Karamandan.com

Karamandan.com

04 Temmuz 2020 Cumartesi
karaman

Karaman'da 'Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi'
Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi kapsamında, Karaman’da tasarım ve beceri atölyelerinin açılışları gerçekleştirildi.
Kategori : Eğitim
12 Haziran 2019 08:55
 
Karaman'da 'Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi'

Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi kapsamında, Karaman’da tasarım ve beceri atölyelerinin açılışları gerçekleştirildi.

Mevlana Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı, Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi kapsamında Karaman Merkez ve Ermenek ilçesinde kurulan Tasarım Beceri Atölyelerinin açılışı, Vali Vekili Hacı İbrahim Türkoğlu, Ayrancı Kaymakamı Mehmet Göze, Hanımefendi Zehra Meral, İl Milli Eğitim Müdür V. Abdurrahman Kurt ve MEVKA Genel Sekreter V. Savaş Ülger’in katılımıyla eşzamanlı olarak gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan tasarım ve beceri atölyelerinin kurulumu için harekete geçildi. Dijital Ufuklarda Üreten Nesiller Projesi kapsamında Karaman Merkezde açılan atölyelerin ilki eski kız imam hatip lisesi binasında, Ermenek'te açılan tasarım beceri atölyesinin ilki de İncikzade Mustafa ve Emine Keleş Cumhuriyet Ortaokuluna kuruldu.

Atölyeye ilişkin Vali Vekili Hacı İbrahim Türkoğlu'na bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdür V. Abdurrahman Kurt, Karaman merkezde kurulan atölyenin açılışı öncesi 18 bilgisayar öğretmeni ve 6 öğrenciye 3 gün eğitim verildiğini ifade etti.

Abdurrahman Kurt, "Öğrencilerimizin düşünme, tasarlama, üretme, problem çözme, takım çalışması gibi becerilerinin destekleneceği eğitim ortamları tasarım beceri atölyelerimiz Mevlana Kalkınma Ajansı proje desteğiyle il Merkezinde ve Ermenek ilçemizde eşzamanlı olarak açıldı.

Hazırlık aşamasında eğitim alan 6 öğrencimiz, daha sonra İstanbul'da düzenlenen robot tasarım ve kodlama yarışmasında Türkiye 1.'si olup, Singapur'da düzenlenecek yarışmaya katılma hakkı kazanmışlardır." dedi.

2023 Eğitim Vizyonu'nda da yer alan tasarım ve beceri atölyelerinin kurulumuna büyük önem verdiklerinin altını çizen Kurt şunları söyledi:

"MEVKA 2018 Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında bugün açılışını yaptığımız tasarım ve beceri atölyelerinde hedef kitlemiz, içerisinde okul öncesinden yükseköğretime kadar öğrencilerden hafif düzeyde engel durumu bulunan öğrencilere kadar geniş bir yelpaze yer almaktadır. Atölyemizde ahşap CNC, elektronik, robotik, kodlama gibi ileri teknolojiler kategorilerinde ve geri dönüşüm ile ilgili olarak üretim yapılabilecektir." diye konuştu.

Ardından konuşan MEVKA Genel Sekreter V. Savaş Ülger bu projenin tasarım ve beceri atölyelerine yönelik MEVKA'nın gerçekleştirdiği ilk proje olduğuna değindi. Bu tür projelerin öğrencilere analitik düşünme becerisi kazandırması bakımından çok önemli olduğunu belirten Ülger, Merkez ve Ermenek'te kurulumu yapılan iki atölyenin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından telekonferans yöntemiyle bağlantı kurulan Ermenek ilçesiyle eşzamanlı olarak tasarım ve beceri atölyelerinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrasında atölyeyi gezen protokol üyeleri, yapılan çalışma örneklerini inceleyerek görevlilerden bilgiler aldı.

 

Okunma : 1331
Foto galeri
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Tek Ailesinin Acı Kaybı
30 Haziran 2020 Okunma: 19276 Yaşam
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 18913 Ekonomi
SON DAKİKA: Tuvalette can verdi
30 Haziran 2020 Okunma: 10044 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın