Karamandan.com

Karamandan.com

09 Nisan 2020 Perşembe
Kırmızı Yayalara da Dur Diyor
Çoğumuzun her gün yolunun düştüğü Atatürk Bulvarında kırmızı ışıkta bekledikten sonra yoluma devam etmek için gaza basıyorum ama önümde hızla beliren yayaları görünce hemen duruyorum.
Kategori : Köşe Yazıları
26 Aralık 2019 09:55
 
Kırmızı Yayalara da Dur Diyor

Çoğumuzun her gün yolunun düştüğü Atatürk Bulvarında kırmızı ışıkta bekledikten sonra yoluma devam etmek için gaza basıyorum ama önümde hızla beliren yayaları görünce hemen duruyorum. Dönüp tekrar ışığa bakıyorum yayalara kırmızı, araçlara yeşil. 

Üstüne bir ton da hakaret işitiyorum;

-Kör müsün kadın, yaya geçidi burası...
-Kadına ehliyet verirlerse böyle olur tabi 
-Türkiye duydu yaya geçiti olayını kadınlar duymadı...                

Büyük bir sakinlikle dinleyip, yol veriyorum.

Bu keşmekeşin, trafikteki bitmek tükenmek bilmeyen kazaların tek sorumlusu kadınlar mı?

Sorumlular saymakla bitmez; madde bağımlıları, ehliyetsiz sürücüler, aniden önünüze fırlayan isteyiciler, hız tutkunları, motorlarına aşık gençler, günah keçisi ise kadınlar...

Bir de  kendine güveni sonsuz bir  kitle var ki, trafikteki düzenlemeyi çok  yanlış anlayan yayalar. Işıklı kavşaklardan geçen yayalar, kırmızı ışığı dinlemeyip kendini yola atınca kazalar kaçınılmaz oluyor.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi ile tüm Türkiye’de olduğu gibi Karaman’da da “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla kampanya başlatılarak, yeni düzenlemeler yapılmıştı.

Düzenlemeye göre; araç sürücüleri, görevli veya TRAFİK IŞIĞI  bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorundadır. Gerçekten anlaşılıp, uygulandığında ne güzel düzenleme. 

Ancak bu düzenleme yanlış anlaşılmaları da beraberinde getirdi. Işıklı kavşaklardan geçen yayalar, kırmızı ışığı, hızla gelen araçları dinlemeyip kendini yola atıyor, e e e durum böyle olunca trafikte yeni sorunlar baş gösteriyor. Yaya ve sürücü saygıyı yitiriyor, trafik kazaları zincirleme kazalara dönüşmeye başlıyor.

Trafik ışığı olan yerlerde, yayalar da araçlar da ışıklara uymak zorundalar. Işıksız kavşaklarda öncelik yayalarda… Ancak yayaların çoğu bunu bilmiyor. 

Sahi yayaların bunu bilmeme sebebi ne? 

Tekrar etmekte fayda var. Trafikte  bazı sürücüler 'Yayaların üstünlüğü' gibi kurallara uymamayı yeğliyorlar. Uymayanlar için ceza tutarı belirlendi, gerekli her şey yapıldı. 

Ama yayalar da şunu unutmamalı, Trafik ışığı varsa, veya görevli Trafik Polisi varsa öncelikle ışık veya Trafik Polisi'nin yönlendirmelerine uymak gerekiyor. 'Yayayız, yürüyoruz biz, geçiş üstünlüğümüz var' deyip, karşıya geçilemez . Trafik ışığı veya Trafik Polisi'nin olmadığı kavşak giriş-çıkış veya okul önleri gibi yerlerde araçlar durup yayalara yol vermek zorundalar. Kanunda bunu emrediyor. Ve kanunun ilgili maddesi oldukça açık ve net, 

'Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi: MADDE 74- Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 Türk lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar.”

Yayalara tabi ki öncelik verelim, hepimiz akan trafikte yayayız çoğu zaman... 

Araçlar beklesin, yayalar geçsin..

Ama kurallar dahilinde...

Yayalar da  kurallarını bilmeli, sürücüler de…

Sürücü olarak bir yaya yol verdiğim de nasıl mutlu oluyorsam, yaya olarak bir sürücü bana yol verdiğinde de öyle mutlu oluyorum; ancak kurallar dahilinde. 

Kurallarla yaşamak dileğiyle...

Çiğdem Göktaş Tekin

Okunma : 2412
maboto
EKSPERTİZ
seç
atsepete
guney sigorta
Gündem haberleri
İŞTE KARAMAN'IN CORONA HARİTASI
08 Nisan 2020 Okunma: 14471 Gündem
Hemşehrimiz Selman Orman'ı Korona’dan Kaybettik
06 Nisan 2020 Okunma: 13693 Gündem
TAŞKALE KADERİNE TERKEDİLDİ
05 Nisan 2020 Okunma: 11754 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın