Karamandan.com

Karamandan.com

07 Aralık 2019 Cumartesi
Araç Değer Kaybı
Ülkemizde ki en büyük sorunların başında "Trafik" konusu listenin en başında gelmektedir.
Kategori : Ekonomi
18 Temmuz 2019 09:25
 
Araç Değer Kaybı

Ülkemizde ki en büyük sorunların başında "Trafik" konusu listenin en başında gelmektedir. Özellikle insanların son dönemlerde daha fazla araç sahibi olduğu ve bunun da trafikte ki sıkışıklığın artmasında doğrudan etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu durumun giderek yaygınlaşması ve neredeyse her bireye bir aracın düştüğü günümüzde bu durumun getirdiği bazı olumsuzluklardan da söz etmek mümkün olmaktadır. Bu sorunlar trafik sıkışıklığından ziyade daha çok maddi hasarlı kazaların meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu kadar fazla arabanın trafikte olması ve hiç durmadan bir yere gidilmesi ya da bir yerden gelinmesi söz konusu olduğu için gerek ufak gerekse büyük maddi hasarlı kazaların yaşanması söz konusu olmaktadır. 

Bu maddi hasarlı kazalarda genellikle can kaybının yaşanmaması insanlar için sevinilecek bir durum olsa da karşılaşılan maddi hasarların da telafi edilmesi mümkün olmalıdır. Özellikle aracın güncel piyasa durumuna göre ilerleyen aşamalarda satılması söz konusu olması durumunda oluşacak fiyat kaybı, hiçbir kusuru olmayan birisi için gerçekten de can yakıcı bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı, genellikle kaza sonrasında ortaya çıkan ve aracın kazadan önceki durumuna göre satış fiyatında oluşan ya da oluşabilecek bir fiyat düşümünün oluşmasına verilen isimdir. Diyelim ki “A” marka aracınızın kaporta ya da herhangi bir aksamında hata bulunmuyor ve bu aracınızın piyasada ki normal standart ortalama satış fiyatı 80.000 TL olarak değerlendiriliyor. Siz bu aracınızla hiçbir suçunuz olmamasına rağmen başkasının yaptığı hata sonucunda bir kazaya kurban gittiyseniz aracınızda oluşacak maddi hasardan dolayı aracınız tamamen yaptırılmış olsa dahi normal piyasa ortalamasının altında bir fiyata satabilmeniz söz konusu olacaktır.

Bu durumda diyelim ki yapılan kaza sonucunda aracınızın 1 parça ya da 2 parça kaporta aksamında aldığı darbeden dolayı boyama ya da orijinal veya yan sanayi yedek parça kullanılarak değişim yapıldı. Bu durumda karşı taraf aracınızı tamamen kusursuz bir şekilde yaptırmış olsa da siz bu kazadan sonra aracınızı piyasa ortalaması olan 80.000 TL’ye satamayacaksınız demektir. Çünkü aracınızın kaporta aksamında oluşan kazadan dolayı değer düşümü yaşanmış olacak ve aracınız artık piyasa ortalamasının daha altında bir fiyata satılacaktır.

Bu durumda karşı karşıya kaldığınız durum tam olarak “Araç değer kaybı” konusuna girmektedir. Bu noktada atılan adımlar sayesinde araç değer kaybı şartları tam olarak oluşmasıyla birlikte karşı taraftan yaşadığınız maddi kaybın karşılanması söz konusu olmaktadır. Bu durumu özellikle aracınızın aldığı hasarın giderilmesi olarak değerlendirmemeniz gerekir. Bu durum genellikle aracın hasarının giderilmesi olarak algılanmaktadır. Oysa ki burada yaşanan durum aracın tam olarak hasarının giderilmesinin sonrasında ortaya çıkan aracın değerinde ki düşüşün karşılığını talep etme durumudur ve bu durumun kesin olarak herkes tarafından tam olarak bilinmesi gerekmektedir.

Okunma : 1154
Gündem haberleri
Karamanlı kadın kocası tarafından öldürüldü
06 Aralık 2019 Okunma: 26084 Asayiş
Karaman'da büyük halı kampanyası
03 Aralık 2019 Okunma: 9921 Ekonomi
Meteoroloji saat verdi! Kar geliyor...
03 Aralık 2019 Okunma: 8382 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın