Karamandan.com

Karamandan.com

14 Ağustos 2020 Cuma
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘hızlı tren’ açıklaması!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği hızlı tren hatlarını da bu arada inşa ediyoruz.
Kategori : Gündem
16 Ocak 2020 15:09
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘hızlı tren’ açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği hızlı tren hatlarını da bu arada inşa ediyoruz. Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Adana-Osmaniye, Gaziantep-Çerkezköy, Kapıkule-Sivas ve Zara olmak üzere bin 626 kilometre hızlı demiryolu hattının inşası sürüyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı değerlendirme toplantısında konuştu. Erdoğan, konuşmasında yüksek hızlı trene de yer verirken Karaman hattından bahsetti.

Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında toplam bin 889 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı tren hattı yapımında sona yaklaşıldığını kaydeden Erdoğan, “Yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği hızlı tren hatlarını da bu arada inşa ediyoruz. Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Adana-Osmaniye, Gaziantep-Çerkezköy, Kapıkule-Sivas ve Zara olmak üzere bin 626 kilometre hızlı demiryolu hattının inşası sürüyor.

Bugüne kadar 150 adet yeni nesil milli yük vagonunu hizmete verdik. Bu yılın ilk yarısından başlayarak 100 adet daha yerli milli yük vagonu üretiyoruz.

2017’de açtığımız Bakü-Tiflis-Kars demiryolundan bugüne kadar 326 bin ton yük taşındı. Havalimanlarımızın sayısını 30 ilave ile 56’ya, yolcu kapasitesini de 317 milyona çıkardık. İstanbul Havalimanımız iç hatta 12.5 milyona yakın, dış hatta ise 39.5 milyona yakın olmak üzere toplam da 51 milyon yolcu trafiğe ulaştı. İstanbul Havalimanının ilk etabının ikinci fazını Haziran ayında hizmete açmayı planlıyoruz.

Şimdi de Rize, Artvin Havalimanını yapıyoruz. Gümüşhane, Bayburt, Yozgat ve Tokat havalimanlarının yapımı sürüyor. Yurt dışı uçuş noktalarımızın sayısını 326’ya, büyük gövdeli uçak sayımızı 540’a, sektörün cirosunu ise 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselttik. Ülkemizin uydu haberleşme kapasitesini artırmaya ve yörünge hatlarımızı korumaya yönelik yeni uydu projelerimiz Türksat 5A ve 5B uydularının üretimine başladık. Türksat 5A uydusunu 2020 yılının 3’üncü Çeyreğinde fırlatacağız. İlk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı da bu yıl tamamlayacak ve 2021 yılında uzaya fırlatacağız” diye konuştu.

 

Okunma : 4547
Foto galeri
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16384 Asayiş
Müjdeli Corona haberi geldi
10 Ağustos 2020 Okunma: 9511 Sağlık
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
10 Ağustos 2020 Okunma: 9310 Eğitim
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın