Elbette Ölmek İstemiyorum Ama... | Karamandan.com - Karaman Haber

Elbette Ölmek İstemiyorum Ama... | Karamandan.com - Karaman Haber

25 Mayıs 2020 Pazartesi
Elbette Ölmek İstemiyorum Ama...

“İntihar eden her bireyin kendine göre güdüleri ya da nedenleri vardır: Bunlar çok özeldir, bilinemez ve dehşet vericidir.”

Kay Redfield Jamison, psikiyatr.

Niçin intihar eder bir insan?

Bir insan niçin kıyar canına?

Bir delikanlı niçin asar kendini?

Bir kız çocuğu neden içer bir avuç zehri? 

Son günlerde sık sık intihar haberleri okuyoruz. Öyle ki, artık yoldan geçerken bile bir gencin inşaat tepesinden kendini atmaya çalıştığını görüyor, gittiğimiz hastanelerin acilinde en az iki-üç gencin intihar sebebiyle tedavi edilmeye çalışıldığına şahit oluyoruz. Sadece gençlerle de sınırlı kalmıyor bu tatsız, tüyler ürpertici durum. 

13 yaşındaki Ömer kendini asarak yaşamına son verdi.

Olay, geçtiğimiz günlerde  merkez Karatay ilçesi İstiklal Mahallesi Şehit Erkan Kaçar Sokak'ta meydana geldi. Yaşardoğu Ortaokulu'nda okuyan 7'nci sınıf öğrencisi Ömer P., henüz belirlenemeyen nedenle odasının tavanına kendisini astı. Odaya giren anne Fatma P., oğlunu tavana asılı görünce dışarıya çıkıp komşularından yardım istedi.

...

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde bir kişi, evini yakıp, arabasını uçuruma yuvarladıktan sonra av tüfeğiyle intihar etti.

...

Karaman’da intihara kalkışan genci, yakınları ikna ederek aşağıya indirdi. Olay esnasında en çok dikkat çeken ise vatandaşların cep telefonlarıyla sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayın yapmalarıydı! 

...

Kendi mezar taşını hazırlattı, gelinini öldürdükten sonra intihar etti.

Kastamonu’da aile içi geçimsizlik nedeniyle bir süredir sorun yaşadığı gelinini öldüren şahıs, samanlıkta intihar etti.

...

Genç kızı intihara yönlendirdi.

Antalya'da yeniden bir araya gelme teklifini reddeden eski kız arkadaşının, beşinci kattan atlayarak intihar etmesine neden olduğu öne sürülen sanığın yargılanmasına başlandı.

....

Yurdun her köşesinde her gün onlarca intihar haberleri...

Peki sebep ne?

Kim araştırıyor sebepleri? 

Kim çözüm buluyor intiharlara? 

Hiç kimse... “Ölen ölüyor, kalan sağlarla devam ediyor hayat.”

Umutsuzluğa yenik düşerek intihar edenlerin hayatın içinden, olağan olayları bile intihar nedeni olarak gördüğü yadsınamaz bir gerçek. İnsanlar acı çektiklerinde ve destek görmek istedikleri kişileri yanında göremeyince, ölümlerini kendilerini incitmiş kişilerden öç alma aracı olarak görüyorlar ya da önce öcünü alıp sonra kendi canlarına kıyıyorlar. 

Araştırmalara göre yurdumuz intiharda 61. sıradaymış.  Son 10 yılda Türkiye’de intiharlar %20 artış gösterirken en çok intihar edenlerin gençler, işsizler ve serbest meslek sahipleri oldukları kanıtlanmıştır. 

Erkekler; geçim sıkıntısı, borçlar, aile geçimsizliğinden ; kadınlar ise yine aile geçimsizliği, duygusal ilişki, istediği ile evlenememe gibi nedenlerden intihar etmekteymiş. Ülkemizde son 5 yılda kayıtlara geçen 15 bini aşkın intihar eden olmuş.

Her şeyi yitirdiğini düşününce insan elinde intihar kalırmış sadece... 

Yetiremez olurmuş, herkese yeten dünyayı kendine...  

intihar hafife alınacak bir konu değil. Ünlüleri de buluyor, hayatı yolundaymış gibi görünenleri de, zenginleri de, fakirleri de. Giderek sessizleşiyorsak, evimizin duvarları ardına saklanıyorsak, gün geçtikçe yalnızlaşıyorsak, daha da fazla intihar haberi göreceğimiz günler yakın.

Peki nasıl korunacağız bu düşüncelerden?

Birbirimizi biz koruyacağız. İntiharın işaretlerini bileceğiz, sebeplerini de, ve bol bol hayatı paylaşacağız birbirimizle. Araştırmalara göre yaşantıları ve duyguları paylaşmak insanlara iyi geliyor. Kayıpların ardından pişman olmamak için;  paylaşmalı, paylaşarak atlatmalıyız her şeyi...

Çiğdem Göktaş Tekin

Düzenleme : 29 Haziran 2019 11:50 Okunma : 3792