Karamandan.com

Karamandan.com

15 Ağustos 2020 Cumartesi
Psikolog Ataseven okula yeni başlama sürecini anlattı
Karaman Psikoyaşam Merkezinde hizmet veren Psikolog Yasemin Ataseven, okula yeni başlayan çocuklar için zorlu süreci değerlendirdi.
Kategori : Eğitim
05 Eylül 2019 09:40
 
Psikolog Ataseven okula yeni başlama sürecini anlattı

Karaman Psikoyaşam Merkezinde hizmet veren Psikolog Yasemin Ataseven, okula yeni başlayan çocuklar için zorlu süreci değerlendirdi. Ataseven, bu zorlu süreçte ailelere çocuğun psikolojik durumuyla ilgili oluşabilecek durumlar hakkında bilgi vermek amacıyla bir yazı kaleme aldı.

Okulun kaygı verici ilk günleri için Ataseven'in kaleme aldığı yazı şu şekilde:

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Karaman’da da bugün birinci sınıfların okulunun ilk günü. İlk kez ana sınıfından sonra öğrenim hayatlarının başı olan birinci sınıfa başlayacak çocuklarımız. Tüm yeni başlangıçlar ne kadar heyecan verse de aynı zamanda biraz korkuyu, psikolojik ve duygusal açıdan zorlanmayı beraberinde getirir.

Okulun ilk günü her açıdan her sınıf için biraz zor ve kaygı vericidir. İçinde bir sürü bilinmezi barındırır. Ama mini mini birler olmak sanırım en zorudur. Bunun için Psikoyaşam merkezi olarak tüm birinci sınıf velilerine ve ilerde birinci sınıfa gidecek çocukları olan velilere önerilerimizin onların bu süreci rahat geçirmelerine faydası olacağını düşünüyoruz.

Öncelikle okula yeni başlayan çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz? Tüm herkesin bunu düşünmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle birinci sınıfa gidecek olan bir çocuğun endişelerini bilmek gerekir.

Çocuğun endişeleri şunlar olabilir:

Okulda yapılan şeyler ne?  Ben benden isteneni yapabilecek miyim? Öğretmen bana ne yapacak? Ne zaman kötü davranacak? Ben evde yokken annem babam ne yapıyor? Okuldaki büyük yaştaki çocuklar beni döver mi?  Kalabalıkta ne yapacağım, nereye gideceğim? Okul ne zaman bitecek? Ben ne zaman oyun oynayacağım? Ve benzeri kaygıları olur.

Birde çocuğun bu endişelerine anne babanın şu endişeleri de eklenir:  Çocuğum okulda sıkılırsa ne olur? Çocuğum gerekenleri yapabilecek mi? Öğretmeni çocuğumu sevip ilgilenecek mi? Çocuğum tuvaletini yapabilecek mi? Tuvaletler temiz mi? Merdivenlerden düşecek mi? Mikrop kapacak mı? Çocuğum eşyalarını kaybeder mi? Çocuğum okulunu, öğretmenini sevebilecek mi? Çocuğum arkadaş edinecek mi? Çocuğuma diğer çocuklar kötü davranırsa ne olacak? Tüm çocuklar kendilerine düşen kaygılarla ve anne babalar da kendilerine düşen bu kaygılarla baş etmek durumunda kalırlar.

Bu kaygıların en hafif şekilde atlatılması için birinci sınıf çocuğunun okula giderken hangi sorunlarla karşı karşıya kalabileceğinden ve bunlarla ilgili neler yapılabileceğinden bahsedelim:

Çocuklar bazen okula gitmek istemeyebilir: Anne babadan ve evin rahatından ayrılmak zor gelebilir, Anne babanın kaygıları çocuğa yansıyabilir, kalabalıkta yaşamaya alışık değildir, okulda yaşadığı bazı şeyler onu mutlu etmeyebilir: Bu durumda çocuğun neden okula gitmek istemediğini mutlaka doğru tespit etmeye çalışın, okula gitmesi konusunda kararlı olun.  Çocuğunuza bağırmayın, tehdit etmeyin ama kesinlikle okula gitmesi gerektiğini sakin ama kararlı bir şekilde ifade edin.

Anlatılanları öğrenmede zorluk çekebilir: böyle bir durumda mahcup olma, öfke,  hatta suçlanma psikolojisine girmemek lazım.  Görsel olmayan bazı çalışmalar ona sıkıcı gelebilir. Böyle bir durumda ona arada hareket imkanı sağlayın, mutlaka öğretmenle işbirliği yapın, okulun rehberlik uzmanı ile görüşün.

Arkadaşının eşyasını alıp eve getirebilir: “Ben ve başkaları” anlayışı 8 yaşından sonra daha iyi gelişir bunu unutmamak lazım. Çocuğunuzu yargılamadan, ayıplamadan bu alışkanlığından vazgeçirmeye çalışın, doğru davranışı ifade edin.

