Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
İnternet üzerinden alışverişte tüketicinin sahip olduğu haklar
Koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerimizde yaşam alanları ürettiğimiz şu günlerde, e-ticaret diye anılan, internet üzerinden alışveriş alışkanlığının gittikçe arttığını görüyoruz.
Kategori : Köşe Yazıları
11 Nisan 2020 15:35
 
İnternet üzerinden alışverişte tüketicinin sahip olduğu haklar

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerimizde yaşam alanları ürettiğimiz şu günlerde, e-ticaret diye anılan, internet üzerinden alışveriş alışkanlığının gittikçe arttığını görüyoruz. Peki internet üzerinden alışverişlerde,bir tüketici olarak haklarımız nelerdir?

Öncelikle internet üzerinden  alışveriş yapıyor isek,bir tüketici olduğumuzu ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile online satışların düzenlendiği Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gibi yasal düzenlemelerin tüketicilere sağladığı hukuki himaye altında bulunduğumuzu bilmemiz gerekir. Buna göre tüketicinin sahip olduğu başlıca haklar şunlardır:

1. CAYMA HAKKI

Tüketici 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden dönebilir. 14 günlük süre malın teslim alındığı tarihten başlar. Tüketicinin sebeb göstermesine gerek yoktur.Satıcı ise 10 gün içinde malı teslim alıp parasını iade etmekle yükümlüdür. Satıcı internet sitesinde cayma hakkı konusunda bilgi vermekle yükümlüdür. Eğer bilgi vermemiş ise tüketicinin cayma hakkı süresi 1 yıldır. Yönetmelik iadesi mümkün olmayan,satılmakla tüketilen, kişiye özel üretilen bazı istisnai hallerde cayma hakkına sınırlama getirmiştir.

2. AYIPLI ÜRÜN VEYA HİZMET HALİNDE TÜKETİCİNİN HAKLARI

Eğer ürün tesliminde gözle görülür açık bir ayıp sözkonusu ile tüketici 30 gün içinde bu durumu satıcıya bildirmekle yükümlüdür. 30 gün içinde ayıp bildirimi yapılmaz ise mal mevcut haliyle kabul edilmiş sayılacaktır. 30 gün içinde ayıp bildiriminde bulunan alıcı,

a)ürünün iadesi ve bedelin geri ödenmesi,
b) ayıpsız başka bir ürün ile değiştirilmesi,
c)ayıp oranında satış bedelinden indirim yapılması, haklarından birini kullanabilir.

Eğer ürün veya hizmette ilk bakışta görülmeyen ve sonradan ortaya çıkan  gizli bir ayıp varsa,tüketici malın tesliminden itibaren 2 yıl içinde haklarını kullanabilir.

3. HARCAMA İTİRAZI İMKANI

Kredi kartı ile gerçekleştirdiğimiz bir hizmet veya ürün, satın alınan ürün veya hizmet tüketiciye teslim edilmemiş,yahut gereği gibi teslim yok ise, ödeme tarihinden itibaren 120 gün içinde bankanıza müracaat ederek paranın iadesini talep edebilirsiniz. Banka ödeme yapılan işyerinin kredi anlaşması yaptığı banka ile iletişime geçmekte, ilgili banka müşterisinden mal veya hizmet teslimine ilişkin belgeleri istemektedir. Satıcı bu belgeleri teslim edemez ise kredi kartıyla yapılan ödeme tutarı kartınıza iade edilmektedir.

4. ÜRÜN TESLİMİ İÇİN MAKSİMUM SÜRE

İnternetten verilen siparişlerde ürünün taahhüt edilen sürede tüketiciye ulaştırılması gerekir. Süresinde teslim edilmeyen üründe tüketici sözleşmeyi feshedip bedelin iadesini talep edebilecektir. Satıcı bir süre belirtmemiş ise kanun bu süreyi ençok 30 gün olarak kabul etmiştir. Sipariş edilen ürün en çok 30 gün içinde teslim edilmediği takdirde yasal haklar kullanılabilir.

5. Sipariş edilmeyen hizmet veya ürün teslim edilmiş ise, tüketicinin bu ürünü saklama yahut iade yükümlülüğü yoktur. Sorumluluk satıcıya aittir.

6. Kargo ile teslimde tüketici teslim edilen ürünü hemen inceleyip,eksik veya hasarlı bir ürün verilmiş ise,kargo görevlisine ”Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatma hakkına sahiptir.

7. Tüketici satıcıdan iletişim bilgilerini talep etme hakkına sahiptir.

8. Garanti belgesi isteme hakkına sahiptir.

9. Ön bilgilendirme ve mesafeli satış sözleşme düzenlemesi yasal zorunluluktur.Satıcı bu sözleşmeleri 3 yıl süreyle saklamak yükümlülüğü altındadır.

10. Satıcı bu yükümlülükleri ihlal eder ise tüketici, uyuşmazlığın miktarına göre hakem heyetine şikayet yahut tüketici mahkemelerine dava açma hakkına sahiptir.

Mevlüt Akgün
Avukat-Arabulucu.

Okunma : 1723
karaman


Yavuzlar iplik
guney sigorta
sağlam pen
Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12181 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12149 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9697 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın