Çocuğum Neden Okuyamıyor? | Karamandan.com - Karaman Haber

Çocuğum Neden Okuyamıyor? | Karamandan.com - Karaman Haber

05 Nisan 2020 Pazar
Çocuğum Neden Okuyamıyor?

“Sınıfındaki herkes okudu ama bu okuyamıyor, hiç çalışmıyor hocam, hiç sözümüzü dinlemiyor, öğrendiği  harfleri ertesi gün unutuyor aslında çok da zeki ama...“

Geçtiğimiz yıllarda, etüt merkezimde birçok öğrenci ile karşılaştım, tam da buydu yollarımızın kesişme sebebi, sınıftaki herkes okumuştu ama okuyamamıştı bazı minikler. Üstelik suçlu ilan edilip hem okulda hem de evde ezildikçe ezilmişlerdi. Küçücük bedenleri ile kocaman yükler vardı omuzlarında...

Eğer gerçekten bilinçsizseniz, bir dönemin emeğini yok sayar, öğretmeni kötüdür ben öğretirim diyenleri dinler, bandı başa sarmaya izin verirsiniz. 

Ama çocuğunu tanıyan, kendini bilen sorunlarla baş etmeyi seçen bir ebeveynseniz, kabul etmelisiniz ki; okuma bozukluğu, bir çeşit öğrenme güçlüğüdür. Özel öğrenme güçlüğü, bazen sosyal hayatında çocukta her şey normalken okula başlayınca başarı gösterememesiyle kendini gösterir. Bu da tamamen kalıtsal, biyolojik bir sorundur. 

Okuma güçlüğü çeken çocukları eleştirmeden, aşağılamadan, suçlamadan, hırpalamadan kaçınmalı ve vakit kaybetmeden pedagoglardan, uzmanlardan yardım almalı. 

Okuma bozukluğu olan çocuklar okumayı sevmez, okuduğunu anlamaz, ders çalışmak istemez, okuma sırasında çok sıkılırlar. Unutmamalı, çocuklarımızı kurtarmak tamamen bizim elimizde erken  teşhis ve tedavi geleceklerini güzelleştirir...

Aklınızda bulunsun, 

EĞER ÇOCUĞUNUZ...

Harfleri yanlış okuyup benzerleri ile karıştırıyor, (b-d, m-n, c-ç, s-ş gibi), okurken harfleri, heceleri veya kelimeleri atlıyor, kelime içinde harflerin yerini değiştiriyor, okurken sık sık duruyor, yerini kaybediyor, eli ile takip etmeye çalışıyor , yavaş okuyor, okuduğunu anlayamıyorsa 'disleksi'den şüphelenilmeli.

Matematikteki sembolleri karıştırıyor,  anlayamıyor, dört işlemi yapmakta zorlanıyor, sayıları tanımada ve öğrenmede güçlük çekiyor, sayıları ters yazıyor, problemi anlamada zorlanıyorsa 'matematik beceri bozukluğu'ndan şüphelenilmelidir.

İlgili ebeveynler, mutlu çocuklar, umutlu yarınlar dilekleri ile...

Çiğdem Göktaş Tekin

Düzenleme : 17 Şubat 2020 18:29 Okunma : 1669