerlendiren Nazmi Karademir bu yıl sektörün nasıl işleyeceği hakkında bilgiler verdi.

Karaman'da emlak iyi bir yatırım aracı mı? 
İnşaat aşamasında daire almak mantıklı mı? 
Neden Karaman'da konut pahalı? 
Bu soruların yanıtı haberimizde.

"Günümüzde temelden konut almak kaybettirir duruma geldi." diyen Nazmi Karademir "Tamamlanmış konutları almak kazandırıyor. Daha önceden tamamlanan, bir önceki yılın maliyetinden yapılmış konutları almak daha cazip hale geldi." dedi.

Satılan konut miktarı, önceki yıllarda proje tamamlandığında % 5-7 aralığında bir fiyat artış gösterirdi, günümüzde bundan söz etmek mümkün değil. Şimdi yapılan konutların geçmiş yıllardan yapılan konutlara bakıldığında % 40-50 aralığında bir fiyat artışın olduğunu görüyoruz. Yani yeni projelerin maliyetleri çok daha yüksek olduğu için halihazırda yapılmış konutlar bu maliyet artışından etkilenmedikleri için nispeten daha ekonomiktir.

KARAMAN NEDEN PAHALI?
Bunun nedeni de inşaat malzemelerinde oluşan artışlardır. Şu anda konut satışlarının durgun olmasından dolayı inşaat firmaları fiyatlarını yükseltememiştir. İnşaat ve arsa maliyet artışlarından dolayı Haziran ayından itibaren konut fiyatlarında ciddi bir artış yaşanacağını düşünüyorum.

Konut alımlarındaki talep dinamiklerinin daha güçlü olduğunu görüyorum, dövizdeki belirsizliğin ve faizdeki yükselişin kontrol altına alınması durumunda 2018 yılında satışların daha iyi olacağını tahmin ediyorum.

Yurt dışında ve yurtiçinde bulunan vatandaşlarımıza düşük maliyetli konut almanın tam zamanı olduğunu söylemek isterim."dedi.

İSTATİSTİKLER NE DİYOR?
TÜİK şubat ayı verilerine göre 2018 yılı Ocak ayı itibariyle Karaman ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %4,5 azalarak ve bir önceki aya göre %33,3 oranında azalarak 212 adet oldu. Karaman ili 212 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından %0,2’lik pay alarak 63’üncü sırada yer aldı. 

2018 yılı Ocak ayında Karaman ilinde satılan konutların %36,8’i ipotekli olarak satıldı ve ipotekli satış oranının en fazla olduğu iller sıralamasına göre 9’uncu sırada yer aldı. Karaman’da 2018 yılı Ocak ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satılan konut sayısı %8,2 oranında azaldı. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %20,3 oranında azalış göstererek 28 678 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %29,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 464 konut satışı ve %19,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %75 ile Ardahan oldu.
 
Karaman İlinde 2018 yılı Ocak ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre diğer satış türleri sonucunda el değiştiren konut sayısı %2,2 oranında azaldı. Aynı dönemde Karaman ili toplam konut satışları içindeki diğer konut satışı payı (%63,2) sıralamasına göre 73’üncü sırada yer aldı. 2018 Ocak ayında Karaman’da satılan konutların 102 adedi ilk defa satılırken, 110 konut ise ikinci el konut satışı ile el değiştirdi. TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Karaman’da toplam konut satışları içinde ilk satışların payı %48,1 iken; ikinci el satışlarının payı ise %51,9 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise konut satışları içinde ilk satışın payı %45,7, ikinci el satışlarının payı ise %54,3 oldu.

Okunma : 7147
Foto galeri
ak parti
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Sohbet Ederken Can Verdi
18 Şubat 2019 Okunma: 13885 Asayiş
Karaman'da yakalanan eşcinsellerde AIDS tespit edildi
15 Şubat 2019 Okunma: 10416 Asayiş
Karaman'dan götürdüler, satamadan yakalandılar!
16 Şubat 2019 Okunma: 9041 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın