Karamandan.com

Karamandan.com

16 Haziran 2019 Pazar
"Bildiklerimizin Tutsağıyız"
Osman Nuri Koçak; "Oku diyen dinin mensupları okumuyor.
Kategori : Bilim
11 Ocak 2019 02:15
 
"Bildiklerimizin Tutsağıyız"

Osman Nuri Koçak; "Oku diyen dinin mensupları okumuyor."

Yayımladığı yeni kitabı "Bildiklerimizin Tutsağıyız" tanıtımı için dostlarıyla bir araya gelen usta gazeteci Osman Nuri Koçak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü seçti.

Karaman Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen toplantıya, Karaman Eski Belediye Başkanı Yaşar Evcen, CHP Belediye Başkan Adayı Emin Ege, Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Özlem Koçak, Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Küçükcicibıyık, İLESAM Karaman Temsilcisi Hikmet Elitaş ve yazar Osman Nuri Koçak'ın şair, yazar ve kitabevi sahibi dostları ile basın mensupları katıldı.

Türkiye'de kitap okuma oranları ve okuma alışkanlıklarımıza değinen Koçak, Basın mensupları ile sohbet havasında bir buluşma gerçekleştirdi.

Dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri İngiltere, Fransa ve Japonya. Bunların yıllık kitap okuma oranı 23 ile 27 kitap arasında. Türkiye ise 10 yılda 1 kitap okuyor. Türkiye’de toplam bin 152 tane kütüphane var. Almanya’da 10 bin, İspanya’da 5 bin 100 kütüphane var.

En çok okunan kitap; saftirik

Kütüphanecilik alanında dünyanın 86. Sırasındayız. Genel ihtiyaçlar sıralamasında kitap 235. Sırada. Dünyada kitap başına düşen harcama 7 lira bizde ise 35 kuruş. Bu ortalama Afrika ortalamasının gerisinde. Okullarımızda en çok okunan kitap ise saftirik. 

Fen, edebiyat, sanat, araştırma dizileri kitapçıların raflarında çürüyor. 1965 rakamlarına göre üniversite sayılarımız bugün 15 kat artmış 1965 yılına göre okuma yazma oranımız yüzde 65 oranında azalmış. 

Üniversite mezunları dilekçe yazamıyor

Kütüphaneler yerine kafeler çığ gibi artmakta. Üniversite mezunlarımız dilekçe yazamıyor. Üniversite mezunlarımız mektup yazamıyor. Çocuklarımız her alanda sıkıntı. 4 kişilik bir aile ortalama cep telefonuna 175 lira para ödüyor. Aynı aile kitaba 5 lira veriyor. 

Öğretmenlerimiz çocuklarımıza okuma alanında model olamıyorlar. Çünkü öğretmenlerimiz kitap okumuyor. Okumayan okutamıyor. 

"İkra' bismi rabbike'l-lezî halâk" 

Dünyanın en güzel kitabına inanıyoruz. Okumayı Allah’ın doğrudan emri olduğu halde topluma vermeyi beceremiyoruz. Günde 6 saat televizyon izliyoruz. 4 saat internete ayırıyoruz. Kitaba ayırdığımız süre ise 6 dakika. 

Okumayan bilmez, bilmeyen bilene tabi olur, bilmeyenin onurlu, haysiyetli yaşam hakkı olmaz, kalmaz. Bilmeyen birbirini bilmez. Birbirini bilmeyen birbirinden kuşku duyar. Birbirinden kuşku duyan bir süre sonra birbirine düşman edilir. 

12 Eylül bütün kötülüklerinin yanında bizim kuşağa öğrenebilenlere bir şey öğretti. Oturup kendimizi sorguladık. Bu anlattıklarımın hepsini cezaevlerinden öncesinde ve sonrasında kendimize uygulayarak test etme imkânı bulduk. Ben o günden sonra bir şeye yemin ettim. Dedim ki bu toplum dövüşmüyor. Bu toplum dövüştürülüyor. 

Devrimcisinin içerisinde hain var. Akıncısının içerisinde hain var. Ülkücüsünün içerisinde hain var. 

Bu kavramlar herkesin malı olmalı. Açıldığı zaman içimdeki onları o urları bizi dövüştürenleri dışarıya püskürtme imkânımız olur. 

O günden sonra çok hızlı yazmaya başladım. Günler geceler yazmaya başladım. Bildiklerimizin Tutsağıyız kitabının hacmi 2 bin sayfanın üzerinde. Muhtemelen 4 cilt olacak. Bu da bir tefekkür düşünce kitabı. Düşünce dünyamı paylaştım bu kitabımda” ifadelerini kullandı.

Osman Nuri Koçak'ın konuşmasından sonra davetliler yazar ve yazıları hakkındaki düşüncelerini paylaştılar.

Okunma : 2335
Foto galeri
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
KORKMAZLAR
Gündem haberleri
Karaman'da Kadın Cinayeti!
12 Haziran 2019 Okunma: 17786 Asayiş
Gelininin tabutuna sarılarak ağladı
13 Haziran 2019 Okunma: 15225 Asayiş
Torku'dan 'iflas' açıklaması
13 Haziran 2019 Okunma: 15088 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın