Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ekim 2018 Pazartesi
Karaman Kendi Otomobilini Üretti
Karaman’da ilk elektrikli otomobil üretildi.
Kategori : Bilim
15 Aralık 2017 00:27
 
Karaman Kendi Otomobilini Üretti

Karaman’da ilk elektrikli otomobil üretildi. Otomobilin mucitleri aracın henüz test aşamasında olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Fakültesi öğretim görevlileri, elektrikli otomobil üretti. İlk etapta 30 kilometre hızla yaklaşık  250 kilometre yol almayı hedeflenen otomobilin,  motoru 5 kilovat gücünde, 4 adet 12 volt 105 ampür aküyle çalışıyor.

Elektrikli otomobili çalıştıran öğretim üyeleri bu aracın geliştirerek en az maliyet ile en uzun yolu kat etmeyi hedefliyor.

Otomobillerin kaportalarındaki malzemeleri araştırırken kendi elektrikli otomobillerini yapmaya başlayan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Fakültesi araştırma görevlisi Adem Sarılmaz malzemeleri araştırırken kendi otomobillerini yaptıklarını söyledi.

Sarılmaz; “ Biz malzeme kökenli olduğumuz için ilk önce araçların kaportası ile alakalı bir takım geliştirmeleri araştırmaya başladık. Araç kaportalarında kompozit malzemeler oldukça yaygın kullanılmakta, bu malzemeler dayanıklı ve hafif malzemelerdir.

Bu malzemeleri araştırırken, kendi elektrikli otomobilimizi yapabileceğimizi fark ettik. Sanayiden de yardım alarak bu görmüş olduğunuz aracı ürettik. Bütün malzemeleri ile bire bir kendimiz ilgilenerek ortaya böyle bir otomobil koyduk” dedi. 

Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Otomotiv Teknolojisi programında görev yapan Öğretim Görevlisi Hanifi Küçüksarıyıldız bu otomobili geliştirerek en az enerji ile çok uzun mesafeyi kat edeceklerini söyledi.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Özel ve araştırma görevlisi Adem Sarılmaz tarafından elektronik hesaplamaları yapılarak yeniden icat edilen bu otomobili geliştirmek için kolları sıvadıklarını dile getiren Küçüksarıyıldız; “Bu aracı geliştirmek için uğraşacağız. Bu araçtaki amacımız, en az enerji ile en yüksek verimi sağlamak” dedi.

Otomobilin şu an 4 adet 12 volt 105 ampür aküyle çalıştığını belirten Küçüksarıyoldız, ''Araştırmalarımız bu gövde ve bu şekille, bu taşıtı en az enerji harcayarak en uzun mesafeyi aldırabilmek yönündedir. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. İlk etapta 30 kilometre hızla, yaklaşık 250 kilometre yol almayı hedefliyoruz. Daha sonra hızı ve hedef mesafemizi artırmayı planlıyoruz. Aracımızın motoru 5 kilovat gücünde, 4 adet 12 volt 105 amper aküyle çalışıyor. Gerek işin enerji boyutu olan bataryalarda, gerek malzemede, gerekse güç aktarma ortamlarında iyileştirmeler yapılarak hedefimize ulaşmayı planlıyoruz.” dedi. 

 

Okunma : 17624
Foto galeri
Aktekke
isabet
GÜNEY EMLAK
gultes c6
Gündem haberleri
Karaman'da trafik kazası: 1 Ölü
19 Ekim 2018 Okunma: 12952 Asayiş
İstanbul'da Aranan Katil Zanlısı Karaman'da Yakalandı!
19 Ekim 2018 Okunma: 11917 Asayiş
Verdiği sözü tuttu! Başkan Erdoğan için 10 kurban...
18 Ekim 2018 Okunma: 10483 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın