Ramazan Ayında Beslenme | Karamandan.com - Karaman Haber

Ramazan Ayında Beslenme | Karamandan.com - Karaman Haber

28 Mayıs 2020 Perşembe
Ramazan Ayında Beslenme

Ramazan ayında oruç tutmanın faziletlerini çoğumuz biliyoruz. Dini vecibenin dışında en önemli faydalarından birisi de on bir ay boyunca yorulan sindirim sistemimizi bir ay da olsa dinlendirmektir.

Ancak toplumumuz kültüründe zengin yemek çeşitliliğimiz, geleneklerimiz gereği Ramazan iftarlarında tükettiğimiz besinlerle pek de oruç tutmanın bu faziletinden pek faydalanamıyoruz.

Oruç tutanların bir bölümü Ramazan boyunca kilo alırken, bir bölümü de kilo vermektedir. Kilo alan kişiler genelde aşırı yağlı, kalorisi yüksek şekerli besinleri daha fazla tüketirken, Ramazan ayını fırsata çevirmek isteyen birçok kişi de yeteri kadar beslenmemekle birlikte aşırı kilo kaybı yaşamaktadır.

Yeterli besin miktarı alınmadığı için metabolizma yavaşlamakta ve oluşan kilo kaybı daha çok kas ve su kayıpları şeklinde olmaktadır. Bu durum vücutta çeşitli deformasyonlara neden olmakla birlikte, sağlığı bozucu durumlara da sebebiyet vermektedir. 

Peki Ramazan ayında nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle sahur mutlaka yapılmalıdır. Geceden niyet edilip yatılması veya sahurda sadece su içilip yatılması neredeyse 20-22 saatlik açlık demektir. Yaz mevsiminin yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde uzun süre aç ve susuz kalmak metabolizmanın çok yavaşlamasına ve aşırı halsizliğe sebep olmaktadır.

Sahurda yağlı ve şekerli besinler yerine uzun süre tok tutan yumurta, süt ürünleri, tam tahıl ekmekleri, bulgur pilavı, kepekli veya tam buğday makarna, kuru baklagiller ve posa miktarı yüksek sebzelere ağırlık verilmelidir. Sucuk, yağda yumurta içermeyen hafif bir kahvaltı yapmak da ideal bir sahur öğünüdür.

Yine sahurda glisemik indeksi yüksek yani kan şekerini hızlı yükselten beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi besinlerin tüketimi sonucu gün içerisinde erken saatlerde açlık durumu ve tatlı krizlerine girmek kaçınılmazdır. Ayrıca çalışma saatleri içerisinde verimi düşürebilmektedir.

İftarda zeytin, hurma, çorba, kuru meyve gibi iftariyeliklerle oruç açmak, en fazla bir bardak su içmek, 10-15 dk. sonra da ana yemeklerle devam edilmesi uygundur. 

Ana yemekleri pişirme yöntemleri de ızgara, fırın, haşlama olması mide sağlığı açısından uygundur. Tütsülenmiş, kızartılmış, yağda kavrulmuş besinlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

Aşırı şerbetli ve yağlı tatlılar yerine sütlü, meyveli tatlılar tercih edilmesi yine mide sağlığı ve kan şekeri dengesi yönünden önemlidir. İftardan hemen sonra değil de ilerleyen saatlerde tüketimi daha uygundur.

Ve en önemlisi su tüketimine oldukça önem gösterilmelidir. İftar ve sahur vakti arasında en az 2-2,5 litre su tüketimi dengeli olarak dağıtılmalıdır. Asitli ve şekerli içecekler, hazır meyve suları yerine ayran, maden suyu, taze meyve suları tüketilebilir.

Son olarak Ramazan ayını sağlıklı geçirmek ve fazla kilo almak istemeyenlere iftar vaktinden 2 saat sonra hafif tempo yürüyüş ve egzersiz yapmalarını öneriyorum.

Ramazan ayını doğru beslenme ve kilo kontrolü açısından fırsata çevirmek isteyen okurlarımız 0541 338 7076 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilir.

Tüm halkımızın Ramazan ayı mübarek olsun. Sağlıcakla kalın

Düzenleme : 27 Mayıs 2017 19:47 Okunma : 6458