Karamandan.com

Karamandan.com

20 Temmuz 2019 Cumartesi
Karaman ortalama satılık daire fiyatları hakkında detaylı bilgi için haberimize gelin
Emlak sektöründe pek çok diğer farklı sektörde olduğu gibi son dönemlerde teknolojideki gelişmeler sayesinde büyük değişimler yaşanmıştır.
Kategori : Ekonomi
06 Şubat 2019 13:33
 
Karaman ortalama satılık daire fiyatları hakkında detaylı bilgi için haberimize gelin

Emlak sektöründe pek çok diğer farklı sektörde olduğu gibi son dönemlerde teknolojideki gelişmeler sayesinde büyük değişimler yaşanmıştır. Teknolojik araçların özellikle de mobil cihazların son dönemde hayatımıza bu denli girmesi sonrasında artık her an iletişim olanaklarının hayamızı değiştiren yanlarını gayrimenkul sektöründe de görmeye başladık.

İnsanlar eskiden ev aramak için sokak sokak gezerken teknolojinin yardımıyla artık bu şekilde konut arama davranışı tarihe karıştı. Günümüzde pek çok insan, artık ev ilanları ile ilgili araştırmalarını internette bu iş için özel olarak kurulmuş internet siteleri üzerinden yapmaktadır.

Gayrimenkul sektöründe kurumsal olarak işlem yapan firmalar da dahil olmak üzere, bu sektörde hizmet vermekte olan tüm kişi ve kurumlar bir emlak ile ilgili ilk araştırmalarını neredeyse tamamen internet ilan platformları üzerinden yapmaktadır.

İhtiyaçları için ev alacak veya kiralayacak kişiler, genellikle aradıkları evin nerede olacağını az çok önceden belirlemiş bir şekilde aramalarını yapmaktadır. Ancak, ülkemizde yatırım amaçlı gayrimenkul alım-satım işleminin de yoğun bir şekilde yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda bu şekilde arama yapan insanlar için yatırımın kendilerine sağlayacakları maksimum gelir birinci planda olduğu için bu getiriyi en çok sağlayacakları bölgeden gayrimenkul almaları olasıdır.

Dükkan satın alacak kişilerin genellikle bu alım işlemlerini yapacakları yer az çok merkezi bir yer olmak zorundadır. Ancak, konut piyasası için işler özellikle son yıllarda biraz daha değişmiştir.

Günümüzde inşa edilen konutlar ve konut tipleri geçmişe nazaran oldukça farklılaşmıştır. Artık site tipi ve adeta bir yaşam merkezi standartlarında konut inşa etmek oldukça yaygınlaşmıştır ve ülkemizdeki neredeyse bütün şehirlerde yeni konutlar bu şekilde inşa edilmektedir.

Eskiden bir konutun değeri onun konumu ile doğru orantılı bir şekilde değişmekteydi. Daha merkezi yerlerde yer alan konutların fiyatları daha yüksek olurken, merkezden uzaklaştıkça konut fiyatlarının daha da düştüğü görülmekteydi.

Ancak, bu son zamanların site şeklindeki konut tiplerinin inşası ile birlikte artık bu siteler merkezi yerlerden uzakta dahi olsa kendi bünyelerinde orada oturanlar için bütün ihtiyaçları barındırdığından dolayı yüksek fiyatlar ile alışveriş konusu olabilmektedir.

Hal böyle olunca özellikle yatırım amaçlı konut satın alacak kişilerin sadece konuma bakarak bu kararlarını vermesi çok doğru olmamaya başlamıştır. Bu kişilerin doğru konutu bulabilmeleri için ilk müracaat noktaları ise internet emlak ilan platformları olmaktadır.

Ancak, bu alanda yayın yapan ve bulunan internet sitesi sayısının gün geçtikçe daha da artması arama yapılacak site alternatifini fazlalaştırmıştır. Bu nedenle, doğru ilana ulaşmak için farklı siteler arasında gezinti yapmak gerekmektedir. Bu da hem vakit kaybına yol açmakta hem de doğru ilanın gözden kaçmasına sebebiyet verebilecektir.

Bütün bu sorunları engellemek için kurulmuş yeni bir internet emlak arama platformu var: Flatfy. Flatfy ile emlak ilanı aramak artık çok kolay.

Flatfy, bir emlak ilanı arama motorudur. Flatfy üzerinden arama yapıldığında ilgili arama kriterleri üzerinde ülkemizin popüler internet emlak ilanı platformlarındaki tüm emlak ilanları tek bir sayfada karşınıza çıkacaktır. Bu sayede, farklı farklı internet sitelerinde gezerek vakit kaybetmeyecek ve aradığınız ilanı daha pratik bir şekilde bulma şansına sahip olacaksınız.

Flatfy tarafından verilen hizmetlerden bir diğeri de bu sitenin ülkemizin bütün emlak ilan platformlarında yer alan emlak ilanlarını bünyesinde barındırmasından dolayı bu ilanlara ilişkin aylık olarak yayınladıkları istatistiki raporlardır. Flatfy tarafından yayınlanan bu raporlar artık şehir bazında yayınlanmaya başlanmıştır.

