Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2019 Pazar
KMÜ öğrencileri kep atmaya devam ediyor
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Edebiyat, Mühendislik ve Kamil Özdağ Fen Fakülteleri ortak bir törenle mezuniyet coşkusunu hep birlikte yaşadı.
Kategori : Eğitim
13 Haziran 2019 09:29
 
KMÜ öğrencileri kep atmaya devam ediyor

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Edebiyat, Mühendislik ve Kamil Özdağ Fen Fakülteleri ortak bir törenle mezuniyet coşkusunu hep birlikte yaşadı. 

“Hayatımızın bir sayfasını kapatırken diğer sayfasını yeni umutlarla açıyoruz”

Tüm fakülte öğrencilerinin tören alanındaki yerini almasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Edebiyat Fakültesi birincisi İbrahim Balcı yaptı. Zamanın su misali akıp geçtiğine dikkat çeken Balcı, “Dört yılık üniversite hayatımızı burada noktalanıyoruz. Hayatımızın bir sayfasını kapatırken diğer sayfasını yeni umutlarla açıyoruz. Asıl önemli olan bundan sonraki yaşantımızda yapacaklarımızdır. Tarihten aldığımız ilhamla birey olarak hangi işle uğraşırsak uğraşalım yetenekli ve çağın gerekliliklerine uygun bir şekilde çalışmaya devam etmeliyiz.” dedi. 

“Dört yıl nasıl çalıştıysak bundan daha fazlasını ortaya koyacağız”

Tören, Mühendislik Fakültesi birincisi Büşra Güngörer’in konuşması ile devam etti. Bugünün mutlu bir başlangıç olduğunu hatırlatan Güngörer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hayalini kurduğumuz mühendislik mesleğini icra edebilecek bir güne ulaştık. Gece gündüz çalışarak elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Dört yıl nasıl çalıştıysak bundan daha fazlasını ortaya koyacağız. Kıymetli ailelerimizin sayesinde bu mutlu günü yaşıyoruz. Onların emeklerinin karşılığını ödeyebilme dileklerimle tüm arkadaşlarımı kutluyor, eğitim süresince hep yanımızda olan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum.” 

“Bu yolda bana eşlik eden herkese teşekkür ediyorum”

Kamil Özdağ Fen Fakültesi birincisi Seda Zavrak’ın sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı törende fakülteyi ikincilikle bitiren Ayşenur Bir konuşma yaptı.  Bir, üniversite yaşantısı boyunca çok değerli insanlar tanıdığını belirterek, “Bu yolda bana eşlik eden tüm sınıf arkadaşlarıma ve hocalarıma gönülden teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Engelli olmak, hayatı yaşamak için bir engel değildir”

Fakülte birincilerinin ardından Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden Ayşe Erkaraman bir teşekkür konuşması yaptı. Erkaraman, “Bir vefa borcunu ifade etmek amacıyla bu konuşmayı yapıyorum.

Engelli bir birey olarak dünyaya geldim fakat annemin çabalarıyla yılmadan çalıştım ve şimdi mezun olma mutluluğunu yaşıyorum. Engelli olmak, hayatı yaşamak için bir engel değildir. Emekleri için anneme ve tüm hocalarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

“Her daim pozitif olmaya, kendinize ve çevrenize iyilik yapmaya gayret gösterin”

Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül ise KMÜ’nün öğrencilerine çağın gerektirdiği her türlü bilgi ve beceriyi kazandırdığını ifade ederek şöyle konuştu: “Bizler Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak gençlerimizi bilim dünyasının gelişmelerinden haberdar olan, zamanın koşulları hakkında bilgi sahibi, üretmeye ve çalışmaya istekli, vatanına milletine bağlı, topluma ve çevreye duyarlı, vefalı ve sevgi dolu bireyler olarak yetiştirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz. Bu vesileyle öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek ve onları sağlam temeller üzerinde geleceğe hazırlamak adına gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm akademisyenlerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.”

Rektör Akgül konuşmasının devamında öğrencilere seslenerek şunları söyledi: “Hayatınızın bundan sonraki aşamasında birer üniversite mezunu olarak insanlar arasında yer edinecek; tavırlarınız ve düşüncelerinizle toplum tarafından dikkatle takip edileceksiniz. Bu bilinçle, konuşmalarınıza ve davranışlarınıza daha fazla dikkat etmeli, daha çok okumalı ve araştırmalı, üslubunuzu ve karakterinizi net bir şekilde ortaya koymalı, örnek bir kişilik olmaktan çekinmemeli ve kaçınmamalısınız. Her daim pozitif olmaya, kendinize ve çevrenize iyilik yapmaya gayret gösterin. Hatalarınızı kabul edin ve hiç vakit kaybetmeksizin yanlıştan dönmeye çalışın. Böyle yaptığınızda hayat size istediğinizden daha fazlasını verecektir, bundan emin olun. Her birinize güzelliklerle dolu, sevdiklerinizle birlikte mutlu, huzurlu ve başarılı bir hayat temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından fakültelerinde dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edilirken mezun öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi.

Tören, mezuniyet andının okunmasının ardından mezuniyet keplerinin havaya fırlatılması ile sona erdi.

BESYO ÖĞRENCİLERİ KEP ATTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜ BESYO) öğrencileri kep attı. 

Mezuniyet törenine KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Üner, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Fevzi Kılıçel, üniversitenin akademik ve idari personeli, davetliler, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, KMÜ tanıtım filminin gösterilmesi ve halk oyunları gösterisinin ardından açılış konuşmalarıyla devam etti.

