Karamandan.com

Karamandan.com

17 Şubat 2019 Pazar
Meclise veda ettiler
Mecliste uzun süredir görev yapan tecrübeli  siyasetçiler parlamentoya veda etti.
Kategori : Dünya Gündemi
27 Haziran 2018 17:52
 
Meclise veda ettiler

Mecliste uzun süredir görev yapan tecrübeli  siyasetçiler parlamentoya veda etti. Bu isimler arasında TBMM Başkanı İsmail  Kahraman, eski TBMM başkanları Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin, eski Başbakan  Ahmet Davutoğlu, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bulunuyor.

İsmail Kahraman
TBMM Başkanı İsmail Kahraman 27.  Dönem Parlamentosunda yer almayacak. 23 yıl önce, 20. Dönem'de İstanbul Milletvekili seçilen Kahraman, 54.  Hükümette Kültür Bakanlığı yaptı, 26. Dönem'de TBMM Başkanlığı görevini yürüttü.

Muharrem İnce
Meclise veda eden siyasetçiler arasında CHP'nin 24 Haziran  seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de yer alıyor. 16 yıl önce Yalova'dan CHP milletvekili seçilen İnce, 22, 23 ve 24, 25  ve 26 dönemlerde Yalova'dan milletvekili oldu. İnce, 23 ve 24. dönemlerde de CHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı.

Ahmet Davutoğlu
Meclise veda eden isimlerden birisi de eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu. 24. Dönem'de 2011'de AK Parti Konya Milletvekili olarak parlamentoya  giren Ahmet Davutoğlu, 60 ve 61. hükümetlerde Dışişleri Bakanlığı, 62 ve 63.  hükümetlerde Başbakanlık görevini üstlendi.

Mehmet Ali Şahin
23 yıl önce İstanbul Milletvekili olarak parlamentoda görev yapmaya  başlayan Mehmet Ali Şahin de İstanbul, Antalya, Karabük Milletvekili seçildi.  Şahin, 58 ve 59. hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 60.  Hükümet'te Adalet Bakanı, 23. Dönemde ise TBMM Başkanı oldu.

Cemil Çiçek
31 yıl ile Meclisin en tecrübeli siyasetçilerinden olan Cemil Çiçek, 1987  yılında Yozgat Milletvekili olarak Meclise girdi. 20, 21, 22, 23, 24 ve 26. dönemlerde Ankara Milletvekilliği, 46, 47 ve  53. hükümetlerde Devlet Bakanlığı, kısa bir dönem Sağlık Bakanlığı, 58 ve 59.  hükümetlerde Adalet Bakanlığı, 60. Hükümet'te Devlet Bakanlığı ve Başbakan  Yardımcılığı, 24. Dönemde ise TBMM Başkanlığı yaptı.

Mehmet Şimşek
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Meclise veda etti. 

Faruk Özlü
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Faruk Özlü Meclis'e veda eden önemli siyasetçiler arasında yer  alıyor.

Nihat Zeybekci
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yeni dönemde yok.

Naci Ağbal
Maliye Bakanı Naci Ağbal da milletvekili değil.

Ömer Çelik
Avrupa  Birliği Bakanı Ömer Çelik de veda etti. 

Ali Babacan
AK Parti'nin iktidara geldiği 16 yıl önce Ankara milletvekili seçilen  Ali Babacan da Meclise veda etti. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, 60.  Hükümette Dışişleri Bakanlığı ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Babacan, 61 ve 62. hükümetlerde Başbakan Yardımcılığı görevini  üstlendi.

Faruk Çelik
İlk olarak 21. Dönem'de Bursa Milletvekili olarak parlamentoya giren eski bakanlardan Faruk Çelik,

Beşir Atalay
22. Dönem'de Ankara milletvekili seçilen eski  bakanlardan Beşir Atalay,

Mehmet Müezzinoğlu
23. Dönem'de İstanbul Milletvekili olan eski Sağlık  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,

Veysi Kaynak
23. Dönem'de Kahramanmaraş Milletvekili seçilen eski  Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da Meclis'e veda etti.

AK Parti milletvekilleri Zeyid Aslan, Ayhan Sefer Üstün, Şaban Dişli,  Alpaslan Kavaklıoğlu, Selçuk Özdağ, Recai Berber, Fatma Seniha Nükhet Hotar,  Nureddin Nebati, Mehmet Metiner, Harun Karaca, Burhan Kuzu, Ayşe Nur Bahçekapılı,  Ekrem Erdem, Mustafa Ilıcalı, Necdet Ünüvar, Reşat Petek, Ahmet İyimaya, Haluk  İpek de Meclise veda eden siyasetçiler arasında yer aldı.

Selahattin  Demirtaş
Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin  Demirtaş da Meclise veda etti.

Leyla Zana
İlk olarak 19. Dönem'de 27 yıl önce milletvekili seçilen ve geçen  dönem milletvekilliği düşürülen HDP'li Leyla Zana,

Dengir Mir Mehmet Fırat
21. Dönem'de Adıyaman  Milletvekili seçilen HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat yeni dönemde Mecliste  olmayacak. 16. Dönem'de Gaziantep Milletvekili olarak Meclise gelen HDP'li Celal  Doğan da 41 yıl sonra Meclis'e veda etmiş oldu.

MHP'den ise Oktay Vural, Şefkat Çetin, Mehmet Günal, Emin Haluk Ayhan,  Atila Kaya, Ekmeleddin İhsanoğlu, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Mehmet Erdoğan yeni  dönemde Mecliste yer almayacak isimler arasında bulunuyor.

CHP Milletvekilleri Gülsün Bilgehan, Aylin Nazlıaka, Mustafa Akaydın,  Bihlun Tamaylıgil, Zekeriya Temizel, Musa Çam, Fikri Sağlar 27. Dönem  Parlamentosunda olmayacak.

 

Okunma : 5662
maboto
guney sigorta
ak parti
Gündem haberleri
Eşine fuhuş yaptıran koca tutuklandı
13 Şubat 2019 Okunma: 15712 Asayiş
Muhtar aşkını ilan etti
13 Şubat 2019 Okunma: 10067 Gündem
Karaman'da yakalanan eşcinsellerde AIDS tespit edildi
14 Şubat 2019 Okunma: 9627 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın