Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ekim 2019 Salı
Yunus Emre Ortaokulunda bilimsel çalışmalar sürüyor
Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri, yaptıkları bilimsel çalışma ile Karaman'ın enlemini hesapladılar.
Kategori : Eğitim
23 Eylül 2019 15:15
 
Yunus Emre Ortaokulunda bilimsel çalışmalar sürüyor

Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri, yaptıkları bilimsel çalışma ile Karaman'ın enlemini hesapladılar.

Eratostenes’in 2200 yıl önce yaptığı deney, 23 Eylül  günü Milli Eğitim Şube Müdürü Yunus Tokgöz'ün ve KMÜ Fizik Bölümünden Doç. Dr. Murat Yıldız'ın katılımıyla Yunus Emre Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından aynı saatlerde 40 il ve 239 okul öğrencileri ile tekrarlandı.

Öğrenciler 1 metrelik çubuğun gölgesini ölçerek Karaman'ın enlemini buldular. 23 Eylülde ekvatora güneş ışığının dik geldiği aynı boylamda ölçüm alan öğrenciler 2/10000 hata payı ile dünyanın çevresini hesapladılar. Aynı zamanda tasarlanan kapalı bir boru ile güneşin çapını hesapladılar.

Fen ve matematiğin bir araya getirerek basit bir düzenekle hem dünyanın hem de güneşin çevresini hesaplayan öğrenciler bilimin zevkli ve kolay yönlerini öğreniyorlar. Günümüz eğitim sisteminde Stem çalışmalarını uygulamaya döken Yunus Emre Ortaokulu öğretmenleri çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Eratostenes kimdir?

Dünya’nın Çevresini Matematik Bilgisiyle Hesaplayan Eratosthenes Dünya’nın küre şeklinde olduğu kabul görünce çevre uzunluğu merak konusu oldu. İskenderiye Kütüphanesi’nin müdürü olan Eratosthenes Dünya’nın çevresini M.Ö. 240’ta ölçerek tarihe geçti. Kütüphanede, Mısır’ın Aswan kentinde yazın en uzun gününde öğle vakti, güneşin su kuyularının içine tam olarak yansıdığını okuyunca etkilendi. Öğle saatinde dikili taşların gölgesinin kaybolduğunu da okuyunca, ışığın kuzey ve güney kentlerine farklı açılarla geldiğini anladı.

Eratosthenes, İskenderiye ve Aswan kentleri arasındaki uzaklığın 5000 stadia yani 900 kilometre olduğunu firavunun katiplerinden öğrenmişti. Haziran ayını bekledi ve en uzun gün olan 21 Haziran’da öğle vakti diktiği çubuğun gölgesini ve yüksekliğini ölçerek güneş ışınlarının geliş açısını hesapladı. Açı 7 derece 12 dakika çıktı. Bu, yaklaşık olarak 360 derecenin 50’de birine eşittir. Aswan’da aynı gün öğle vakti güneş ışınları yere dik olarak yani 90 derece olarak geldiği için kuyunun dibine açı yapmadan ulaşıyordu. Öğle vakti kuyunun dibine güneş vuruyor ve su aydınlanıyordu.

Güneş ışınları 3 birbirine paralel olduğu için dünyanın merkezinden İskenderiye ve Aswan’a çizilen çizgiler arasındaki açı, Eratosthenes’in ölçtüğü açıya eşitti. Dünya’nın merkezinden İskenderiye ve Aswan kentlerini gören açı 360 derecenin 50’de biri olduğu için iki kent arasındaki uzaklık 50 ile çarpılırsa, Eratosthenes’in ölçümüne göre Dünya’nın çevresi 900x50 yani 45.000 kilometre çıkar. Dünya’nın çevresi ekvatorda 40.075, kutuplarda 40.008 kilometredir. Eratosthenes’in yaptığı ölçüm stadia birimine göreydi. Atina’da kullanılan stadia, Mısır’dakinden kısaydı. Eratosthenes Mısır yerine Atina’nın uzunluk birimini kullanmış ise Dünya’nın çevresi 40 bin kilometre olarak bulmuştur.

 

Okunma : 1451
Foto galeri
seç
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Elması para etmeyen çiftçinin türkülü isyanı
18 Ekim 2019 Okunma: 10701 Magazin
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 9101 Asayiş
SON DAKİKA: BABA OĞULU AYAKLARINDAN VURDULAR
20 Ekim 2019 Okunma: 8502 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın