Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2020 Salı
Karaman'da kim kazandı, kim kaybetti?
24 Haziran seçimlerini de geride bıraktık, peki bu seçimi Karaman'da kim kazandı?.
Kategori : Köşe Yazıları
25 Haziran 2018 02:52
 
Karaman'da kim kazandı, kim kaybetti?
karaman

24 Haziran seçimlerini de geride bıraktık, peki bu seçimi Karaman'da kim kazandı?..

Karaman'ın mevcut iki vekili AK Parti'de idi. Dolayısı ile savaş 3. milletvekili için yapıldı. Bu savaşın kazananı da CHP oldu ve İsmail Atakan Ünver Karaman 3. sıra milletvekili oldu.

AK Parti Karaman'da 6 ilçenin tamamında oy kaybetti. MHP ve CHP oylarını korurken AK Parti bir önceki seçime göre % 11'e yakın oy kaybederek 13.400 seçmenini başka partilere kaptırdı.

Seçim tarihinin ilk belli olduğu günlerde yapılan anketlerde AK Parti 3-0 görülen seçim sonuçları 2-1 olarak neticelendi. 

Burada AK Parti adaylarının beğenilmediği açıkça görülüyor. AK Parti 1. Sıra milletvekili adayı mevcut vekil Recep Şeker bir önceki dönemde pasif kalmasıyla eleştiriliyordu. Daha aktif ve başarılı görülen fakat aday olmayan Recep Konuk yerine Şeker'in aday olması oldukça fazla eleştirildi. Öte yandan diğer iki adayının da şehirde tanınmıyor olması muhtemel oy kaybına yol açtı. AK Parti'nin 3. sıra adayı meslek icabı iş mahkemelerine bakıyordu ve geçmişteki davalarından dolayı çok sayıda işadamı tepkisini gizlemedi. Ayrıca az konuşup çok tokalaşarak insanları ikna edeceğini düşünen AK Parti teşkilatları yanıldığını anlayamadan seçim günü gelmişti.

AK Parti'nin, aday seçiminde, bölgede söz sahibi olan eski yeni bakanlara, belediye başkanlarına, geçmiş dönem il başkanlarına fikir danışmadığı kulislerde oldukça sert eleştirildi. 

Kamuoyu anketinin şehrin gerçek nabzını tutamadığı da aşikar. Hemen her seçimde olduğu gibi bu seçimde adaylar arasında marka bir ismin yer almaması da AK Partiye kaybettirdi.

Aday adaylığı sürecinde özellikle gençlik ve kadın kolları başta olmak üzere teşkilatın organlarının etkin bazı isimler tarafından belli adaylara kanalize edilmesi ve bir çok aday adayının toplantı yapma şansını dahi yakalayamaması partiye gönül verenleri küstürdüğü hatta kızdırdığı bilinen bir gerçek.

Propaganda sürecinde beşeri kaynakların yanlış hatta hiç kullanılmaması ve etkin iletişim yollarından faydalanılmaması da cabası.

Şimdi karşımızda AK Parti'nin kalesi Karaman'da tüm ilçelerde oy kaybetmiş % 11'le 13.400 seçmenini başka partilere kaptırmış bir iktidar partisi var.

Üstelik AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan bu seçimde bir öncekine göre Karaman'da 12.000 oyunu artırmışken... 

Üstelik Karaman yatırımlara doymuş hükümetten kendi ayarındaki illere göre misliyle fazla yatırım almış bir şehirken...

Nasıl oluyor da oyu düşüyor?

Bu durumun müsebbibi İl Başkanı mı, mevcut vekil mi, yoksa bölge adaylarını belirlemede etkin rol üslenen Konya Milletvekili Ahmet Sorgun mu? Belki bu üç isimden birisi konuyla ilgili bir açıkmama yaparsa kamuoyu rahatlayabilir. Ciddi ciddi mülakat yapanlar, deve dişi aday adayları, yıllarını teşkilata adayanlar eminim bu sorunun cevabını merak ediyor.

MHP'de yaklaşık aynı hataları yaptı; Kimsenin tanımadığı 3 aday. Üstelik Karaman'da ikamet eden de yok aralarında. Buna karşın CHP şehirde ilk akla gelen 3 isimden ikisini aday gösterdi. İlkini 1. sıraya ikincisini de 3. sıraya koydu kazanan taraf oldu.

Şimdi Karaman'da AK Partililer, "Mevla ömrümden ömür versin" dedikleri Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni bir devrin ilk başkanı olmasıyla teselli buluyor, gururlanıyor.

Hatrın varolsun Reis...

Battal Çetine

Okunma : 11453
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16189 Gündem
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 12076 Gündem
Sanayi köprülü kavşağında trafik kazası
18 Eylül 2020 Okunma: 8466 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın