Karamandan.com

Karamandan.com

21 Eylül 2020 Pazartesi
Dizel Otomatik Vites Arabalar
Gittikçe artan trafik ve beraberinde getirdiği yakıt ve zaman sorunu günümüz tüketicilerini daha konforlu ve daha az tüketen araba modellerine yönlendiriyor.
Kategori : Ekonomi
18 Haziran 2016 12:37
 
Dizel Otomatik Vites Arabalar

Gittikçe artan trafik ve beraberinde getirdiği yakıt ve zaman sorunu günümüz tüketicilerini daha konforlu ve daha az tüketen araba modellerine yönlendiriyor.

Akaryakıt ücretlerinin yüksek olması ve trafikte geçirilen sürenin artması nedeniyle dizel otomatik olarak bilinen dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisine sahip araçlar her geçen gün daha fazla rağbet görüyorlar.

Ülkemizde büyük silindir hacmine sahip otomobillere uygulanan yüksek vergi oranları ise alıcı kitlesinin daha düşük silindir hacmine sahip araçlar tercih etmesine yol açıyor. Bunların başında ise 1600 cc ve altında yer alan motor seçenekleri geliyor.

Tüm bu kriterler doğrultusunda tercih yapmaya çalışan tüketiciler için ise seçenekler oldukça daralıyor. Peki hangi tüketici kitlesi için hangi tercih en iyi fiyat/performans oranına sahip bir seçim olur? Sizler için en uygun fiyat etiketine sahip dizel otomatik vites modelleri inceledik.

Dacia Sandero Stepway, halen ülke pazarında satışta olan en ucuz dizel otomatik ikilisine sahip model. Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanı rakipleri kadar seri ve sarsıntısız olmasa da, sunduğu yeterli iç hacmi ile aileler için tercih edilebilir bir model. Orta seviye bir konfor özelliği taşısa da, kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi yönünden biraz zayıf kalıyor.

Opel Corsa, klasik 1.3 CDTi dizel motorlarında otomatik şanzıman seçeneği sunyor. Kullanımda pratik ancak teknolojide eskiyen bir vites teknolojisi kullanıyor. Selefine göre her ne kadar boyutları büyüse de hala geniş aileler için ideal değil. Özellikle yeni eklenen multimedya teknolojileri uzun yolculukları daha keyifli hale getirmeyi başarıyor.

Seat Ibiza yeni 1.4 TDI dizel motoru ile birlikte Volkswagen altyapısında hazırlanan çift kavrama DSG şanzımanını kullanıyor. Yakıt tüketimi yönünden oldukça cimri olan model, iç mekan konusunda da cimri. Özellikle arka koltuklarda yaşam alanı kısıtlı olan model malzeme ve işçilik kalitesi bakımından da orta sınıfta yer alıyor.

Peugeot 208 modeli 1.6 e-HDi dizel motorlarında kullandığı eski şanzımanında iyileştirmeye gitmiş. Daha akıcı hale gelen şanzıman tam anlamıyla seri olmasa da önceki 208 modellerine göre daha iyi bir yapıya kavuşmuş. B sınıfında yer alan çoğu araçta olduğu gibi iç mekan genişliği sınırlı boyutlarda.

Skoda Rapid kardeş markası Seat gibi Volkswagen lisansı ile üretilen modellerden biri. Listemizdeki en uygun başlangıç fiyatlarından birini sunan model gerek iç mekan genişliği, gerek yakıt tüketimi ve gerekse kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi yönünden diğer rakiplerine oranla gayet mantıklı bir model. Geniş yükleme alanı ile de özellikle aileler için tercih listesinin başında yer almayı başarıyor.

Renault Clio modeli yeni 1.5 DCi dizel motoru ile kendini kanıtladı. Hem motor teknolojisi hem de son dönem kullanılan çift kavrama EDC otomatik vites ile başarılı bir model. İç mekan genişliği ve bagaj hacmi sınıf standartlarında. Ekonomi konusunda oldukça tutumlu olan motor aynı zamanda yeterli birperformans da sağlayabiliyor. Modelin en büyük artısı ise ülke çapına yayılmış olan geniş servis ağı hizmetinin bulunması.

 

Okunma : 4580
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16040 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 15183 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 10928 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın