Karamandan.com

Karamandan.com

23 Temmuz 2019 Salı
Karaman şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları ve gayrimenkul sektörüne dair detaylı bilgilendirmeyi haberimizde bulacaksınız
Konut fiyatları bir ülkenin ekonomisi hakkında fikir veren en önemli göstergelerden biridir.
Kategori : Ekonomi
25 Mart 2019 08:34
 
Karaman şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları ve gayrimenkul sektörüne dair detaylı bilgilendirmeyi haberimizde bulacaksınız

Konut fiyatları bir ülkenin ekonomisi hakkında fikir veren en önemli göstergelerden biridir. Özellikle fikir vermenin de ötesinde belli bir birikimi olan insanların genellikle bu birikimlerini gayrimenkul üzerine yatırmaları yaygın bir davranış biçimidir.

Sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında gayrimenkul satın almak yatırım yapmanın en yaygın şeklidir. Özellikle yatırım yapmak isteyen kişiler emlak alımı yaparken çok ciddi bir araştırma yapmak zorunda kalmaktadırlar. Bu araştırma da çoğunlukla internetin bu denli yaygınlaşması sonrasında internet üzerinden yapılmaktadır.

Ancak internette bu alanda yayın yapan site sayısının çok yüksek miktarda olması nedeniyle yatırım amaçlı gayrimenkul alacak kişilerin bu alternatifler arasından doğru seçeneği bulması için çok fazla internet sitesini gezmesi ve ciddi vakit harcaması gerekmektedir.

Bu noktada tr.flatfy.com sitesi iyi bir çözüm olarak görülebilir. Flatfy, emlak ilanı arama motoru olarak hizmet veren bir internet sitesidir.

Sitemiz sadece emlak ilanı araması yapılmasını sağlamakta ve toplamda 1189 internet sitesi üzerinde arama yapılmasına imkân tanımaktadır. Yapay zekâ teknolojisi ile kodlanmış olan sitemiz Türkçe metin kalıplarını algılamaktadır. Örneğin; “Karaman satılık daire merkeze yakın 3+1” olarak arama yaptığınız takdirde tr.flatfy.com sitesinde bu kalıp anlaşılır ve bu kriterlere uygun tüm dairelere ulaşabilirsiniz.

tr.flatfy.com sitemiz emlak ilanı veren sitelerin ilanlarının aylık 1,3 milyon görüntüleme ile daha geniş kitlelere ulaşmasına da yardımcı olmaktadır. Her ay 900 bin ilanı bünyesinde barındıran sitemizin dünya üzerinde 30 farklı ülkede yayın yapmakta ve tüm dünyadaki gösterimi aylık 10 milyondan fazladır.

Emlak ilan sitelerinin ilanlarının gösterimini arttırma noktasında da emlak sitelerine çözüm sunan tr.flatfy.com’a yeni yayın hayatına başlayan emlak siteleri iş ortağı olabilmektedir. Sitelerini tr.flatfy.com sitesine kaydettiren emlak sitesi sahipleri sitelerinin daha geniş kitleler tarafından bilinirliğini arttırıyor.

Flatfy bu özelliği sayesinde gayrimenkul sektörünün Google’ı olarak işlev görmektedir.

Ayrıca, tr.flatfy.com sitesinde aradığınız bir ilanı bulamamanız halinde söz konusu ilanın sitemiz veri tabanında yer aldığı anda bildirim alarak o kriterdeki ilandan anında haberdar olabilirsiniz. Bu bildirimi ister e-posta olarak alabilir, isterseniz de Facebook üzerinden Flatfy sayfamıza üye olarak Facebook bildirimi şeklinde de alabilirsiniz.

tr.flatfy.com arama motorumuzda emlak ilan sitelerine eklenen en güncel ilanlar 24 saat içerisinde buraya eklenir. Bu sayede sitemiz üzerindeki ilanlar her daim hep güncel bir şekilde bulunur. Bununla birlikte, arama portföyümüz içinde yer alan sitelerde bulunan ilanlar buralardan kaldırıldığı anda en fazla 24 saat içerisinde tr.flatfy.com sitesinde de kaldırılır.

Benzer şekilde eğer bir ilan aynı şekilde iki veya daha fazla ilan sitesinde yer alıyorsa tr.flatfy.com yapay zekâ teknolojisi sayesinde bunu tespit edebilir. Bu şekilde birden fazla olan ilanları tespit ettikten sonra tek bir ilan haline dönüştürmekte ve konut arayanlar için önemli bir sorun olan her sitede aynı ilanı görme problemini de çözmektedir.

Flatfy tarafından veri tabanında yer alan 1189 farklı emlak ilan sitesinin ilanlarını analiz ederek oluşturduğu istatistiki veriler bizim de haberimizin konusudur. Flatfy’ın bu istatistiki analiz bilgileri aylık olarak yayınlanmaktadır. Karaman şubat ayı ortalama satılık daire fiyatlarına dair analiz geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şimdi dilerseniz Karaman ve ilçelerinin ortalama satılık daire fiyatlarına birlikte göz atalım.

