Kadınlar Günü'ne dair | Karamandan.com - | Karaman Haber

Kadınlar Günü'ne dair | Karamandan.com - | Karaman Haber

21 Ekim 2019 Pazartesi
Kadınlar Günü'ne dair

Anamız, bacımız, yarimiz, yol arkadaşımız, emek ve hayat mücadelemizin en değerli yarısı olan kadınlar... Bugün, tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri ciltler dolusu kitaplara sığmayan kadınların, günüdür.
*

Bundan 160 yıl  önce 8 Mart 1857 yılında Amerikan'ın Newyork kentinde başta on altı saatlik çalışma süresi ve düşük ücretler olmak üzere, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için verdikleri kanla ve gözyaşıyla sona eren şanlı mücadelenin, yıldönümüdür. 40.000 kadın işçinin başlattığı bu grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine katılım ise 100 bini aştı...
*
Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977'de 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.
*
Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor. 
*
Günümüzde hala Türk ve Dünya kadınları bu tür sorunlar yaşamaktadır. Kadının en sıklıkla maruz kaldığı haksızlık görmüş olduğu şiddettir.
Dünyada her 3 kadından 1'i hayatında en az bir kez aile içi şiddete maruz kalıyor. 
*
Tüm dünyada;on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar,hastalık ve  trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır. 
*
Ülkemizde Kırsal kesimde kadının daha çok şiddete maruz kaldığı düşünülse de yapılan araştırmalar da kentli ve kariyer sahibi kadının da daha farklı konumda olmadığı belirlenmiştir.
*

 Sokak ortasında görüşmek istemediği erkekler tarafından defalarca bıçaklanmak sureti ile vahşice öldürülen kadın haberleri ile karşılaşmadığımız gün neredeyse yok gibi.
 *
Henüz 15'inde evlendirilen kız çocuklarının hikayelerinin mürekkebi kurumadan her gün bir başkası duyulmaktadır. 
*
Atölyelerde sigortasız, kaçak, ucuz işçi olarak çalışan, aşağılanan, tacize, tecavüze uğrayan kadınları hala görmekteyiz.
*
Töre cinayetlerinin de dur durak bilmediği ülkemizde, TV dizileri bu dramdan beslenmeye devam etmekteler. 
*
Maalesef; Eğitim açısından da tablo pek iç açıcı değil
Türkiye'de üniversite mezunu kadın sayısı hızla yükselirken, ne yazık ki okuma yazma bilmeyen kadın sayısı da hala yüksek seviyede bulunuyor.
 *
Bu neden oluyor?
Ailelerin erkek çocuklarının kız çocuklarına göre önde tutan geleneksel önyargılarından oluyor.
*
Bu neden oluyor? 
Birçok ailenin kızlarının bir an önce evlenmesini eğitimden daha önemli görmesinden oluyor.
*
Bu neden oluyor ? 
Aileler çocuklarını evde çalıştırarak gelir elde edeceklerini düşünmelerinden oluyor.
*
Unutmamalıyız ki, kadın ‘haklarıyla' kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, toplumu güzelleştiremez. 
*
Elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup, geliştireceği inancıyla, tüm kadınların bu anlamlı gününü kutluyor, erkekleri de kadınların yanında olmaya davet ediyorum. 

Çiğdem GÖKTAŞ TEKİN

Okunma : 4682