Ramazanda bu yapılır mı? | Karamandan.com - Karaman Haber

Ramazanda bu yapılır mı? | Karamandan.com - Karaman Haber

25 Mayıs 2020 Pazartesi
Ramazanda bu yapılır mı?

Behlül Dana birgün Harun Reşid’den bir vazife ister. Harun Reşid de ona çarşı pazar ağalığını (denetimini) verir. Behlül hemen işe koyulur. İlk olarak bir fırına gider. Birkaç ekmek tarttırır, hepsi normal gramajından noksan gelir.

Dönüp fırıncı ya sorar: 

“Hayatından memnun musun, geçinebiliyor musun, çoluk çocuğunla ağzının tadı var mı ?” 

Adam her soruya olumsuz cevap verir. Memnun olduğu tek bir şey yoktur. Behlül birşey demeden oradan ayrılır ve bir başka fırına geçer. Orada da birkaç ekmek tarttırır ve görür ki bütün ekmekler gramajından fazla geliyor, eksik gelmiyor. Aynı soruları bu fırının sahibine de sorar ve her soruya olumlu cevap alır. Bundan sonra başka bir yere uğramadan doğru Harun Reşid’in huzuruna çıkar ve yeni bir vazife ister. Harun Reşid;

 “Behlül, daha demin vazife verdik sana, ne çabuk bıktın?” der.

Behlül açıklama yapar:

"Efendimiz çarşı pazarın zaten bir ağası varmış. Benden önce ekmeklerle birlikte vicdanları da tartmış ve buna göre herkes hesabını ödemiş, yani bana ihtiyaç kalmamış." der...

*Geçen yıl sonlarında elli kuruş olan ekmek bir anda doksan kuruşa çıktı.

Mübarek Ramazan girdi ve hemen aynı gün üç yüz gramlık tüm ekmekler, doksan kuruş yerine bir buçuk lira oldu. Sanırsınız ki unlara bir gecede zam geldi. 

Ayrıca Ramazanla birlikte meyve ve sebze fiyatlarındaki anormal artışda gözlerden kaçmadı. Elli kuruşluk salatalık iki buçuk liradan tezgahlarda yerini aldı.

İnşallâh esnaflarımız ürünlerine zam yapmadan evvel vicdanlarını tartarak fiyatlarda böyle bir düzenleme yapmışlardır.

Şimdi bu Ülkede hiç birimiz geçim sıkıntısından ve Ülke ekonomisinin kötüye gitmesinden söz etmeyelim bence. Çünkü hepimiz insanlık adına ektiğimiz hasadı kaldırmak zorundayız.

Bu mübarek günlerde niyetlerimizin iyi, yaptığımız işlerin doğru ve dürüst olması dileklerimle...

Sevgi ve inançla kalınız.

Betül Gürşen

Düzenleme : 29 Mayıs 2017 02:29 Okunma : 34568