“Hedefi olmayan gemiye rüzgâr bile yardım edemez”

Törende ilk olarak söz alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Selçuk Akbaş, kendisini hem gururlu, hem hüzünlü, hem de sevinçli hissettiğini belirterek şöyle konuştu: “Dört yıl önce çıktığımız bu yolu bugün burada sonlandırarak mezun oluyoruz. Mezun arkadaşlarım hedeflerinizi belirleyin ve hedeflerinize doğru ilerleyin. Şunu unutmayın ki hedefi olmayan gemiye rüzgâr bile yardım edemez. Bu süreçte önümüze çıkacak engeller karşısında yılmadan bu mesleğin kutsallığının farkına vararak eğitim sistemine değer katabilmek, yeni nesle yararlı olabilmek için çalışalım. İşimizi severek yapalım ve bir öğretmenden fazlası olalım.

Bugün burada kocaman bir aileye veda ediyoruz. İnanıyorum ki yıllar geçse de bu aileyi, dostlarımızı, hocalarımızı gülümseyerek hatırlayacağım. Bugün burada bu konuşmayı yapmaya hak kazandığım için kendimle gurur ve onur duyuyorum. Bu yolda benden her türlü maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen, her kararımda yanımda olan aileme, tecrübeleriyle bizlere ışık tutarak bizi hayata hazırlayan ve bize öğretmenlik mesleğinin önemini aşılayan tüm hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” 

“Yüksekokulumuz açısından başarılarla dolu bir yıl oldu”

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Fevzi Kılıçel ise, “Bu yıl Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ile Spor Yöneticiliği Bölümünden toplam 111 öğrencimiz mezun olacak. 2018-2019 Akademik yılı yüksekokulumuz açısından başarılı bir yıl oldu. Üniversitemiz takımları başarıdan başarıya koşarak değişik spor dallarında kupalar ve madalyalar aldılar, bireysel sporlarda da önemli başarılar elde ettiler. Bu başarılarından dolayı sporcularımızı ve antrenörlerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Prof. Dr. Kılıçel, konuşmasının son bölümünde öğrencilere seslenerek şunları dile getirdi: “Mustafa Kemal Atatürk ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ demiştir. Biz de sizlerin aynı özelliklere sahip olarak yetişmiş olduğunuza inanıyoruz. Sizler dört yıl gibi uzun soluklu bir koşunun sonuna geldiniz ve bitiş ipini göğüslediniz. Size Yüksekokulumuzda yüklemiş olduğumuz bilgi ve becerileri hayatınız boyunca kullanacağınızı, doğruluktan ayrılmayacağınızı ümit ediyor, yolunuz ve bahtınız açık olsun diyorum.”

“Ömrünüz iyilik ve güzelliklerle dolsun”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ise,”Üniversitemiz, sportif altyapısı bakımından ülkemizin en iyi üniversiteleri arasında yer almakla birlikte akademik başarı sıralamasında da üst sıralardadır. KMÜ olarak, görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle, ülkemizin yetişmiş insan kaynaklarına katkı sunmaya ve memleketimize canla başla hizmet etmeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerine başladı.

Rektör Akgül konuşmasının devamında öğrencilere hitap ederek, "Sizler üniversiteye girmek için zorlu bir sınav vererek ter döktünüz, yüzlerce aday arasından ciddi bir performansla önemli bir başarı gösterdiniz. Beden, kalp ve zihin bütünlüğünü, disiplin, azim ve başarma aşkını en güzel şekilde ortaya koydunuz. Üniversitemizdeki eğitim-öğretim hayatınız boyunca da gerek katıldığınız ulusal ve uluslararası turnuvalarda gerekse derslerinizde her daim çalışmanın, kurallara ve fair play ruhuna bağlı kalmanın ve amacından kopmamanın size neler verdiğini bizzat tecrübe ettiniz. Bundan sonraki hayatınızda da tecrübelerinizi etrafınıza aktaracak, çağlar boyu öneminden hiçbir şey kaybetmeyen spor ve beden eğitimi konusunda topluma örnek olacaksınız. Sporu hayatının her anında yaşayan sizlerin katkılarıyla toplumumuzda daha çok kişi, enerjisini doğru alanlara kanalize etmeyi, dinçliğini ve sağlığını korumayı, fiziksel aktiviteler içerisinde zamanını daha yararlı bir şekilde değerlendirmeyi öğrenecek ve daha nitelikli sosyalleşme imkanına erişecektir.” dedi.

Son olarak Rektör Akgül öğrencilerin bugünlere gelmesinde büyük emeği olan ailelerine ve akademisyenlere teşekkür ederek şunları dile getirdi: “Kendi yeteneklerine güvenen, bileğinin hakkıyla başarılara imza atan, erdem ve ahlakla başarılarını taçlandıran tüm mezunlarımızı gönülden tebrik ediyor, kendilerine hayat yolunda üstün başarılar ve mutluluklar diliyorum. Ömrünüz iyilik ve güzelliklerle dolsun.” 

Rektör Akgül konuşmasının ardından okul birincisi Selçuk Akbaş’a hediyelerini verirken Akbaş da mezuniyet kütüğüne isminin yazılı olduğu plakayı çaktı. Törenin son bölümünde ise yüksekokulda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Coşkulu tören, mezuniyet andının okunmasının ardından öğrencilerin diplomalarını alarak keplerini havaya fırlatmalarıyla sona erdi.

 

Okunma : 3455
Foto galeri
seç
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 21881 Asayiş
Gece Ağıla Giren Kurtlar Koyunları Telef Etti
18 Eylül 2019 Okunma: 12916 Gündem
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 11712 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın