Dünya Radyoloji Günü | Karamandan.com - | Karaman Haber

Dünya Radyoloji Günü | Karamandan.com - | Karaman Haber

17 Kasım 2018 Cumartesi
Dünya Radyoloji Günü

Kasım 8 Dünya Radyoloji Günüdür. Herkesin bildiği Röntgen veya X ışınları, 122 yıl önce 8 Kasım 1895 tarihinde alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen tarafından keşfedildi. Bu buluşun anısına, Avrupa Radyoloji Derneği, Kuzey Amerika Radyoloji Derneği ve Amerikan Radyoloji Koleji bu günü “Dünya Radyoloji Günü” olarak ilan ettiler. Radyoloji, ışın bilimi anlamına gelir ve görüntüleme yöntemlerinin tanı ve tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Günümüzde Radyoloji tıbbın en önemli bölümlerinden birisidir.

Radyoloji neden bu kadar önemli?

Bazı hastalıklar mesela cildi inceleyerek veya kanı laboratuvarda analiz ederek teşhis edilirler. Lakin hastalıkların bir çoğu radyolojik görüntülemesiz teşhis edilemiyor. Örneğin, akciğer kanseri olan hastanın bu kanserin başka organlara yayılıp yayılmamasını öğrenmek ve ona göre bir tedavi uygulamak için radyolojik görüntüleme teknikleri gerekiyor. Radyoloğun görevi, ameliyatsız hastanın bedenin içine bakıp kanserin nereye yayıldığını belirtmektir. Buna Tanısal veya Diagnostik Radyoloji denir.

Bedenin içine nasıl bakılır?

İnsan bedenin içine bakmak için Radyoloji alanında değişik tür metodlar mevcuttur. Bunlardan birisi Röntgen'dir. Röntgen ışınları tıpda sık sık kullanılıyor. Örneğin, bir hasta düşüp kolunu kırmış ise tedavi eden doktor hangi kemiğin neresinde kırıldığını öğrenmeli. Bu nedenle Röntgen çekilir. Bazı durumlarda basit Röntgen resimler yetmeyebilir. Mesela ağır araba kazası geçiren bir hasta beyin kanaması da geçirmiş olabilir. Bu durumlarda Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile resimler çekilir. BT, Röntgen gibi ışın enerjisi kullanarak resimler çeker. BT, Röntgen'den kat kat fazla ışın kullanır fakat Röntgen resimlerin göstermediyi detayları BT resimler gösterirler. 

Işınsız radyolojik cihazlar varmı?

Tabiiki. Bunlardan birisi Ultrason'dur. Ultrason'un avantajı ucuz olduğu için hemen hemen her hastanede mevcut olmasıdır. Tiroid bezi incelemek için Ultrason çok uygundur mesela. Işınsız çalışan diğer bir teknoloji de Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR veya “Emar”) dir. MR cihazları pahalı oldukları için küçük hastanelerde genellikle mevcut olmazlar. BT'nin göstermediği detayları MR çok güzel gösterir, mesela diz eklemindeki menisküs yırtığı veya omurilikte oluşan bir tümöru. 

Radyolojinin günümüzdeki sorunları nedir?

Başka tıp dallarda olduğu gibi hasta sayısının artıp ama doktor açığı olması çalışan doktorların yükünü artırıyor. Böyle bir durumda en büyük tehlike hata riskinin arttığı için hastalarımızın zarar görmesidir. Bu sorunu sadece Türkiye değil, neredeyse her ülke yaşıyor. 

Ondan ziyade diğer tıbbi branşlarda gibi Radyoloji uzmanları da aynı şekilde uzmanlaşmak zorunda kalıyorlar. Mesela Tanısal Radyoloji içerisinde meme veya beyin hastalıklarla ağırlıklı ilgilenen uzman radyologlar var. Ayrıca Radyoloji branşın içerisinde Tanısal Radyoloji'nin yanında Girişimsel Radyoloji denilen bir yan dal oluştu. 

Girişimsel Radyoloji nedir?

Girişimsel Radyoloji, görüntüleme teknikleri kullanarak minimal invaziv yöntemiyle tedaviler uygulanmasıdır. Mesela karaciğer tümörlerinde kemoembolizasyonu yani karaciğer tümörü besleyen atar damarların özel ilaç ile tıkatılması Girişimsel Radyoloji uzmanı tarafından uygulanan bir tedavidir. Girişimsel Radyoloji Türkiye'de resmi bir yan dal olmasa da özel eğitim gerektirir. 

Yani Radyologlar hem tanı koyar hem de tedavisini uygularlarmı?

Aynen. Örneğin, beyin atar damarların ballonlaşmaları (anevrizma). BT veya MR ile anevrizma teşhis edilir. Nöroradyoloji uzmanları, incecik tel ve kateter ile kasık atar damardan girip kafa tasını açmadan beyin anevrizmaları tedavi ederler. 

Dr. Fatih Şeker

Düzenleme : 06 Kasım 2017 15:24 Okunma : 1468