Okulda evde göstermediği saldırgan davranışlar gösterebilir: Bu sizi çok şaşırtabilir. Sorunu kabullenin ve sebebini bulmaya çalışın. Benim çocuğum asla yapmaz şeklinde düşünmeyin.  Saldırganlığının sebebi kaygıları olabilir. Kaygılarını azaltacak yollar bulmaya çalışın. Sabırla ve kararlılıkla hep aynı şekilde çocuğun saldırgan davranışlarını durdurmaya çalışın.

Tam tersi bir şekilde evde çok rahat kendini ifade eden çocuklar kendine güvensizlik duygusu yaşayabilir: Okulda içe kapanıklık, kendini ifade etmekte zorlanan, kenarda kalan bir durum sergileyebilir. Çocukların evi en korunaklı yerleridir ama dışarısı öyle değildir. Bu tür davranışların olabileceğini unutmayın. Bunun için Çocuğunuzun olumlu davranışlarını övün, eleştirecek davranışları olsa bile eleştirmeyin.  Yüreklendirerek yapılmasını istenen davranışa doğru hafifçe itin. Okulunda Onu ezmeyecek güveni iyi bir arkadaş edinmesini sağlayın.

Okula karşı isteksizlik duyabilir: İstememesinin nedenlerini araştırın. Öğretmenle işbirliği yaparak onu destekleyin. Anlayışlı ve sabırlı olun.

Sol elini kullanma:  Asla ama asla sağ elini kullanması için zorlamayın! Bırakın sol elini kullansın. Çalışma mekanı, oturma yeri ve kullandığı araçları solaklara uygun olarak düzenleyin.

Birde okuma yazmayı sökmüş çocuklar var: Onlara da dikkat etmek gerek.  Sıkılabilir, derse ve okula ilgisini kaybedebilir. Genelde okumayı söken çocuklar yazmayı sökmemiştir. Okuma becerisini abartmadan yazma becerisinin geliştirilmesi üzerinde durulmalıdır.  Öğretmeni ile işbirliği yaparak seviyesine uygun ödevler yapmasını sağlanabilir.

Tabi birinci sınıfa başladığı için kalabalık ortamda olmasından dolayı çocuğunuz her zamankinden daha fazla sağlık sorunları yaşayabilir. Buna da anne baba olarak hazırlıklı olunmalıdır.

Her durumda, her şekilde anne baba olarak mutlaka yapılması gereken şeyler var.

-Çocuğunuzun sağlığını abartmadan korumaya çalışın.

-Ona olan sevginizi gösterin:  Çocuğunuza kendisinden ne kadar memnun olduğunuzu onun anne babası olmaktan mutluluk duyduğunuzu ifade edin.  Onu ne kadar çok sevdiğinizi duymak daima çocuğunuza güven verecektir.

-Okul için yaptığınız hazırlıklara çocuğunuzu da katın, çocuğunuzun çantasını tek siz hazırlayıp eline vermeyin. Bu onun çantası ve onun sorumluluğu, kendisi tek başına hazırlama yeteneğini elde edene kadar yardımcı olun. 

-Çocuğunuzla okulla ilgili duyguları hakkında konuşun: Çocuğunuz okulla ilgili bir şey anlatıyorsa dinleyin. Eğer okulda neler olup bittiğini merak ediyorsanız bile çocuğu sık boğaz ederek sorguya çeker gibi sorgulamayın. Onun anlatmasını bekleyin. Belki anne baba olarak sizin de okulla ilgili kaygı ve endişeleriniz olabilir, tüm bu endişe ve kaygılarınızı çocuğunuza aktarmayın. Onun kaygılarını da arttırabilirsiniz. Dikkatli olmak gereklidir.

-Okula gitmek istemeyen çocuğunuzu cezalandırmayın, yargılamayın: Okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul korkusu anneden ayrı kalma korkusuyla ilgilidir. Annenin yokluğunda kendisine ve annesine zarar geleceği endişesi yaşayabilir.  Çocuğun anneden ayrı kalma korkusu ile oluşan belirtilerin,  şımarıklık, ilgi çekme arzusu ya da sizi kızdırmak için yapılan davranışlarla karıştırılmamasına dikkat edin.

Anneden ayrılma korkusu doğaldır. Bununla ilgili bazı fizyolojik belirtiler gözükebilir: Baş ağrıları, Karın ağrıları, bulantı kusma hissi, İştahsızlık, keyifsizlik, Uyku düzeninde bozukluklar, Okul sorumluluklarının yerine getirilmesinde aksamalar vb. olabilir. Bunlar kaygı ve stresten kaynaklanan gerçek fizyolojik rahatsızlıklardır. Zamanında tedbir alınmalıdır. Bunu ciddiye almalı, onu doktora götürmeliyiz. Fakat doktordan çıktıktan sonra onu eve değil okula götürmeliyiz. Çünkü ilk günlerde okula gitmemek gibi bir taviz koparırsa ertesi gün okula gitmemek için başka bir bahane bulacaktır. Bu bahaneler birbirini izleyecek ve sonunda çocukta anneden ayrılma korkusu artık okul fobisi haline dönüşecektir. Bunun üstesinden gelmek ise gün geçtikçe zorlaşacaktır. Bu süreç eğer kendiliğinden çözülmez ise bir uzmana danışmakta geç kalmayın.

