Karamandan.com

Karamandan.com

04 Temmuz 2020 Cumartesi
karaman

Taşeli Platosu: Taş İle Suyun Dansı
Derinlik rekortmeni mağaralar; susuz coğrafyaya tam bir karşıtlık oluşturan şelaleler; kıraç arazide yaşam mücadelesi veren köyler; rüzgârın biçimlendirdiği “antik kent”ler… Taşeli Platosu batıda Antalya Akseki ile doğuda Mersin Silifke arasında uzanıyor.
Kategori : Gündem
04 Aralık 2019 14:04
 
Taşeli Platosu: Taş İle Suyun Dansı

Derinlik rekortmeni mağaralar; susuz coğrafyaya tam bir karşıtlık oluşturan şelaleler; kıraç arazide yaşam mücadelesi veren köyler; rüzgârın biçimlendirdiği “antik kent”ler…

Taşeli Platosu batıda Antalya Akseki ile doğuda Mersin Silifke arasında uzanıyor.

Yarımadaya ve platoya adını veren “taşeli” kavramı, yörenin bu olağan dışı taşlık yapısına dayanıyor. Yöreye ilkçağda, Eski Yunancada “Taşlık Kilikia” ya da “Dağlık Kilikia” anlamına gelen “Kilikia Trakheia” dendiği biliniyor. Şu da var; kimi kaynaklara göreyse Mersin’in yakın zamana kadarki il adı olan İçel’den hareketle ve karşıtı olarak yöreye “Dışel” dendi, zamanla bu, Taşeli’ye dönüştü.

Bölgenin taşlık coğrafi yapısı nedeniyle insan nüfusu seyrektir. Platoda yaygın bitki örtüsü fundalık olmakla birlikte göknar, sedir, ardıç gibi iğneyapraklı; dişbudak, şimşir ve meşe gibi geniş yapraklı ağaçlar da görülür. Güneye, deniz kıyısına doğru inildikçe arazi önce karaçam, servi; sonra kızılçam gibi iğneyapraklı ağaçlar olmak üzere defne, zeytin, keçiboynuzu, pırnal meşesi ve benzeri maki ve fundalıklar gözlenir.

Eskiden patikalarla aşılan platodan günümüzde Konya’yı Karaman ve Mut üzerinden Silifke’ye bağlayan karayolu geçiyor. Bu ulaşım kolaylığının da katkısıyla platonun ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artıyor. Silifke yakınlarındaki Cennet-Cehennem obruklarıyla Narlıkuyu Mağarası ise bu ilgiden aslan payını alan, Taşeli Platosu’nda turizm açısından önem taşıyan başlıca karstik yüzey şekilleri. Her iki obruğa Silifke-Mersin karayolunun 22. kilometresinden ayrılan iki kilometrelik yolla ulaşılıyor.

Taşeli Yarımadası, kıraç ve susuz arazinin zor şartlarına yüzyıllardır direnen, araziye rastgele serpiştirilmiş izlenimi uyandıran küçük köyleri; rüzgârın biçimlendirdiği “antik kent”leri; derinlik rekortmeni mağaraları; susuz coğrafyaya tam bir karşıtlık oluşturan yeraltı derelerinin yüzeye çıktığında oluşturduğu şelaleleri ve serin yaylalarıyla her geçen gün biraz daha ilgi odağı oluyor.

Bulutların Arasında Akşam saatlerinde denizden yükselen bulutlar Taşeli Platosu’na uzanan sırtları aşmaya çalışıyor. Mersin’in Anamur ilçesi sınırları içinde, kent merkezinin yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki bu sırtlar, kızılçamlarla kaplı vadiye doğru inerken görkemli bir manzaraya imza atıyor. Yaklaşık 10 kilometre kuzeyindeki Kaş Yaylası gibi yaylalar sıcak yaz aylarında, Anamur kent merkezine yakınlığıyla serin bir seçenek oluşturuyor. Anamur-Ermenek karayoluyla Alaköprü, Vinç ve Pınarlar geçildikten sonra Kaş Yaylası’na ulaşılır.

Suyun Danteli Konya merkeze yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta, Hadim ilçesi sınırları içindeki Yerköprü Şelalesi, Göksu Irmağı üzerindeki doğal köprüden dökülür. Şelalenin suyunun, döküldüğü noktada karstik yapıdaki coğrafyayı dantel gibi işlediği görülür.

Rüzgârın Antik Kenti Taşeli Platosu, Güney Anadolu’da Orta Toroslar’da; batıda Akseki (Antalya), doğuda ise Mut-Silifke (Mersin) arasında doğu batı doğrultusunda uzanır. Taşeli Platosu’nun kalbi sayılabilecek, Mersin’in Anamur ve Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin kuzey kesişim bölgesindeki bu engebeli düzlük, bir kaya denizini andıran görünümüyle bölgenin tipik karstik yapısına güzel bir örnek. Gezginlerin bir zamanlar burayı büyük bir depremin yerle bir ettiği eski bir uygarlığın hüzünlü kalıntıları sanmasına şaşırmamak gerek.

İki Göksu
Göksu, biri Hadim Göksuyu, öteki Ermenek Göksuyu, Ermenek Çayı ya da Gökçay adlarıyla anılan iki önemli kolun birleşmesiyle oluşur. Göksu Nehri’nin diğerine göre uzun kolu Hadim Göksuyu, Konya’nın Taşkent ilçesinin batısındaki Karakuş Dağı’ndan doğar, Hadim’e kadar Balcılar Çayı adıyla akar. Karakuş Dağı’nın güneyinden çıkan Ermenek Göksuyu ise çıktığı yörede Gevne Çayı diye anılır. Mut’un güneybatısındaki Suçatı köyü yakınlarında Hadim Göksuyu ile birleşir. Göksu Vadisi, Silifke yakınlarında birden genişler ve 308 kilometrelik yolculuğunu Akdeniz’de tamamlar.

Saklı İlçe
Karaman’ın güneybatısında, Orta Toroslar’ın Batı Toroslar’la iç içe geçtiği Taşeli Platosu’nda yer alan Ermenek sırtını kayalıklara dayamıştır. Ermenek, Göksuyu Vadisi boyunca uzanan ve tarıma elverişli dar düzlükler dışındaki çok engebeli görünümüyle Taşeli Platosu’nun coğrafi yapısını yansıtır. Kentin kuzeydoğusundaki Oyuklu Dağı’nın yüksekliği 2 bin 427 metreye ulaşır. Kayalıklar arasına saklanmış ilçe merkezine son yıllarda evlerden izlenebilen baraj manzarası eklendi.

Kaynak: Atlas Dergisi
 

Okunma : 3084
Foto galeri
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Tek Ailesinin Acı Kaybı
30 Haziran 2020 Okunma: 19140 Yaşam
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 18831 Ekonomi
SON DAKİKA: Tuvalette can verdi
30 Haziran 2020 Okunma: 9952 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın