Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2020 Salı
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
Karaman Gençlik Kulübü Derneği’nde Polonyalı Erasmus gönüllüleri Katerina ve Kamila ile Erasmus stajyeri Kasia faaliyetlerine başladı.
Kategori : Eğitim
10 Ağustos 2020 15:59
 
Polonyalı gençler Karaman’da faaliyete başladı
karaman

Karaman Gençlik Kulübü Derneği’nde Polonyalı Erasmus gönüllüleri Katerina ve Kamila ile Erasmus stajyeri Kasia faaliyetlerine başladı.

Karaman Gençlik Kulübü Derneği’nin ev sahibi olduğu ve Polonya’daki kuruluş Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego (Girişimci Toplumu Geliştirme Vakfı)’nın koordinatör olduğu Uncover Your Potential (Potansiyelinizi Ortaya Çıkarın)” isimli proje, Erasmus gönüllülük projeleri kapsamında Avrupa Komisyonu Polonya Ulusal Ajans’ı tarafından kabul edilerek hibe almaya hak kazandı.

Proje kapsamında 18-30 yaş arası 4 Polonyalı genç, Karaman’a gelerek Karaman Gençlik Kulübü Derneği ile birlikte sosyal ve kültürel faaliyetler gerçekleştirecekler.

Projenin ilk hareketliliği, Ağustos ayında, Kamila Żmijewska ve Katarzyna Pińkowska ile başlamıştır. Karaman’a gelen Polonyalı gönüllüler, 2 ay boyunca Karaman’da kalarak Karaman Gençlik Kulübü Derneği ile birlikte sosyal ve kültürel faaliyetler gerçekleştirecekler.

Yaklaşık 10 günü geride bırakan Kamila ve Katerina, bu süreç içerisinde Kurban Bayramı'nı fırsat bilerek Adana ve Mersin’i de gezip görme fırsatı yakaladılar. Yöresel tatları tadıp, turistik yerleri ziyaret etme şansı elde ettiler. Ayrıca sosyal çevre edinerek, dernek ofisinde gençlik çalışmalarına dahil olup, kendi faaliyetini organize etme şansı buldular. 

Polonyalı gençler, hem Karaman’a, kültürümüze, dilimize ve Karaman Gençlik Kulübü Derneği ofisi ile sosyal çevreye oryantasyon faaliyetlerini tamamladılar.

Ayrıca Polonya’da Adam Mickiewicz Üniversitesi’nde eğitim gören Katarzyna (Kasia) Biernacka, Erasmus staj hareketliliği kapsamında Karaman Gençlik Kulübü Derneği’nde staj faaliyetine başladı. 3 ay boyunca “Erasmus projeleri asistanı” olarak stajını sürdürecek olan Kasia, aynı zamanda derneğin sosyal ve kültürel faaliyetlerini organize etmede destek olacak.

Erasmus gönüllüsü Katarzyna Pińkowska “Burada olmaktan çok mutluyuz.”

Erasmus gönüllüsü Kamila Żmijewska “Buradaki insanlar bir harika ve çok misafirperverler.”

Erasmus stajyeri Katarzyna (Kasia) Biernacka “Yeni yerlere seyahat etmek ve yeni şeyler denemek herşeye değer.” 

Dernek başkanı Ayşe Yağmur Süzer, “Karaman Gençlik Kulübü Derneği olarak gençleri yurtdışına göndermeye ve yabancı gençlere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Polonya’dan gelen bu gençlerde dahil olmak üzere toplamda 316 gencin, yaptığımız proje ve faaliyetlerle Karaman’a gelmelerini sağlamış bulunmaktayız.

Ayrıca yine yapmış olduğumuz Erasmus projeleri kapsamında 250den fazla Türk gencini Avrupa’daki çeşitli ülkelere göndermiş bulunmaktayız. Yapılan bu faaliyetlerde gençlerin bütün masrafları, Avrupa Komisyonu, ilgili Ulusal Ajanslar aracılığıyla derneğimiz tarafından karşılanmaktadır. Yereldeki faaliyetlerimize ya da Erasmus projelerimize katılmak isteyen gençleri kültür sokağı içerisindeki dernek ofisimize bekliyoruz. Ya da sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeye davet ediyoruz. Böylece bir sonraki faaliyetlerimizden haberdar olarak, faaliyetlerimize katılma şansı elde edebileceklerdir.” dedi.

 

Okunma : 9956
Foto galeri
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16328 Gündem
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 12565 Gündem
Sanayi köprülü kavşağında trafik kazası
18 Eylül 2020 Okunma: 8670 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın