Karamandan.com

Karamandan.com

29 Şubat 2020 Cumartesi
Araç Değer Kaybı ve Hukuki Süreci
Merkezi Ankara olan Tahancı Hukuk Bürosu yurt dışında ve Türkiye de birçok çözüm sağlayan ortaklarıyla müvekkillerine hukuki süreçler de danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.
Kategori : Gündem
13 Eylül 2019 12:14
 
Araç Değer Kaybı ve Hukuki Süreci

Merkezi Ankara olan Tahancı Hukuk Bürosu yurt dışında ve Türkiye de birçok çözüm sağlayan ortaklarıyla müvekkillerine hukuki süreçler de danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Trafik kazaların da olan hukuki süreçler de birçok zarara uğramış vatandaşlara avukatlık hizmeti vermektedir. Çok sayıda araç sahibinin kaza sonrasın da sigorta şirketlerinden alamadıkları araç değer kaybı hasar ödemelerini alabilmeleri için hukuki süreçte oldukça güçlü savunmalar gerekmektedir. Yılların ve davaların tecrübesiyle bu alanda ki en iyi danışmanlığın ve avukatlığın yapıldığı Ankara avukat vatandaşların yanında olmaktadır.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araçların kaza sonucu yeniden tamir edilmiş, onarılmış araçların ikinci el olarak piyasaya sürülmesinde ki maddi değer kaybını belirtmektedir. Bir aracın kaza geçirmiş olmasına araç piyasasında özellikle de alım satım aşamasında oldukça dikkat edilmektedir. Kazaya uğrayan araç eski halinden çok daha iyi hale getirilerek onarılmış olsa da araç değer kaybı yani değerinde ciddi boyutlar da düşüşler olmaktadır. Satış sırasında olumsuz durum yaratmakta ve araç sahibinin maliyetini etkilemektedir. Haksız olan bu durumdan dolayı araç değer kaybı tazminatı alınabilmektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Araç değer kaybı tazminatı birçok kişi tarafından bilinmemektedir. İki aracın neden olduğu kaza da kusurlu olan araç sahibinden araç değer kaybı tazminatı alınabilmektedir. Aracın hasarında talep edilen belgeler de araç değer kaybı tazminatında oldukça önemlidir. Her iki tarafın ya da tek tarafın kusurlu olduğu kaza durumlarında aracın tamir masraflarını kusurlu tarafın üstlenmesinde gerekmektedir. Sigorta şirketine başvurularak tazminat istenebilir ve on beş gün içerisinde sigorta şirketinin ödeme yapması gerekmektedir.

Araç Değer Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Aracın kaza esnasında olan; aracın markası, modeli ve yılı, kazada uğradı tahribatı, yaptığı kilometre değeri, daha önce kaza geçirip geçirmediği, trafiğe hangi tarihte girdiği gibi durumlar güvenlik soruşturması sonucuna göre araç değer kaybı tazminatı hesaplanabilmektedir. Bu kriterler aracın değer kaybının belirlenmesinde önem arz etmektedir. Bu hesaplama kriterler doğrultusunda avukatlarca yapılabilmektedir.

Araç Değer Kaybını Hangi Sigortalar Karşılayabilir?

Araçta oluşan hasarı karşılayabilecek iki çeşit sigorta bulunmaktadır. Bu sigortalardan biri Zorunlu Trafik Sigortası diğeriyse yapılan Kasko sigortasıdır. Zorunlu Trafik Sigortası; Araç sahibinin zararını karşılamaktadır ancak kaza zincirleme yani birden fazla araçla olduğu takdirde bu sigorta zararı olan tüm araçların hasarını karşılamamaktadır. Kusuru olmayan ya da en az kusura sahip olan aracın güvenlik soruşturması sonucunda zararını karşılamaktadır. Kasko sigortası; yapılan kaza da birden daha fazla aracın olması nedeniyle zararın karşılanmaması durumunda toplam hasarın karşılanması talep edilebilmektedir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Davası Neden Açılır?

Sigorta şirketine başvuru yapıldığı halde verilen on beş günlük süre içerisinde ödeme yapmaması durumunda araç sahibi dava açabilmekte ve hakkını arayabilmektedir. Başvuru yapmayan kazazedelerin davaları reddedilmekte olduğundan vakit kaybetmeden sigorta şirketine başvuru yapılması önem arz etmektedir. Ancak görülmektedir ki sigorta şirketleri ödeme yapmayarak mağdur olan vatandaşın zararını karşılamamaktadır. Hukuki süreçte yapılması gerekenlere dikkat edilmeli ve işinde uzman olan Ankara avukat ile hareket edilmelidir. Bu durumda dava açılabilecek olan ilgili kurumlar Sigorta Tahkim Komisyonu ile Asliye Ticaret Mahkemeleri'dir. Dava aracın değer kaybının tazminatının tahsil edilebilmesi için açılmaktadır.

Dava Süreci ve Masrafları

Sigorta şirketine karşı açılacak olan Asliye Ticaret Mahkemesi'nde harç masrafı yaklaşık 250 TL civarında olmaktadır. Bu dava da bilirkişi raporları için 350-400 TL arasında bir ücret ödenmektedir. Sonuç olarak neredeyse toplam masraf 900 TL civarındadır ve dava kazanıldığı zaman bu masrafta sigorta şirketinden alınabilmektedir. Sigorta şirketine yapılan başvuru da araç değer kaybı için eksper raporuyla yapılmalıdır. Eksper raporu alınmayan durumlar da dava; aracın modeli, yılı gibi kriterlerden dolayı reddedilmektedir.

Sigorta şirketleri birçok oyalama unsurlarıyla ödeme yapmama çabasına girmektedirler. Mağdur olan vatandaşların bu konuda ki en büyük danışmanları kuşkusuz kendilerini işinde en iyisi olabilmeye adamış olan Ankara avukat Tahancı Hukuk Bürosu avukatları hizmet sunmaktadır. Araç değer kaybı tazminatı için açılan davalarda uzman avukatların yürütmesi sayesinde istenilen sonuç ve mağdur durumu ortadan kalkmaktadır. Araç değer kaybı hesabı ve dava açılması için güvenilir Tahancı Hukuk Bürosu'na başvuruda bulunulmalıdır.

Okunma : 626
EKSPERTİZ
seç
guney sigorta
maboto
başarı
YARIŞMA
Gündem haberleri
Şehit Olan Kardeşinin Acı Haberini Karaman'da Aldı
28 Şubat 2020 Okunma: 19868 Gündem
Karaman’da 23 yaşındaki genç, kanlar içinde ölü bulundu!
26 Şubat 2020 Okunma: 12205 Asayiş
Karaman Hava Durumu; Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor!
27 Şubat 2020 Okunma: 11210 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın