Karamandan.com

Karamandan.com

19 Haziran 2019 Çarşamba
Karaman'da tarihi hamamda yangın!
Karaman’ın tarihi hamamlarından Seki Hamam’ın kadınlar bölümünde çıkan yangın kısa süreli paniğe neden oldu.
Kategori : Asayiş
11 Ocak 2019 10:42
 
Karaman'da tarihi hamamda yangın!

Karaman’ın tarihi hamamlarından Seki Hamam’ın kadınlar bölümünde çıkan yangın kısa süreli paniğe neden oldu.

Seki Çeşme Mahallesi Doktor Mehmet Armutlu Caddesinde bulunan tarihi Seki Çeşme Hamamı’nın kadınlar bölümünden dumanlar çıktığını gören hamam çalışanları hemen hamamın elektriğini keserek itfaiyeye haber etti.

Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını söndürdü. Yangın sırasında içeride çalışanlar hariç kimsenin olmadığı öğrenildi.

SEKİ ÇEŞME HAMAMI
Karaman Seki Çeşme Mahallesi’nde bulunan bu hamamın da kitabesi bulunmadığından ne zaman yapıldığı konusunda kesin bir tarih verilememektedir. Bununla beraber, vakıf kayıtlarına dayanılarak II.İbrahim Bey (1423-1464) tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır.

Bu hamam üzerinde araştırma yapan D.Ali Gülcan, İlhan Temizsoy ve Vehbi Uysal’dan öğrenildiğine göre; eski kayıtlara “Sükker Çeşme” olarak geçmiş, halk arasında da  sonradan Seki Çeşme’ye dönüşmüştür.

Hamam, kadınlar ve erkekler bölümü olmak üzere çifte hamam plan düzeninde yapılmıştır. Soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelen hamam, doğu tarafındaki iki payanda ile dışarıdan desteklenmiştir. Üzeri toprak damla örtülmüş küçük bir girişten sonra merkezi kubbeli soyunmalık yerine geçilmektedir.

Buradaki yonca biçimli şadırvan sökülmüş, yerine orijinalinden çok uzak beton bir havuz yapılmıştır. Soyunmalıktan küçük bir aralıkla üzeri kubbeli ılıklığa geçilmektedir. Buradaki bir kapı da sıcaklık bölümüne açılmaktadır. Sıcaklığın ortasında oldukça geniş bir göbek taşı, çevresinde de üçü açık, üçü kapalı yıkanma yeri ve altı kurnası bulunmaktadır.

 

Okunma : 4351
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da "sarıkız" alarmı
18 Haziran 2019 Okunma: 30291 Asayiş
Karaman’da silahlı saldırıya uğrayan iki kişi yaralandı
15 Haziran 2019 Okunma: 14892 Asayiş
Karne almayı beklerken babasının vefat haberini aldı
16 Haziran 2019 Okunma: 11547 Yaşam
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın