Karamandan.com

Karamandan.com

18 Kasım 2019 Pazartesi
Osman Nuri Koçak Hasarlı Hayatlar'ı tanıttı
Karaman'ın münevver kişilerinden Osman Nuri Koçak son kitabı "Hasarlı Hayatlar" için düzenlenen toplantıda "bir kitap yazmak için 20 kitap okurum, 70 yaşına yaklaştım hala ciddi bir okuyucuyum.
Kategori : Bilim
08 Kasım 2019 13:40
 
Osman Nuri Koçak Hasarlı Hayatlar'ı tanıttı

Karaman'ın münevver kişilerinden Osman Nuri Koçak son kitabı "Hasarlı Hayatlar" için düzenlenen toplantıda "bir kitap yazmak için 20 kitap okurum, 70 yaşına yaklaştım hala ciddi bir okuyucuyum." dedi.

Toplantıya Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş, Karaman Belediyesi Kültür Müdürü , İlesam İl Temsilcisi Hikmet Elitaş, Sendika temsilcileri  ve Karamanlı yazar ve sanatçılar katıldı. 

Yazmanın şartının okumak olduğunu vurgulayan Osman Nuri Koçak Karaman Sanat Kitabevinde düzenlenen tanıtım toplantısında, yeni kitabında efsane ve destan dili karışımı Anadolu’nun dilini kullandığını söyledi.

Koçak; "Anadolu sözlü kültürü binlerce yıldır aktarılıp gelmektedir. O bizim çocukluğumuzun ilk gençlik yıllarımızın anne ve babalarımızdan dinlediğimiz destanların dilini kullanmaya çalıştım bu kitapta. Umarım becerebilmişimdir. Umarım beğendirebilmişimdir. 

Bu kitabı yazarken başka bir şey daha yapmaya çalıştım. Kullanım sahası ciddi olan fakat kullanılmayan o kadar çok öztürkçe sözcük var ki bunlara bu kitaplarda yaşam sahası açtım. Artık kullanılması veya kullanılmaması konusunda bir değeri kalmamış sözcüklerden bahsetmiyorum. Kullanılmıyor ama kullanım sahası hala canlı ve diri olan sözcükler var bunları kullanmaya çalıştım. 

Kitap yazmak ve kitapla uğraşmaktan ben çok mutlu oluyorum. Çünkü bir kitap yazmak için bunun 20 katını okuyorum. 70 yaşına yaklaştım hala ciddi bir okuyucuyum. Bu beni genç ve dinç tutuyor. Memleketime hizmet etme arzumu sürekli kamçılıyor. Umarım son nefesimize kadar bu duygularımızı taşırız.” dedi.

Topantı sonunda yazar hakkında fikirlerini aktaran katılımcıların konuşmalarına yer verildi.

Hasarlı Hayatların arka kapak yazısı;

"Kurt ulumasını andıran bu nida, orada bulunan herkesin tüylerini ayağa kaldırmaya yetmişti. Kadınlı erkekli kalabalık Ümmü Kadın'ın etrafından biraz kenara çekilerek onun feryadına alan açıyorlardı sanki.

Faklı ve içli Asya-Şaman hançeresinin taklit edilemez bir makamıydı bu.

Onu ancak, binlerce yıl o geni taşıyan ve ana karnından itibaren o seslerin tınısı ile büyüyen insanlar becerebilirdi. Oradaki herkes bu makamı bilirdi ve çoğu da icra ederdi. Ama ünü çıkaran hem Ümmü Kadın hem de acının asıl sahibi olunca onlara sessizce ağlamak kalıyordu. Figanı kor alevlere döndü Ümmü'nün.

O'na katılan ağasının iki karısı da ağıtlar düzerek zülüflerini yoluyor ve kendilerini duvardan duvara vuruyorlardı. Böylesi bir ağıt bu güne dek, Türkmen ovasında ne görülmüş ne de duyulmuştu. Her Türkmen kadını biraz ağıtçıdır. Ancak, bu üç kadının ağıt ve yakımları ve onu seslendiriş tavırları, o kadar derinlerden kopup geliyordu, Türkmen ağıt kültürünü o kadar hassas bir imbikte damıtıyordu ki, ortaya böylesi bir ruh yıkımı hali çıkıyordu. Kendiliğinden gelişen ve ağıta konu olayın acısının yoğunluğu ile gürbüzleşen bu ağıt merasimi on yıllarca akıllardan çıkacak gibi görünmüyordu. Canlı cansız tüm avlu onlara katılmış ağlıyorlardı sessizce. Kuşlar, kediler, koyunlar, kuzular ve dahi taşlar, topraklar..."

Okunma : 1000
Foto galeri
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
seç
Gündem haberleri
Karaman'a Kış Geliyor!
14 Kasım 2019 Okunma: 17094 Karaman Hava Durumu
Karaman'da yine silahlı kavga
14 Kasım 2019 Okunma: 10187 Asayiş
Karaman'da yaya yolu üzerinde trafik kazası
15 Kasım 2019 Okunma: 7641 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın