Kurban Bayramında Beslenmeye Dikkat! | Karamandan.com - Karaman Haber

Kurban Bayramında Beslenmeye Dikkat! | Karamandan.com - Karaman Haber

28 Eylül 2020 Pazartesi
Kurban Bayramında Beslenmeye Dikkat!

Merhabalar.

Uzun bir aradan sonra yazılarımla tekrar karşınızdayım.

Özlemle bir Kurban Bayramı’na daha ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. Bayramlarda genelde beslenme düzeni değişir. Daha çok et, tatlılar ve çikolata tüketilir. Bu durum karşısında çoğumuzun kafasında “acaba nasıl beslenmeliyim, kilo almadan ve sağlığımı bozmadan bayramı nasıl geçirebilirim” gibi sorular var.

Geleneklerimiz gereği anneler, anneanneler, babaanneler, teyzeler, halalar su böreklerini, yaprak sarmalarını, ev baklavalarını, sütlacını yapmak için hazırlıklara başladılar bile. Bayramda bunların yanında kavurmalar ve sakatatlar da ekleniyor. 

Şimdi birçoğumuz “aman canım bayramda yemeyeceğiz de ne zaman yiyeceğiz” diyebilirsiniz. Ancak, dört günlük bayram süresince tıkanırcasına yemek daha sonraki dönemlerde de çok yemenize, kilo kontrolünü kaybetmenize ve bazı kronik hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. 

Tabi ki bu nimetlerden mahrum kalmayacağız. Önemli olan porsiyon miktarlarına dikkat etmek.
Gelin bu bayramda bazı sorularımıza cevap bulalım.

ET TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

Yeni kesilen hayvanların, ölüm katılığı (rigor mortis) denilen kas kasılması olayı etlerinin sert olmasına yol açmaktadır. Genellikle bayramın ilk günü kesilen kurban etleri hemen doğrandıktan sonra kavurulup tüketilmektedir. Sindirimi iyice zorlaşan bu etler gün içerisinde hazımsızlığa, mide ağrılarına yol açar. Bu durumda özellikle mide-barsak problemleri yaşayanlar kesinlikle tüketmemelidir. Etler kesimden 12-24 saat sonra tüketilmelidir. 

Etler sindirimi zor besinlerdir. Etler iyi bir protein, mineral ve vitamin kaynağı olmasına karşın, doymuş yağ ve kolesterol miktarı yüksek besinlerdir. Fazla tüketimi kalp-damar hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Günde 90-120 gr yani 3-4 köfte kadar et ile sınırlandırılması sağlık ve gereksinim bakımından yeterlidir. Etler C ve E vitamini içermediği için ya sebzelerle pişirilmeli ya limonlu bir salata ile veya C vitamini içeren sebze meyve, meyve suları ile tüketilmelidir. Böylece ette bulunan demirin emilimini sağlanır. 

Asitli içecekler yerine ayran, cacık, meyve suları tercih edilmelidir. 

ETLER NASIL PİŞİRİLMELİ?

Etleri ızgara ve haşlama yöntemi ile pişirilip tüketilmesi, sağlıklı ve besin değerinin yüksek olmasını sağlar. Kavurma yapılacak ise ilave katı veya sıvı yağlar konulmamalı ve uzun süreli kavrulmamalıdır. Çok fazla kavurulması kanserojen maddelerin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca en çok pişirme yöntemimiz olan mangal pişirmede ateşle et arası en az 15 cm olmasına dikkat edin.

Direk ateşe maruz bırakmayın. Çok fazla kömürleşmiş etleri asla tüketmeyin. Kömürleşmiş kısımların tüketilmesi kanser riskini arttırır. 

ETLER NASIL SAKLANMALI?

Kurban etlerinin kesilir kesilmez dolaba konulması lastik gibi sert olmasına yol açar. Kesildikten sonra güneş görmeyen bir yerde 5-6 saat oda sıcaklığında bekletin. Asla poşet içerisine koymayın çabuk bozulmasını sağlar. Buzdolabında 2-7 C° de 2 gün, buzlukta -2 C° de 1-2 hafta, derin dondurucuda 18-20 C° de çok uzun süre saklanabilir. Dondurulan etler buzdolabının orta kısmında çözdürülmeli, tekrar dondurulmamalıdır. 

BİR BAYRAM GÜNÜ NASIL BESLENMELİ?

Güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalı. Tabi ki ilk bayram günü hane halkı ile bayramlaştıktan sonra

Düzenleme : 05 Eylül 2017 02:51 Okunma : 4978