Geçtiğimiz ay olan şubat ayına ilişkin yukarıdaki raporda Karaman ve 2 ilçesi Ayrancı ile Kazımkarabekir’e ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarının yanı sıra bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla İstanbul ve Ankara’ya ait ortalama satılık daire fiyatlarına da yer verilmiştir.

Daire büyüklüklerine göre fiyatlandırma yapılan raporda 1 room 1+1 daireleri, 2 rooms 2+1 daireleri, 3 rooms 3+1 daireleri ve 4 rooms ise 4+1 daireleri belirtmektedir.

Tüm daire tiplerinde en ucuz olan yer Karaman merkez olarak görülmektedir. Aslına bakılırsa burada Karaman olarak belirtilen fiyatlar, sadece merkeze ilişkin fiyatlar değildir. Burada Karaman olarak belirtilen fiyatlar Karaman ve ilçelerinin ortalama satılık daire fiyatlarıdır. Dolayısıyla, bu şekilde ortaya çıkan tablo Karaman ve ilçelerinin tamamındaki ilanların ortalaması bulunarak hesaplanmış olan fiyatlardır.

Bununla birlikte, Kazımkarabekir ilçesinin ortalama satılık daire fiyatları 1+1, 2+1 ve 4+1 daire fiyatları olarak Karaman ve 2 ilçesinin ortalama fiyatlarına bakıldığında daha yüksektir. Ayrancı’daki 3+1 daire fiyatları ise Karaman ve Kazımkarabekir’e nazaran daha yüksektir.

Karaman ve ilçelerindeki tüm boyutlardaki ortalama satılık daire fiyatları İstanbul’dan daha azdır. Yukarıdaki raporda tahmin edilebileceği üzere en yüksek ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan şehir ülkemizin en büyükşehri olan İstanbul’dur.

Özellikle 3+1 ve 4+1 daire fiyatlarında Karaman ve ilçelerinin İstanbul’a yaklaşabilmesi dahi söz konusu olmamaktadır.

Ancak 2+1 ortalama satılık daire fiyatları seviyesinde Kazımkarabekir’in fiyatları İstanbul’a oldukça yakındır. Kazımkarabekir 2+1 ortalama satılık daire fiyatları 245,000 TL seviyesinde iken İstanbul 2+1 ortalama satılık daire fiyatları ise 270,100 TL seviyesindedir.

Bunun yanında Kazımkarabekir’deki ortalama satılık daire fiyatları tüm büyüklüklerde Ankara’dan pahalıdır. 4+1 daireler dışındaki bütün daire çeşitlerinde Ankara’nın fiyatları ile Kazımkarabekir’in fiyatları arasındaki fark fazla iken 4+1 dairelerde ise Kazımkarabekir ile Ankara arasındaki fiyat farkı sadece 9.000 TL kadardır.

1+1 ve 4+1 dairelerde Ankara’daki fiyatlar Ayrancı’dan yüksek iken 2+1 ve 3+1 dairelerde ise Ayrancı daire fiyatları Ankara’dan daha yüksektir.

Karaman’ın geneline bakıldığında ise 2+1 ve 3+1 ortalama satılık daire fiyatları Ankara’dan yüksek iken 1+1 ve 4+1 dairelerde ise Ankara’nın fiyatları Karaman’dan daha yüksektir.

Ankara’nın ülkemizin en büyük 2’nci şehri olmasına rağmen gayrimenkul fiyatlarının bu denli düşük olması da ayrı bir tartışma konusu olarak görülebilir. Bu konuda yapılabilecek yorum ise İstanbul’un Ankara ile gerçekten kıyaslanamaz ölçüdeki büyüklüğü ve Ankara’nın nispeten geniş yüzölçümünün yanı sıra gerçekten çok küçük ilçelerinin fiyatlarının da hesaplamaya katılmış olması bu durumun sebepleri olarak düşünülebilir. Bu doğrultuda bir diğer sebep olarak da Ankara’nın deniz kenarı bölgelerine oldukça uzak olan İç Anadolu’da bulunan bir şehir olmasıdır. Zira bir yerin denize veya herhangi bir göl veya suya yakınlığının emlak fiyatları üzerindeki etkisi tartışılmazdır.

Bu doğrultuda; Ankara’nın konumu ve büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bazı daire tiplerinde Karaman’dan bile ucuz fiyata sahip olması sonucu meydana gelmiştir.

tr.flatfy.com sitemizin veri tabanında yer alan emlak ilanı bilgileri doğrultusunda hazırlanan yukarıdaki şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları raporları serimize bir sonraki ay ile önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Gayrimenkul sektörünün fiyatları ile ilgili güncel bilgileri Flatfy aracılığıyla edinin.

Okunma : 933
Foto galeri
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 30539 Asayiş
Sağ kurtulan olmadı; 7 ölü
21 Temmuz 2019 Okunma: 18171 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 13936 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın