Karamandan.com

Karamandan.com

06 Nisan 2020 Pazartesi
Çelik: Hedefimiz Türkiye’deki küçükbaş hayvan sayısını 100 milyona çıkarmak
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Nihat Çelik, hedeflerinin Türkiye’deki küçükbaş hayvan sayısını 100 milyona çıkarmak olduğunu söyledi.
Kategori : Ekonomi
28 Ocak 2020 17:37
 
Çelik: Hedefimiz Türkiye’deki küçükbaş hayvan sayısını 100 milyona çıkarmak

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Nihat Çelik, hedeflerinin Türkiye’deki küçükbaş hayvan sayısını 100 milyona çıkarmak olduğunu söyledi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Karaman’a gelen Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Nihat Çelik, Karaman İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Derneği Başkanı Yücel Yaman ile Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram’ı ziyaret etti.

Çelik, Karaman İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Derneğini ziyaretinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, Küçükbaş hayvanın geleceği bakımından Karaman, Aksaray ve Konya’nın İç Anadolu’nun incisi olduğunu belirtti.

"Küçükbaş hayvancılığın bir peygamber mesleğidir" diyen Çelik, "Bunu mesleği sürdürmeye kararlıyız. Birlikler yokken küçükbaş hayvan sayımız oldukça düşmüştü. Hükumetin de küçükbaş hayvanı sahiplenmesiyle birlikte desteklemesi, 32 milyonun altına düşen küçükbaş hayvan sayımızın hızla büyüyen nüfus artışımıza rağmen büyüyerek bugün 2019’un ilk yarısına kadar hayvan sayımız 50 milyona yükseldi.

Bunu daha da arttırmayı planlıyoruz. Allah’ın izniyle bu sayıyı 100 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Fakat geçmişte bir ithalat söz konusuydu. Şimdi ithalattan çok ihracat talebi var. 2019 yılı içerisinde yaklaşık 141 bin küçükbaş hayvan ülkemizden yurt dışına ihracatı yapıldı.

Biz bu ihracatlara da çok sıcak bakmıyoruz. Biz önce Türkiye’de hayvan sayımızı ciddi anlamda yükseltmeyi planlıyoruz. Bizim keçi ve koyun olmak üzere 50’ye yakın hayvan ırkımız var. Bu bizim için çok büyük bir zenginliktir. Ama bazı yetiştiricilerimiz bilinçsiz melezleme yoluyla ırklarımızı bozuyor" diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Nihat Çelik ile Karaman İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Derneğini Başkanı Yücel Yaman günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler takdim etti.

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Nihat Çelik daha sonra Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram’ı makamında ziyaret etti. Mehmet Bayram, ziyarette Genel Başkan Çelik’e Karaman’ın tarımı hakkında bilgiler verdi. Çelik, yaptığı ziyaretlerinin ardından Karaman’dan ayrıldı.

 

Okunma : 1997
Foto galeri
seç
maboto
atsepete
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
KARAMAN'A GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK
03 Nisan 2020 Okunma: 32333 Gündem
Karaman'da Berendi Köyü Karantina Altına Alındı
02 Nisan 2020 Okunma: 20056 Gündem
Mut'ta engelli genç darp edildi
02 Nisan 2020 Okunma: 16830 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın