Gebelikte Beslenmenin Önemi | Karamandan.com - Karaman Haber

Gebelikte Beslenmenin Önemi | Karamandan.com - Karaman Haber

28 Mayıs 2020 Perşembe
Gebelikte Beslenmenin Önemi

Merhaba, Bundan böyle Karamandan.com’da sağlık makaleleri ile sizlerle olacağım.

Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile süreklidir. Gebelik dönemi, yaşamın beslenme açısından en önemli devrelerinden birisidir. Öyle ki bu gerçekten yola çıkılarak, halk arasında gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikri ortaya çıkmıştır. Oysa ki gebelikte fazla beslenme, yetersiz beslenme kadar Anne ve bebek sağlığı için oldukça tehlikelidir.

Gebelikte besin alımının fazla veya yetersiz olduğu durumlarda şu etmenler ortaya çıkabilir;

•    Artan enerji ve protein gereksinmesinin karşılanamaması annede ağırlık kaybına neden olabilir.

•    Gerekli besin ögelerinin yetersiz alınması anemi, diş çürüklüğü, kemik erimesi gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

•    Yetersiz protein alımına bağlı ödem oluşabilir.

•    Yetersiz besin alımı bebeğin prematüre (erken doğum) veya düşük ağırlıklı olarak dünyaya gelmesine hatta ölümüne neden olabilir.

•    Gebelik süresince alınan fazla kilolar sezeryan, postmatürasyon (geç doğum), mekonyum aspirasyonu (anne karnındaki bebeğin kaka yutması) gibi anne ve bebek sağlığını riskli duruma getiren durumlar ortaya çıkabilir. 

Yapılan çalışmalarda ideal kilolarının altında olan zayıf kadınların gebeliklerinin 4. Ayından itibaren haftalık ağırlık kazanımının 500 g’ ın altına düşmemesi gereklidir. Fazla kilolu olan kadınların ise yine 4. Aydan itibaren haftalık ağırlık kazanımı ortalama 300 g olmalıdır. Normal şartlarda gebeliğin 20. haftasında 3,5 kg, gebeliğin sonunda 10-12 kg ağırlık kazanımı olması gerekir. 

Gebelik durumunda bazal metabolizma hızı (günlük enerji harcaması) normalin ortalama % 20’ si kadar artar. Bu artışa karşılık artan besin ihtiyacını mutlaka karşılamak gereklidir. 

Gebelik süresince doğru beslenme ile annede 3,5 kg lık bir yağ deposu oluşur. Oluşan bu yağ deposu emziklilik döneminde enerji ihtiyacını karşılamak ve metabolizmayı korumak için önemlidir. 

Anne sağlığı ve fetusun büyüme gelişmesi için gebelikte beslenmenin önemi bilincinin kavranılması gerekir. Gerekirse beslenme desteği için uzman bir diyetisyenden destek alınmalıdır.

Sağlıcakla kalın, Saygılarımla…

Diyetisyen Hakan Diker
HD FORM
 

Düzenleme : 12 Şubat 2017 21:35 Okunma : 4958
Foto galeri