Flatfy tarafından Karaman şehrimiz ve 2 ilçesinin içinde yer aldığı Ocak ayı Karaman ortalama satılık daire fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi dilerseniz, şehrimizdeki konut fiyatları ile ilgili bir fikir alabileceğimiz raporu birlikte incelemeye başlayalım.

Ocak ayı Karaman ortalama satılık daire fiyatları raporu

Flatfy tarafından Karaman şehrimiz ile ilgili yayınlanan Karaman Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu yukarıda yer almaktadır. Raporda Karaman ve Ayrancı ile Kazımkarabekir ilçelerimizin yanında genel bazda bir karşılaştırma yapabilmek için ülkemizin en büyük 2 şehri olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları da yer almaktadır.

Raporda yer alan;

  • 1 room 1+1 daireleri,
  • 2 rooms 2+1 daireleri,
  • 3 rooms 3+1 daireleri ve
  • 4 rooms ise 4+1 daireleri

belirtmektedir.

Flatfy tarafından yayınlanan Karaman Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları raporundaki verilere ilk olarak göz attığımızda dikkati çeken şey Kazımkarabekir ilçesinde 3+1 satılık daireler hariç diğer satılık dairelerin ortalama fiyatlarının Karaman ve Ayrancı ilçelerindeki ortalama fiyatlardan oldukça yüksek olduğudur. Özellikle Kazımkarabekir ilçesindeki 1+1 ve 2+1 ortalama satılık daire fiyatları, Ayrancı ve Karaman’a göre ciddi ölçüde yüksektir.

Burada, bilinmesi gereken bir husus ise en üst satırda bulunan Karaman fiyatının, Karaman’ın tümünü belirtmekte olduğudur. Yani, en üst satırda yer alan Karaman fiyatları, Karaman merkez ve tüm ilçelerinin ortalama satılık daire fiyatlarıdır. Dolayısıyla, Karaman merkezindeki ortalama satılık daire fiyatlarının bu fiyatlardan daha yüksek olacağı sonucuna varılabilir.

Listede yer alan Kazımkarabekir ilçesi, Karaman’ın en küçük ikinci ilçesidir. Dolayısıyla, ülkemizdeki bu tip yerleşim yerlerinde genel olarak geleneksel yapılar yoğunluktadır. Var olan yeni tip dairelerin sayısı ise oldukça azdır. Bu tip bölgelerde 1+1 ve 2+1 daire tiplerinin sayısının az olduğu sonucuna varılabilir. Olan bu evlerin de lüks ve yakın zamanda yapılmış konutlar olması nedeniyle fiyatlarının yüksek olması normaldir. Zira, bu noktada kısıtlı bir arz vardır. Kazımkarabekir için benzer bir durum 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında da geçerli olmaktadır.

Karaman ortalama satılık daire fiyatlarına baktığımızda ise 1+1 ve 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında Ankara şehrinden daha düşük fiyatların olduğu görülmektedir. 2+1 ve 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında ise Karaman şehrindeki fiyatların Ankara şehrindeki fiyatlardan yüksek olduğu görülmektedir. İstanbul ortalama satılık daire fiyatları ise tüm daire çeşitlerinde hem Karaman hem de Ayrancı ve Kazımkarabekir ilçelerinden yüksektir. Ancak, yukarıda ayrıntılarıyla bahsettiğimiz durumdan dolayı Kazımkarabekir ilçesindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatı seviyesi olan 192.000 TL’lik fiyat seviyesinin İstanbul 1+1 ortalama satılık daire fiyatı seviyesi olan 210.000 TL’lik fiyat seviyesine oldukça yakın olduğu da raporda görülebilmektedir.

Flatfy nedir?

Flatfy, yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere bir internet emlak motorudur. Flatfy sitesini kullanarak kolay bir şekilde internet emlak aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu aramaları yapma noktasında Flatfy sitemizin en büyük avantajı kullanıcının kolay kullanımına yönelik yapılmış olan site tasarımıdır.

Flatfy, ülkemizin de içerisinde bulunduğu 30 farklı ülkede yayın yapmakta olan uluslararası ölçekte bir internet emlak arama motorudur. Flatfy’a emlak ilanlarının Google’ı olarak bakılabilir. Flatfy ile arama yapmak için sadece hangi tip emlak arandığı (satılık, kiralık) ve bu gayrimenkulün nerede arandığının sitedeki ilgili yerlere girilmesi yeterlidir. Flatfy internet sitemizin veri tabanı bu ilanların yer aldığı tüm popüler emlak ilan sitelerini tek tıkla karşınıza çıkaracaktır.

Flatfy ile emlak araması yapmak artık çok kolay.

Okunma : 1496
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 25479 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 10777 Asayiş
Düğünde açılan ateşte gelin yaraladı
19 Temmuz 2019 Okunma: 9826 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın