Neden Diyetten Korkuyoruz? | Karamandan.com - Karaman Haber

Neden Diyetten Korkuyoruz? | Karamandan.com - Karaman Haber

16 Ocak 2021 Cumartesi
Neden Diyetten Korkuyoruz?

Merhabalar uzun bir aradan sonra tekrar yazılarım ile karşınızdayım.

Karaman’ın öz evladı olarak Karamanımıza hizmet için yaklaşık 4 sene önce ilimizde ilk özel diyetisyen olarak kliniğimizi açtık. Allah’ a hamd olsun bugünlere alnımızın akı ile geldik. Ancak bu süreçte diğer bölgelerdeki illere hatta ilçelere nazaran ilimizde diyete bakış açısı biraz farklı olduğunu gördüm. 

Gelen danışanlarımızın çoğu aynı ifade ile “hocam baştan söyleyeyim ben diyet yapamam, ama zayıflamak istiyorum” diyorlar.

Neden diyet yapamıyoruz? Ya da yapamayacağımızı sanıyoruz? Neden diyet kelimesi bizi korkutuyor?

Diyet yaparken sevdiğimiz, alıştığımız besinleri yiyemeyeceğiz veya aç kalacağız diye bir algı var. Veya komşumuzun tavsiyeleri var; kuru bamya ye, şu çayı iç, boğazını kıs, aç kal zayıflarsın vb gibi.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor; Yaşamak için yemek zorundayız. Ancak vücudun ihtiyacı kadar! 

Beslenmek karın doyurmak değildir! 

Sonuçta canlı bir organizmayız. Ömrümüzce taşıyacağımız bedenimizi en iyi şekilde korumamız gerekiyor. Günde 40 tan fazla besin öğelerine, vitaminlere, minerallere, yeterli sıvıya ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçları da günlük alacağımız besin grupları ile karşılamamız gerekiyor.

Evet, yöremizin güzel besinleri alışkanlıkları var; etliekmeğimiz, batırığımız, arabaşımız, tatlılarımız, dolmalarımız vs. vs.

Diyet aç kalmak değildir!

Diyet, yeterli ve dengeli beslenmektir. Yukarıda saydığımız besinleri yemek kaçamak değildir, ölçüsünden fazla yersek kaçamaktır. Birçok danışanım bu besinleri menülerine ekleyerek hem haz almakta hem de fazlalıklarından kurtulmakta. 

Listelere takılmadan porsiyon kontrollerini öğrenerek, pişirme yöntemlerine dikkat ederek, hangi besinlerin hangi besin grubuna girdiğini öğrenerek; Kısacası beslenmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Ne yediğimizi bilmeliyiz.

Birçoğumuz fazla kilolarımızdan şikâyetçiyiz. Ancak fazla kilolarımızı atma uğruna sağlığımızı tehlikeye atacak durumlardan da kaçınmalıyız. Sosyal medyada kaynağı belli olmayan paylaşımları dikkate alarak her yazılan yapılmamalı. Örnek diyet listeleri bir bünyeye fayda sağlarken diğerine zarar verebilir. 

Diyet bir yaşam tarzıdır.

Arabamıza, telefonumuza, beslediğimiz kediye, köpeğe veya evde büyüttüğümüz saksıdaki bir bitkiye bile gösterdiğimiz özeni kendimize gösteremiyoruz. Dolayısıyla sağlığımızı düzeltmek için hastanelere, ilaç sektörüne, supplementlere, popüler zayıflama çaylarına, gıda takviyelerine büyük paralar harcamak zorunda kalıyoruz. Sonuç alsak da beslenmeyi bilmediğimiz için verilen kiloları fazlasıyla geri alıyoruz.

Bu sebeplerden dolayı bir uzmandan yardım alınmalıdır. Sadece kilo almak - vermek için değil, sağlığımızı korumak veya düzeltmek için beslenmeyi öğrenmeliyiz.

Hipokrat’ın dediği gibi; BESİNLER İLACINIZ, İLACINIZ BESİNLERİNİZ OLSUN..

Herkese sağlıklı mutlu günler diliyorum. 

Diyetisyen Hakan Diker

Okunma : 1834