Karamandan.com

Karamandan.com

27 Mayıs 2020 Çarşamba
Anaokullarında uyum süreci
Karaman Dahi Çocuk Anaokulu yöneticisi Tuba Akgül, anaokulunda çocukların uyum süreci ile ilgili bir yazı kaleme aldı.
Kategori : Eğitim
13 Eylül 2019 12:37
 
Anaokullarında uyum süreci

Karaman Dahi Çocuk Anaokulu yöneticisi Tuba Akgül, anaokulunda çocukların uyum süreci ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Akgül'ün konu hakkındaki tavsiyeleri şu şekilde:

En değerli varlıklarımız çocuklarımız doğduğu günden bu yana güvendiği ve bağlandığı ebeveynlerinin dışında, güvenebilecekleri, sosyal ilişkiler kurabilecekleri tüm gelişim alanlarının desteklenecekleri ve aynı zamanda eğlenecekleri yeni bir hayata adım atacaklar
Öncelikle bu sürecin profesyonel bir ekip ile yürütülmesi çok önemlidir. Hem ebeveynlerimizin hemde çocuklarımız için bu süreci kolaylaştırmak adına ailelerimize birkaç tavsiye:

Öncelikle çocuğunuzun okula başlamasına 1 ay kala onu güvendiği ve sevdiği bazı akrabalarınıza 1-2 saatlik bırakın, ayrılırken ne kadar zaman sonra geleceğinizi somutlaştırmak adına (öğle yemeği yiyince, hava kararmadan, saatin iki çizgisi 1in üzerine gelince vb) gibi açıklayın ve muhakkak söylediğiniz zamanda alın ve söz verdiğiniz gibi onu almaya geldiğinizi söyleyin.

Sütten kesme, emzik veya biberon kullanma, tuvalet alışkanlığına başlama gibi önemli gelişmeleri uyum sürecine çok yakın dönemlerde gerçekleştirmemeye özen gösterin. Çocuklar için birkaç krizin aynı anda çözümlenmesi zor olacaktır.

Anne baba olarak çocuğunuzla okul hakkında, orada geçireceği eğlenceli zamanlar, okulun özellikleri ve arkadaşlık konuları üzerine sohbetler edin. Okula giden çocuklar hakkında hikayeler anlatmak varsa yakın çevrenizde okula giden arkadaşlarının okul yaşantılarını paylaşmak da onu olumlu etkileyecektir

Okul için çocuğunuzla birlikte alışveriş yapıp ona okul eşyalarını seçmesi için eşlik edin.

Çocuğunuzun okula başlamadan önce, okulunu görüp okul yöneticisiyle ve öğretmenleriyle tanışıp iletişim kurmasını sağlayın.

Çocuğunuz okula başlamadan önce ve başladıktan sonra okula uyum süreci ile ilgili anne baba olarak duyduğunuz kaygıları onun yanında dile getirmemeye özen gösterin. Çünkü bu şekilde ona, kendi kaygılarınızı aktarmakla birlikte, onun için çok önemli olan sosyalleşme ve gelişme sürecinde ona güvenmediğiniz mesajını da iletmiş olursunuz.

ALIŞTIRMA HAFTASI….
Bu süreçte kesin kayıt yaptırmadan alıştırma haftası imkanı sunan okullar tercih edimelir. Öncelikle anne ile birlikte maksimum 1 haftalık ortak çalışma yapılır. Çocuğunuz ile birlikte okula misafir olarak gidip her aşamada çocuğunun yanında olmasını sağlanır… Çocuğunuzun farklı bir ortama ve tanımadığı insanlara hemen alışması mümkün değildir. Okulda  annenin bulunması hem çocuğun okula  güvenmesi hemde annenin okula güvenmesi noktasında çok önemlidir. Unutmayalım  anne evde veya işyerindeyken içinin rahat olmasını ister. Karşılıklı güven çok önemlidir, çocuğunuza nasıl davranıldığı konuşunda endişelerinizin olmaması için mutlaka okuldan alıştırma haftası talep etmelisiniz. Bir çocuğun anneden koparılarak ve ağlayarak alıştırılmaya çalışılması çocukta ciddi psikolojik sıkıntılar oluşturabilir. Olumlu bir alıştırma haftasından sonra anne çocuğunu içi rahat bir şekilde okula bırakacaktır.

VE ANNESİZ İLK GÜN…
Okulun ilk günü okul kapısındaki ayrılma anını ve bu sıradaki açıklamalarınızı oldukça kısa tutmalı ve cümlenizin olumlu bir eylem sözcükleriyle bitmesine özen göstermelisiniz. Mümkün olduğunca duygulanıp ağlamamaya özen göstermelisiniz… Çünkü çocuklar anne ve babalarının kaygılarını hemen hissederler. Bu nedenle ebeveynlerimiz duygu, ifade ve davranış olarak tutarlı, kararlı ve pozitif bir tavır sergilemeye çalışmalıdırlar.

2000 yılında Almanya da yapılan bir araştırma sonucuna göre oryantasyon sürecinin yanlış uygulanması, çocukların daha sık hastalanmalarına, bağlanma korkusuna ve gelişim duraksamalarına neden olabilir. Sağlıklı ve sorunsuz bir oryantasyon için çocuğun anaokulu ve kreş gibi yeni bir ortama güven duyması yavaş bir alışma süreciyle, sağlıklı bir biçimde organize edilmeli. Bu süreçte çocuk aşamalı olarak anne ve babasının eşliğinde yeni öğretmeni ve arkadaşları ile tanışmalı. Çocuk bir anda anne ve babasına veda etmek zorunda bırakılmamalı!

Mutlu Çocuklar Yetiştirmemiz Dileğiyle
Dahi Çocuk Anaokulu

Okunma : 1056
seç
atsepete
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9839 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8602 Asayiş
Karaman Sokakları boş kaldı!
23 Mayıs 2020 Okunma: 6010 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın