Karamandan.com

Karamandan.com

19 Haziran 2019 Çarşamba
Dolar neden yükseldi?
Bugün dolar kurunda ciddi yükseliş görüldü peki Dolar neden yükseldi, işte bu soruların cevabı.
Kategori : Ekonomi
03 Ocak 2019 17:22
 
Dolar neden yükseldi?

Bugün dolar kurunda ciddi yükseliş görüldü peki Dolar neden yükseldi, işte bu soruların cevabı...

Dolar kuru yükseldi 2019 yılına 5.30 TL dolaylarında başlayan dolar kuru gece yarısı sert bir şekilde yükseldi. Uzak Asya’da Japon piyasalarının çalışmadığı gece yarısı işlemlerinde hacim darlığı nedeniyle dolar-TL paritesi gece 02:00 de 5.72'ye kadar yükseldi.  Dolar bugün ise öğleden sonra 5.50 seviyesine geriledi.

Dolar küresel piyasalarda izlenen olumsuz havaya paralel olarak yükselerek 5.70 seviyesini geçti. Uzmanlar global borsa kayıplarının arttığını belirtirken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke paraları dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. 

Dolar kaç para oldu?

Ekonomi Uzmanı Serdar Şahin, hisse piyasasının, yurtdışında yeniyıl öncesinde beliren satış baskısına dayanamadığını söyledi. Bugün küresel satışlara paralel seyreden bu seviyelerden az da olsa geri geliyor denilebilir açıklamasında bulundu.  Ülkemizde faaliyet gösteren bankacılar ise Asya döviz piyasalarından kaynaklı işlemlerin birkaç milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade ettiler. Bankanın uzmanı Şerafettin Kağnıcı ise, Gece saatlerine baktığımızda 6 seviyesi üzerinden birkaç milyon dolar hacimle birkaç işlem gerçekleşti. Apple’ın kâr uyarısı ve Asya piyasalarındaki sert satışlar yen TL işlemlerinde stop loss emirlerini tetiklemiş olması muhtemel. İşlem hacimlerine bakıldığında birkaç milyar dolarlık piyasa geçen işlemler ise birkaç milyon dolar ile sınırlı, dedi. Global piyasalarda ABD vadeli işlemleri, Apple’dan gelen kâr uyarısının yavaşlayan küresel büyümeye ve zayıf bilançolara yönelik tedirginlikleri artırmasıyla gerilerken, Asya borsaları da dalgalı seyir izlemeye devam ediyor.

Apple Çin’de yavaşlayan iPhone satışları gerekçe göstererek, gelirlerine ilişkin uyarıya geçti. Dev şirket Apple, 2007’den bu yana ilk kez böyle bir uyarı yaptı ve şirketin hisseleri bir günde yüzde 8 geriye gittiği bilgisi alındı.


 

Okunma : 2037
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da "sarıkız" alarmı
18 Haziran 2019 Okunma: 28410 Asayiş
Karaman’da silahlı saldırıya uğrayan iki kişi yaralandı
15 Haziran 2019 Okunma: 14854 Asayiş
Karne almayı beklerken babasının vefat haberini aldı
16 Haziran 2019 Okunma: 11481 Yaşam
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın