Karamandan.com

Karamandan.com

22 Mayıs 2019 Çarşamba
‘İstihdam Seferberliği 2019 ve Yeni İstihdam Teşvikleri’ toplantısı yapıldı
Karaman’da Karaman Ticaret Borsası ve Karaman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019 ve Yeni İstihdam Teşvikleri’ toplantısı yapıldı.
Kategori : Ekonomi
12 Mart 2019 22:21
 
‘İstihdam Seferberliği 2019 ve Yeni İstihdam Teşvikleri’ toplantısı yapıldı

Karaman’da Karaman Ticaret Borsası ve Karaman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019 ve Yeni İstihdam Teşvikleri’ toplantısı yapıldı.

Toplantıya Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Karaman SGK Müdürü Serdar Fındık, İş-Kur Müdürü Kenan Ateş, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Gökhan Alkan, Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Yaman ve gazeteciler katıldı.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ

“Bu destekler, işletmelerimiz için bir fırsattır.” diyen Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş konuşmasında; Sayın Valim, sayın belediye başkanım, kurumlarımızın değerli il müdürleri, ticaret ve sanayi odası ile ticaret borsasının değerli başkan ve yönetim kurulu üyeleri, karamanımızın değerli basın mensupları hepiniz oda-borsa müşterek toplantısına hoş geldiniz;

Öncelikli olarak bizler sivil toplum kuruluşları olarak Karaman iş dünyasına etkin bir biçimde rehberlik ederek İstihdam Seferberliğinin anlatılabilmesi için sizler, basınımızın güzide temsilci ve çalışanları ile bir araya gelmek istedik. Bilindiği üzere 21 Ocak'ta gerçekleştirilen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından ilgili bakanlıklarımız ile TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak, istihdam teşviklerini hazırladılar. Böylece 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde istihdam seferberliği 2019 kampanyası başlatılmış oldu. Ben şunu ifade etmek istiyorum.

Açıklanan yeni paketle devletimiz maaş, vergi ve SGK prim desteğiyle bizlere güçlü bir yol açıyor. Şimdi işletmelerimize düşen görev bu teşviklerden yararlanmak. Bu destekler, işletmelerimiz için bir fırsattır. Bu fırsatı hep birlikte çok iyi kullanmalıyız. Yeni paket, istihdamda rekor getirecektir. İstihdam, üretime artış ve kalite olarak yansıyacaktır. Ekonomik kıskaç, istihdamla kırılacaktır. Herkese iş, herkese aş ile zorlukları aşacağımızdan eminiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği girişimleri ve ilgili Bakanlıklarımız tarafından son derece hızlı ve pratik adımlar atılması bizleri gelecek için daha fazla cesaretlendiriyor. Bu bağlamda da Karamandaki sivil toplum kuruluşları olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında çıkmış olduğumuz bu yolda sloganımız olan "BURASI KARAMAN BURADA İŞ VAR" diyerek hepinize teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. “dedi.

YENİ PERSONELİN MAAŞINI VE SİGORTASINI DEVLET KARŞILIYOR

İlave istihdamın 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devletin karşıladığını vurgulayan Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Gökhan Alkan toplantıda yaptığı konuşmada; Kıymetli Basın Mensupları, Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak'taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. 

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganıyla istihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. 

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 
2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL'yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. 

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL'yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanan. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. 

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. 

Aklınıza takılan bir konu olursa, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Karaman Ticaret Borsası Borsası'na ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017`deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye'nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019'a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye'nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye'ye yatırım yapanlar, Türkiye'de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye'ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz. Sizleri Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Karaman Ticaret Borsası adına saygıyla selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

HERKESİN HEDEFİ OLMASI LAZIM

Çarşıdaki manavın da, bakkalın da hedefi olması gerektiğini söyleyen Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan; “Bir şehrin güçlü olması hedeflerine ulaşması sadece belediye başkanı ve milletvekillerinden beklentiyle olmaz. Sivil toplum örgütlerimizin, derneklerimizin de bugün olduğu gibi bu şehrin hedefine ulaşacak yerde olması gerekiyor.

STK’larımız bugün böyle olduklarını gösteriyorlar. Ve bu toplantıda olmaktan mutluyum. Ve şunun da altını çiziyorum. Türkiye Cumhuriyetinin hedefleri var. 2023, 2053 ve 2071. Bu ülkenin bu hedeflerine ulaşması için de bu şehrin hedefleri olması lazım. Borsanın hedefi olması lazım, ticaret odasının hedefi olması lazım. Çarşıdaki bir manavın da, bakkalın da, hiç işi olmayanın da ileride benim bir işim olması lazım diye hedefi olması gerekiyor. Bu hedefle birlikte yürümesi gerektiğini düşünüyorum. 

Bu toplantıyı düzenledikleri için ticaret odasına ve borsamıza teşekkür ediyorum bu toplantıda konuşma imkânı verdikleri için teşekkür ediyorum. Ve ben ilin 2023 hedeflerine ulaşacağına inanıyorum.” dedi.

BURASI KARAMAN BURADA İŞ VAR

Karaman Valisi Fahri Meral; “Oda-borsa müşterek istihdam seferberliği Karaman toplantısına hos geldiniz. Sayın cumhurbaşkanımızın çağrısıyla başlayan kampanyaya Karaman’dan destek gelmeye devam ediyor. Sloganımız “Burası Türkiye burada iş var.” “Burası Karaman burada iş var.” 

Şehrimiz tarımda üretiyor, sanayide üretiyor. Karaman çalışıyor. Hükümetimiz de bunlara karşın destekler vermektedir. Dünyanın en güzel şeyi iş kapısı olmaktır.  Dolayısı ise işadamlarımız mili istihdam seferberliğine davet ediyoruz.

Karaman’da 2017 yılında başlayan seferberlikte beklenenin üzerinde istihdam sağlandı. Bu sefer de aynı performansı bekliyoruz. 

Bu toplantıyı düzenleyen, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş’a, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Gökhan Alkan’a ve bakanlık yetkililerine teşekkür ediyorum.” Dedi.

Okunma : 3960
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
KORKMAZLAR
Gündem haberleri
Karaman'da mera kavgası 4 yaralı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15398 Asayiş
Karaman'da gençlerin intihar girişimleri arttı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15095 Asayiş
TOKİ Karaman Kırbağı 2019 kura çekilişi ne zaman?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10596 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın