Karamandan.com

Karamandan.com

23 Temmuz 2018 Pazartesi
Bu Yakacak Kömüre Rakip
Ahşap Palet sektöründe başarıyı yakalamış Pakdem Palet, yeni bir sektöre daha el atarak, kömüre alternatif bir yakacak üretimine başladı.
Kategori : Ekonomi
08 Ağustos 2017 15:13
 
Bu Yakacak Kömüre Rakip

Ahşap Palet sektöründe başarıyı yakalamış Pakdem Palet, yeni bir sektöre daha el atarak, kömüre alternatif bir yakacak üretimine başladı. Firma, Karaman Organize Sanayi Bölgesi’ne kurdukları tesis ile ahşap palet üretiminin yanında, kalorisi yüksek kül ve duman oranı düşük, çevre dostu biokütle PELET yakıtı üretiyor. 

Çam talaşının sıkıştırılması ile ortaya çıkan ve pelet ismi verilen yeni yakacak türü, birçok özelliği ile dikkat çekiyor. Doğa dostu olan yeni nesil yakacak türü, 4.500 kilo kaloriye sahip ve çevreyi kirletmiyor. Kül oranı 1 tonda 7kg. Bu yakıt, pelet sobalarında, katı yakıt kazanlarında ve kat kaloriferlerinde kullanılabiliyor. 

Pakdem Palet Sanayi tarafından Karaman Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan ve Pakpel ismi ile pelet üretimi yapan firma, günde 10 ton Pelet üretimi gerçekleştirebiliyor. 15 ve 25 kiloluk torbalara konularak satışa sunulan peletler, özellikle ekmek fırınları, mandıralar, oteller, okullar, hastaneler ve katı yakıt ile çalışan tüm kazan tiplerine uyarlanabiliyor. 

KULLANAN YÜZDE 100 MEMNUN

Türkiye’de ilk kez, hurda PALET geri dönüşümünden PELET üretimi yapan firma, Karaman’da da ilklere imza atması ile tanınıyor. Üniversite dolayısıyla Karaman’a gelip burada iş kuran 2 girişimci, fabrikalarında 50 kişiye istihdam sağlıyor. Geride bıraktığı 10 yılda yatırımları ve başarısı ile kendinden söz ettiren firma, inovatif projelerle sektöre yön veriyor. 

Pelet ile alakalı daha detaylı bilgiler veren firma ortağı Kadir Durmuş, ‘Yılda yaklaşık 20 milyar dolar bütçesini yakıt ihtiyacı için dışarıya ödeyen ülkemiz açısından bu durum ciddi bir külfet oluşturmaktadır. Pelet yakıtı, ülkemizin parasının dışarıya çıkmasını engelleyeceği gibi, istihdam sağlayarak ülkemiz sorunlarından birine de çözüm olma özelliği taşımaktadır. % 100 Doğal ve hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan üretilen pelet karbondioksit üretmeyen, kullanışlı bir yakıt türüdür. Kimyasal katkı maddesi içermemesinden dolayı çevre kirliliğine sebep olmaz. Kömüre göre verimi yüksektir. Cüruf oluşturmaz. Bacalarda tıkanma yapmaz ve kurum bağlamaz.’ demiştir. 

Pelet’in henüz herkes tarafından bilinmediğini ifade eden yetkili ‘Pelet kömüre rakip olacak bir yakıt türü. Kullananlar %100 memnun, yoğun rağbet görüyor. Talebe göre kapasitemizi arttırabiliriz’ şeklinde konuşmuştur.

Okunma : 9982
Foto galeri
Gündem haberleri
Yanlışlıkla kendi çocuğunu öldürdü
22 Temmuz 2018 Okunma: 23433 Yaşam
9 KİŞİ İLE BASTILAR, ÖLDÜRESİYE DÖVDÜLER
19 Temmuz 2018 Okunma: 19312 Asayiş
Feci kaza: 4 ağır yaralı
21 Temmuz 2018 Okunma: 16706 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın