Ruhu Tuz Ruhuyla Temizlenesi Sinsi! | Karamandan.com - Karaman Haber

Ruhu Tuz Ruhuyla Temizlenesi Sinsi! | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Temmuz 2020 Çarşamba
Ruhu Tuz Ruhuyla Temizlenesi Sinsi!

Her gün yüzlerce insanla muhattap oluyoruz. Akıllısı, akılsızı, anlayışlısı, anlayışsızı, iyisi,kötüsü, sempatiği, iticisi, konuşkanı, sessizi... hepsi yaradanın kullarına bahşettiği özellikler olup bunları törpülemek de bizim nefsimize kalmıştır.

İçlerinde bazıları var ki benim tahammül sınırlarımı fazlaca zorlarlar:

Sinsi insanlar,

Kuşkusuz hepimizin burnunun dibinde birçok sinsi yatar! Kimi zaman onları net bir şekilde görür; ancak bir şey yapamayız, kimi zamansa o sinsilikleri o kadar ruhlarına işlemiştir ki bunu en iyi şekilde kamufle ederler. Biz onları melek ilan eder sinsiliklerinin farkına bile varamayız.

En temel özellikleri dost görünümlü olmalarıdır, onlar maalesef sizin yakın dostunuz veya arkadaşınız olabilir. Hayatınızda motivasyonunuzu en yakınınızda kim çalıyorsa, mutlu olduğunuz anlarda birden mutsuzluğa bürünüyorsanız dönüp o tarafa bakın; orada muhakkak bir sinsi bulacaksınız.

Sinsi insanlar öyle insanlardır ki, düşmanlarıyla karşılaştığında nefretini gizleyip onlarla sohbete dalar; arkalarından kuyu kazdığı kimselerle yüz yüze geldiğinde onları över; kötü duruma düştüklerinde onlarla birlikte üzülür hatta ağlar; ama içlerinden  hep gülerler.

Bir de kendilerinden başkasını sürekli aşağılama, üstten bakma, ha o mu? ben onu kaileye bile almam, ben ki kooskoca bilmem neyim, o da kim oluyor? En iyisini ben bilirim, en iyisini ben giyerim, en iyisini ben yerim, en iyi ben yaşarım egosu ile hayatlarına devam ederler.

Bunların beğenilme ve özenilme isteği de zirveye ulaşmış durumdadır. Vitrinlerini öyle süslerler ki, vitrinin arkası asla gözükmez. Hatta birçoğu iş yerine, evine kendi kendine hediyeler, çiçekler gönderip etrafa bakın ben mükemmelim, tek mutlu benim, en mutlu benim hissi uyandırmaya çalışırlar.

Kendi haklarında konuşmayı sevmeyen bu kişiler, sizin hakkınızda ne var ne yok en ince ayrıntısına kadar öğrenmek isterler.

Öğrenirler de... Hani belki kıyıda köşede kalmışsa bir şeyler, niye söylemiyorsun benden sır çıkmaz bunu herkes bilir diye de azarlarlar!

Haaa, bir de insanların kendilerine "borçlu" hissetmesine bayılırlar. Size saçma sapan iyilikler yapıp, en olmadık zamanlarda hediyeler alıp borçlu hissettirmeye çalışırlar.

Sinsileri kalabalık içinde ayırt etmenin yolu ise onları dikkatli izlemekten geçiyor: Onlar herkesle en yakın arkadaştır ve herkesi çok severler, hep o yapmacık gülümsemeleri yüzlerindedir...

Şimdilik benden bu kadar, konuya katkıda bulunmak isterseniz eğer, eksik kalan yerlerini tamamlayabilir, başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

Hepinize sinsilerden ve sinsilikten uzak; mutlu ve huzurlu bir dünya dilerim..

Çiğdem Göktaş Tekin

Düzenleme : 19 Ocak 2019 19:30 Okunma : 3226