Her yeni durum gibi, çocuğun okula başlaması da, uyum sorununu ortaya çıkartacaktır. Bu süreç, her çocuğa göre değişir.  Çocuğunuza bu uyumu sağlayabilmesi için gereken zamanı verin.

-Çocuğunuza  yoldaşlık edebilecek bir çocuk bulun: Yeni bir okula başlayan çocuklar ilk aylarda yalnızlık çekerler.  İlk birkaç gün okula giderken daha önce okula başlamış komşu veya arkadaş çocukları ile birlikte yolculuk yapmak çocuğunuza iyi gelecektir. Böyle bir arkadaş çocuğunuzun korkularını azaltabilir. Benzer bir şekilde okulda çocuğunuzun tanıdığı bir büyük öğrencinin bulunması çocuğunuza güven verebilir.

-Okula başlama ile ilgili duyguları abartmamaya çalışın. Unutmayın bu gün bir sürü çocuk okula başlıyor.  Çocuğunuzun okula başlamasından çok aşırı duygularla söz etmeyin. Çocuğunuza okulda ne kadar iyi vakit geçireceğini, ne çok eğleneceğini, okulun ne kadar harika bir yer olduğunu aşırı coşkulu bir şekilde anlatmayın. Beklentiyi yükseltmeyin. Okula başlamanın başlangıçta insana zor gelebileceğini ama zaman içinde herkesin okula alıştığını ve okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile birlikte vakit geçirmekten mutluluk duyduklarını normal bir duygu tonu içinde açıklayın.  Çocuğunuz okulla ilgili beklentilerinden çok heyecanlı bir şekilde söz edecek olursa onun duygularının dozunu da bir parça azaltmaya çalışın. Durum hiç de öyle olmayabilir çünkü.

-Çocuğunuzun okuluna çok sık olmamak koşulu ile uğrayın:  Çocuğunuzu okuluna uğramanız ve onu arada ziyaret etmeniz okulda olup bitenleri öğrenmek istemeniz çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Çocuğunuz, okuldaki dünyasını eve taşımaktan hoşlanacaktır. Bu davranışınız, onunla ilgilendiğinizi kanıtlayacak ve çocuk üzerinde çok olumlu bir etki yaratacaktır.

-Çocuğunuzun ödevleriyle ilgilenin: Anne ve babalar çocukların ev ödevleriyle ilgilenince onların çalışma isteği artar. Anne ya da babasıyla birlikte sorular yapmak hoşlarına gider. Çocuk ödevlerini kendisi yapmalıdır. Çocuğun ödevlerini asla anne baba çocuğu yapamıyor diye kendisi yapmamalıdır.  Çocuk ev ödevlerini yaparken sorunlarla karşılaşınca ona çözüm yolları göstermek, ev ödevlerini kontrol edip yanlışlarını saptamak ve bunları düzeltmenin yöntemlerini anlatmak doğru olan davranıştır.

Ev ödevi kontrolü ve çocuğa yardım etmek tek bir ebeveynin görevi gibi algılanmamalı, her iki ebeveyn de aynı şekilde çocuğa yardımcı olmaya çalışmalıdır. Çocuğunuz ev ödevlerini yaparken evin durumunu da buna göre ayarlamalısınız. Televizyonun bir şekilde çalıştığı bir yerde çocuğunuzun ev ödevi yapmasını beklemeniz biraz fazla beklenti olur. Baştan nasıl başlanırsa öyle gider. O saatlerde herkesin ödev durumuna uygun bir faaliyetle ilgilenmesinde çocuğunuzun ders çalışma motivasyonu açısından fayda vardır.

Son olarak sevgili anne babalar Her çocukta sorun olabilir, bunu unutmayın!

*Çocukla sürekli yüzgöz olmayın. Az söyleyin ve davranış olarak gösterin kendinizi.
*Kendi hayal kırıklığınızla baş etmeyi öğrenin, çocuğunuzu buna ortak etmeyin.
*Paniğe kapılmayın. Sakin olun. 
*Çocuğunuzu hiçbir çocukla ve kendi çocukluğunuzla karşılaştırmayın, yargılamayın.
*Sabırlı olun. Sorunu olduğunda hemen düzeldi sanmayın.  Bazen tekrarlayabileceğini unutmayın.

Karaman Psikoyaşam merkezi olarak tüm çocuklara güzel bir eğitim ömrü diliyorum. Çünkü eğitim ömür boyudur.

 

Okunma : 2402
Foto galeri
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Düğün kavgası mahalleyi ayağa kaldırdı
12 Ağustos 2020 Okunma: 16687 Asayiş
Karaman'da 11 kişi tutuklanarak cezaevine yollandı
13 Ağustos 2020 Okunma: 8917 Asayiş
Karaman'da Koronalı hastaya ambulans vermediler iddiası
14 Ağustos 2020 Okunma: 8015 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın