Büyümüş de Küçülmüş | Karamandan.com - | Karaman Haber

Büyümüş de Küçülmüş | Karamandan.com - | Karaman Haber

07 Aralık 2019 Cumartesi
Büyümüş de Küçülmüş

Tüm kız çocukları gibi ben de annemin topuklu ayakkabılarını giyip evde dolaşmaya, annemin rujlarını sürmeye bayılırdım;  annem de ne zaman görse kızar alırdı onları benden...

İçin için sinirlenirdim anneme... Kendisi istediği gibi yaşıyor beni engelliyordu! 

Şimdi etrafıma baktığım zaman onu hiç tereddütsüz anlayıp takdir ediyorum. 

İstemedi... Çocuk olmadan kadın olmaya özenmemi, masumiyetimin bozulmasını istemedi. 

Kız çocukları hep özenir;  annelerine özenir, öğretmenlerine özenir, büyüklerine özenir. Tırnakları ojeli, dudakları rujlu, elbiseleri aynı, ayakkabıları topuklu olsun isterler; çünkü doğalarında vardır süslenmek. 

Bugün parklarda, okullarda dikkatlice baktığım zaman çocuk genç kızlar görüyorum. Hal, hareket, tavır, konuşmalar, makyaj... izlerken oldukça sevimli geliyorlar ya sonrası ? 

Sadece kız çocukları büyümüyor erkenden erkek çocukları ise daha oyun çağında araba, karşı cins ve silah merakına düşüyorlar çünkü onların doğasında da bu var. 

Öyle ki, çocuklarımıza aldığımız oyuncaklar bile onları özendirmek için tasarlanmış.

Zaten ergenliğin gün geçtikçe erken yaşlara düştüğü bu dönemde bir de çocuklarımızı çocukluklarını yaşamadan büyütmek hepimizin kayıbı. 

Bu kayıbın en büyük sebeplerinden biri de kontrolsüz video ve televizyon izlemleri. Çocuk oyun arkadaşı edinmeden karşı cins ile sevgili olunabileceğini ve ötesini öğreniyor bilinç altına yerleşen  bu düşüncelerden de kendini alamıyor. 

14 - 15 yaşında top oynayan, ip atlayan, eve girmemek için can atan çocuklardık biz... 

El birliği ile aldık çocuklarımızın elinden masumiyetlerini demem o ki; kız çocuklarının topuklu ayakkabılara, ojelere, rujlara ; erkek çocuklarının ise motorlara, arabalara, silahlara, bıçaklara, takım elbiselere ihtiyacı yok mutlu olmak için. 

Büyümüş de küçülmüş olmasın; zamanla büyüsün çocuklar...

Okunma : 1494