Karamandan.com

Karamandan.com

22 Mayıs 2019 Çarşamba
KMÜ Öğrencileri ‘Pi Günü’nü Unutmadı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Matematik Eğitimcileri ve Matematik Öğrenci Toplulukları tarafından ’14 Mart Dünya Pi Günü’ kapsamında eğitim programı düzenlendi.
Kategori : Eğitim
15 Mart 2019 16:18
 
KMÜ Öğrencileri ‘Pi Günü’nü Unutmadı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Matematik Eğitimcileri ve Matematik Öğrenci Toplulukları tarafından ’14 Mart Dünya Pi Günü’ kapsamında eğitim programı düzenlendi. Programa üniversite personelinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kamil Özdağ Fen Fakültesi Araştırma Görevlisi Merve Yılmaz’ın sunumu ile devam etti.

Pi sayısının önemi ile ilgili anlatımlarda bulunan Araştırma Görevlisi Yılmaz, “Pi sayısı, 1/2 ve 2/3 gibi bildiğimiz payı ve paydası tamsayılardan oluşan bir kesir olarak yazılamayan bir irrasyonel sayıdır. Yani rasyonel değil, biraz akıl dışıdır. Başka bir deyişle virgülden sonra gelen basamak sayısı sonsuzdur.

Biz sonsuz olduğunu biliyoruz fakat zaten bu güne kadar yapılan hesaplamalarda da bir sonu olduğu kanıtlamadı.” dedi. 

Araştırma Görevlisi Yılmaz, Pi sayısı için farklı bölgelerden birçok değer hesaplandığını hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bütün bu hesaplamalara rağmen Pi sayısı ile ilgili en büyük gelişme M.Ö. 250 yılında Arşimet tarafından geometrik bir yaklaşımla Pi için alt ve üst sınır belirlenmesidir.

Her yıl 14 Mart’ta Pi sayısına dikkat çekmek ve matematik bilimine olan ilginin arttırılması amacıyla kutlamalar yapılmaktadır.” şeklinde konuştu. 

Program, öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

 

Okunma : 660
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
KORKMAZLAR
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da mera kavgası 4 yaralı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15399 Asayiş
Karaman'da gençlerin intihar girişimleri arttı
18 Mayıs 2019 Okunma: 15097 Asayiş
TOKİ Karaman Kırbağı 2019 kura çekilişi ne zaman?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10601 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın