Karamandan.com

Karamandan.com

03 Temmuz 2020 Cuma
karaman

DİKKAT; TSE’ li ekspertiz raporu olmadan noter satışı yapılmayacak
TSE’ den yetki belgesi almış ekspertiz merkezinden ekspertiz raporu olmadan noter satış işlemi yapılmayacak.
Kategori : Duyurular
18 Eylül 2019 17:47
 
DİKKAT; TSE’ li ekspertiz raporu olmadan noter satışı yapılmayacak

TSE’ den yetki belgesi almış ekspertiz merkezinden ekspertiz raporu olmadan noter satış işlemi yapılmayacak.

Konuyla ilgili vatandaşı bilgilendirmek için Karamandan.com'a açıklamalarda bulunan Karaman Oto Ekspertiz sahibi İlker Kamil Ergenli "İkinci el araç ticaretinde aranan güven ortamının oluşturmasına bu yasa büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Yeni çıkan yasa ikinci el otomobil alışverişlerinde 'Ekspertiz Raporu' zorunlu hale getirildi. 

İkinci el otomobil alışveriilerinde yeni dönem başlarken, kilometresini düşüren, araç hasarını gizleyenlere ise büyük yaptırımlar uygulanacak. Bunun yanı sıra 'Ekspertiz Raporu' verecek firmalara da yeni şartlar getirildi. Artık her firma alıcılara bu raporu veremeyecek. Hizmeti vermek isteyen firmalar ise Türk Standartları Enstitüsüne başvurarak yeterli olduklarını belgeleyecekler. Yeterli olan firmalara ‘TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi (TSE_HYB)’ verilecek ve tüketiciler güvenli yerlerden hizmet almış olacak.

KARAMAN'DA TEK YETKİLİ FİRMA  KARAMAN EKSPERTİZ

Karaman'da ise tek TSE-HYB belgeli firma ünvanını alan "Karaman Oto Ekspertiz'in" sahibi İlker Kamil Ergenli, bu belgeyi alan Türkiye'de de ikinci firma olduklarını ve bu sebeple şehir dışından dahi araçların buraya gelerek hizmet aldığını söyledi.

Şirket yetkilisi İlker Kamil Ergenli; "1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin son kullanıcıya yapmış oldukları satışlar için ekspertiz raporu zorunluluğu getirmektedir."dedi

CEZASI VAR: 4655 TL

TSE HYB raporu olmadan satış yapılanlar noterde tutanak altına alınacak ve bunlara Noterler birliğinin 169 sayılı ve 13.09.2019 tarihli yazısına göre oto ekspertiz raporu alma yükümlülüğü devam ediyor. Ekspertiz raporu olmadan yapılan satışlar tutanağa işlenecek. Oto ekspertiz raporu olmadan yapılan ve tutanağa "ekspertiz raporu yok" diye yapılan satışlar nedeniyle de 4.655 TL cezai uygulama yapılma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle bugünden itibaren noterlerin çoğu ekspertiz raporu sormaya başladı.

OTO EKSPERTİZ NASIL YAPILMALI?

"Oto ekspertiz raporunda neler olmalı?" sorumuzu yanıtlayan İlker Kamil Ergenli "Raporda aracın özellikleri, arıza-hasar durumu ve km bilgileri mutlaka bulunmalı. Gözle kontrol dahilinde; taşıtın dış, iç, alt ve motor bölümü kontrolleri özenle yapılmalı. Ayrıca raporda, ekspertiz merkezlerinde bulunması zorunlu olan cihazlarla yapılan testlerin sonuçları da yer almalıdır. Bize gelen araç lift üzerine alınarak tüm alt ve yürür aksamları kontrol edilerek süreç başlatılır. Araç arıza tespit cihazına bağlanarak genel arıza taraması yapılır. Akü test cihazı ile akü ve şarj performansı ölçülür. Sonrasında test hattına alınan araç sırasıyla yanal kayma testi, süspansiyon ve fren testlerine tabi tutulur. En son yapılan DYNO testi ile aracın motor performansı ölçülerek testler tamamlanır." dedi.

HERKES ARABA ALIP SATAMAYACAK

Öte yandan İkinci el otomobil satışına yetki belgesi ve zorunlu garanti gibi çeşitli düzenlemeler getiren yönetmelik için uyum tarihi 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve 31 Aralık’ta sona erecek sürenin sonunda yetki belgesi alamayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el araç satış yerlerinin 100 metrekareden aşağı olmaması, toplu satış yerlerinde asgari bulunması gereken şartlar, oto pazarlarının denetlenmesi, ikinci el otomobil satışında çalışanların nitelikleri ve ikinci el otomobil satışının nasıl yapılacağına kadar birçok düzenlemenin yer aldığı yönetmeliğin uygulanması için verilen uyum süresi yıl sonuna kadar uzatıldı. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve 31 Aralık’ta sona erecek sürenin sonunda yetki belgesi alamayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak.

BAŞINIZIN AĞRIMAMASI İÇİN KARAMAN OTO EKSPERTİZE GELİN

"Karaman Oto Ekspertiz" şehrimizde TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi alabilen tek firma olması sebebiyle ekspertiz raporunu vermeye yetkilidir. Firma ' 3 yıldır Yeni sanayi sitesinde Karamanlılara hizmete devam ediyor.

Karaman Oto Ekspertiz Adres ve İletişimi
Adres: Hamidiye Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi 680. Sokak No:29 Karaman/Merkez
İletişim: 0536 978 45 39

Okunma : 4601
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Tek Ailesinin Acı Kaybı
30 Haziran 2020 Okunma: 18568 Yaşam
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 18130 Ekonomi
SON DAKİKA: Tuvalette can verdi
30 Haziran 2020 Okunma: 9483 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın