Karamandan.com

Karamandan.com

23 Temmuz 2018 Pazartesi
Tekin Eğitim Kurumları'ndan bir hizmet daha
Tekin Eğitim Kurumları Psikolog’u M.
Kategori : Eğitim
12 Ağustos 2017 13:38
 
Tekin Eğitim Kurumları'ndan bir hizmet daha

Tekin Eğitim Kurumları Psikolog’u M.Cihan Kamer stres ve stres yönetimi ile ilgili bilgilendirici tavsiyelerde bulundu.

Velilerimiz ve Öğrencilerimiz için Stresli Olabilecek Yaşantılar

Hem olumlu hem de olumsuz yaşam olayları stres yaratabilir. Büyük yaşam değişiklikleri ve bazı çevresel olaylar birçok insanı yardım aramaya yönlendiren önemli stres kaynaklarıdır. Stres yaratabilecek büyük yaşam değişiklikleri arasında;

·         Taşınma,

·         Yeni bir okula başlama ya da okul değiştirme,

·         Eğitim sistemi içinde yer alan sınavlarla ilgili sorunlar

·         Yeni bir işe ya da yeni bir yaşam tarzına geçiş,

·         Evlenme, boşanma

·         Hamilelik,

·         Bir yakının ölümü,

·         İşten atılma, iflas,

·         Kronik hastalıklar sayılabilir.

Stres yaratabilecek bazı çevresel olaylar ise;

·         Zaman baskısı, yarışma ya da rekabet,

·         Gürültü ve hayal kırıklıkları olarak sıralanabilir.

Karaman halkına ve tüm okulların veli ve öğrencilerine bu gibi durumlarla baş edemedikleri zamanlarda Tekin Eğitim Kurumları bünyesinde ücretsiz terapi hizmeti vermekten onur ve gurur duyarım.

Stresle Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Birçok stres türü değiştirilebilir, yok edilebilir ya da azaltılabilir. Stres düzeyinizi azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

Kendinizle ilgili olumlu yargıları güçlendirmek ve iyi yönlerinize ve başarılarınıza odaklanmak önemlidir, “Bu durumla başa çıkabilirim”, “Elimden gelenin en iyisini yapacağım” gibi. Şimdiki anı yaşamanın önemli olduğunu unutmayın. Sürekli geçmişi ya da geleceği düşünmek içinde bulunduğunuz anı yaşamanızı ve zevk almanızı engeller.

Karar vermek zorunda olmak da stres yaratır ve sürekli karar almayı erteleriz. Karar vermeniz gereken şeylerin bir listesini yapın ve hangi bilgilere gerek olduğunu, bu bilgileri nasıl elde edebileceğinizi düşünün. Seçenekleri tek tek ele alarak artı ve eksilerini değerlendirin. Bu değerlendirmeyi yaparken düzenli sürekli yanınızda bir ajanda bulundurmanız ve alacağınız kararları buraya yazdığınız notlara dayanarak almanızı öneririm.

Değerlerimiz verdiğimiz kararlarda önemli rol oynar ve onlarda bir çatışma yaşadığımızda stres kaçınılmaz olur. Kendi değerlerinizi gözden geçirerek yaşamda sizin için nelerin önemli olduğunu (başarı, sağlık, aile, arkadaşlık, kendine saygı, özgürlük, vb.) düşünebilirsiniz.

Her zaman daha iyi ve daha kötüsünün bulunduğunu hatırlayın. Sürekli gelişmeye çalışmakla birlikte sınırlarınızın farkına varın ve onları kabul edin, herkesin biricik, tek ve farklı olduğunu unutmayın. Kendiniz için gerçekçi hedefler koyun. Başarınızı kendi kişisel gelişiminiz içinde ele alın, haksız ve gereksiz rekabetten sakının. Kendinizin ve başkalarının hakkını koruyan davranışlar geliştirin. "Hayır" diyebilin.

Kendiniz için hobi geliştirin, rahatlayın ve eğlenin, yalnızca size ait olan bir zaman yaratın. Sağlıklı bir yaşam sürdürüp bedeninize iyi bakın: Düzenli olarak sevdiğiniz bir sporu yapın, yeterli uyku alın, düzenli ve dengeli beslenin, sigara, alkol ve bağımlılık yapıcı diğer maddelerden uzak durun.

Arkadaşlarınızla ya da güvendiğiniz birisiyle kaygı ve sorunlarınızı paylaşın ve zamanı akıllıca kullanın. Düzenli ders çalışın, çalışırken kısa zaman bloklarından başlayıp aşamalı olarak bu zamanı uzatın. Sık ama kısa aralar verin.

Okunma : 4137
Foto galeri
Gündem haberleri
Yanlışlıkla kendi çocuğunu öldürdü
22 Temmuz 2018 Okunma: 23442 Yaşam
9 KİŞİ İLE BASTILAR, ÖLDÜRESİYE DÖVDÜLER
19 Temmuz 2018 Okunma: 19321 Asayiş
Feci kaza: 4 ağır yaralı
21 Temmuz 2018 Okunma: 16716 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın