Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ekim 2019 Pazartesi
İşitme cihazlarında SGK geri ödemesi ve fiyat bilgisi
Devlet hastanelerinde ya da Üniversite Hastanelerinin KBB bölümünde muayene olarak  işitme testini gerçekleştirdikten sonra KBB doktorunun uygun görmesinin sonucunda işitme testi ve raporunu alarak Maxtone işitme merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.
Kategori : Ekonomi
17 Haziran 2019 21:46
 
İşitme cihazlarında SGK geri ödemesi ve fiyat bilgisi

Devlet hastanelerinde ya da Üniversite Hastanelerinin KBB bölümünde muayene olarak  işitme testini gerçekleştirdikten sonra KBB doktorunun uygun görmesinin sonucunda işitme testi ve raporunu alarak Maxtone işitme merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. İşitme cihazlarında SGK katkısından faydalanabilmek için hastanelerin KBB bölümlerinden en az bir uzman doktorun imzasıyla birlikte sağlık kurulundaki üç hekimin de imzasıyla raporun alınması gerekmektedir. 

 

Sağlık kurulu raporunda olması gerekenler :

●      Hastanenin adı

●      Hasta adı ve soyadı

●      Hasta TC kimlik numarası

●      Hastanın doğum tarihi

●      Muayene Tarihi

●      Rapor tarihi

●      Medula Provizyon no

●      Rapor no

●      Tanı (ICD10) bulunmalıdır.

Raporda yazılı olan tanı hastaya işitme cihazı verilmesine uygun bir tanı olmalıdır. İşitme cihazının hangi kulağa önerildiği, işitme kaybının kalıcı olduğu ve işitme cihazının nasıl kullanılacağı (kulak arkası/kulak içi) bilgileri yer almalıdır.

 

Reçetede olması gerekenler ise:

●      Reçeteyi düzenleyen sağlık hizmeti sunucusunun adı ve/ veya tesis kodu,

●      Hastanın adı soyadı, T.C. Kimlik Numarası,

●      Reçetenin tanzim tarihi,

●      Teşhis ve/veya ICD-10 tanı kodu,

●      MEDULA sistemi takip numarası veya protokol numarası,

●      Hekimin adı soyadı, Sağlık Bakanlığınca verilen tescil numarasını içeren bilgiler ile ıslak imzası,(İmza dışındaki bilgiler, el yazısı ile yazılabileceği gibi kaşe veya bilgisayar ortamında veya hastane otomasyon sistemleri tarafından basılan etiketin/barkodun yapıştırılması şeklinde de olabilir.)

●      Cihazın adı, taraf bilgisi (sağ/sol), cihazın kulak içi/dışı kullanım şekli,

●      Hekim, hasta, tarih, protokol numarası, cihaz ile ilgili bilgilerde değişiklik, iptal veya karalama var ise değişikliğe ilişkin hekim onayının (kaşe ve imza) bulunmasıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) , emeklileresigortalı çalışanlarayeşil kartlılara65 yaş üstü aylığı alanlara ve yakınlarına işitme cihazı için ödeme yapmaktadır.
SGK’dan yararlanarak işitme cihazı almak isteyen hastalar, anlaşmalı işitme cihazı merkezlerine giderek indirimli şekilde işitme cihazı alabilirler.

SGK 18 yaş üzeri kişiler için BRÜT 750 TL* işitme cihazı katkısında bulunmaktadır. Yaşa ve emekli/çalışan durumuna göre yapılan NET SGK katkısı ise aşağıda yer almaktadır:

●      0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 1.080 TL, veli emekli ise 1.215 TL

●      5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 960 TL, veli emekli ise 1.080 TL

●      13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 900 TL, veli emekli ise 1.012,50 TL

●      18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 600 TL, emekli ise 675 TL

Emeklilerin ödemesi gereken %10 katılım payını SGK emekli maaşından düşmektedir, çalışanlar ise %20 katılım payını cihaz aldığı firmaya öder.

18 yaş altındaki çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK katkısı iki katına çıkmaktadır.

18 yaş üzeri yetişkinlerde, ilk defa işitme cihazı kullanılacak ise ; bir tarafta cihaz kullanılmaya başlandıktan 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılabilir. Daha önce cihaz kullanmış ise; sağlık kurulu raporunda “daha önce kullandığı cihazdan fayda gördüğü belirtildiğinde ve SGK/Medula kayıtlarında en az 5 yıl önce bir cihaz aldığı görülebiliyor ise, SGK katkısı her iki taraf için de alınabilir.**

SGK 5 yılda bir işitme cihazı için katkı ödemesi yapmaktadır. 5 yıl dolduğunda tekrar rapor çıkarttırılarak yeni bir cihaz alınabilir.

* 8 Haziran 2017 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre belirlenen rakamlardır. Konuyla ilgili yeni bir tebliğ yayınlanana kadar geçerliliği bulunmaktadır.

** 28 Aralık 2018 tarihli Sağlık Uygulama Tebliği değişikliğine göre

 

 

 

Okunma : 483
Foto galeri
Gündem haberleri
Elması para etmeyen çiftçinin türkülü isyanı
18 Ekim 2019 Okunma: 9732 Magazin
Karaman'da balık sezonu hareketli başladı
17 Ekim 2019 Okunma: 8161 Ekonomi
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 7377 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın