Karamandan.com

Karamandan.com

15 Kasım 2019 Cuma
Devlet onlara acımadı
Karaman'da far avında kullanılan 150 bin TL değerindeki araca el konuldu.
Kategori : Asayiş
15 Ekim 2019 09:35
 
Devlet onlara acımadı

Karaman'da far avında kullanılan 150 bin TL değerindeki araca el konuldu.

Karaman Av Koruma ve Jandarma Ekipleri tarafından geçen hafta boyunca yapılan av koruma ve kontrol çalışmalarında far avında kullanılan 150 bin TL değerinde 1 adet arazi aracına (pick-up) ve 5 adet av tüfeğine el konuldu.

Usulsüz av yapan toplam 12 kişiye yaklaşık 23.900 TL para cezası yazıldı.

2019 yılı genelinde ise; far avında kullanılan 5 adet araca, 17 adet tüfeğe el konularak ve toplam 145.613 TL para cezası uygulandı.

Avcılık spor mu canilk mi?

Avcılık; insanlığın yaşamını sürdürmesi için ortaya çıkmış bir olgu fakat bugün modern insanların hayatta kalmak için masum canlıları avlamasına gerek olmadığı herkesin malumu. Bu sebeple günümüzde avcılık bir “spor” olarak tanımlanıyor. Ancak hayvanları öldürmenin spor olduğu görüşüne katılmamız tabi ki imkansız.

Ülkemizde yasalar var ve avcılık kurallara tabi kılınmmış. Ama hayvan öldürmeyi spor olarak görenlerin kural dinleyeceğini düşünmek de biraz saflık oluyor galiba. Bir çok cani bu kuralları da gözardı ediyor ve korkunç yöntemlerle hayvanları öldürüyor, mesela far avı. Far avı avcıların kullandığı en canice yollardan biri ve ülkemizde yasak olmasına karşın ne yazık ki cani avcılar bu korkunç yöntemi kullanarak hayvanları acımasızca öldürüyorlar.

Far avı nedir?

Gece yapılan far avında tavşan başta olmak üzere tilki, kurt, vaşak gibi hayvanlar ile çulluk gibi kuşlar avlanıyor. Karanlıkta hayvanların gözlerine kuvvetli ışık tutularak geçici körlük yaşamaları sağlanıyor. Bu arada hareketsiz kalan hayvanlar avcılar tarafından kolayca öldürülüyor. Herkes “gözüne ışık tutulmuş tavşan” deyimini duymuştur. Kalakalmak anlamına gelir çünkü gözüne ışık tutulan tavşanlar geçici körlük yaşadıkları için şoka girip gerçekten de oldukları yerde donup kalırlar ve bu da onları çok kolay bir av haline getirir. Bunu iyi bilen far avcıları güçlü ışıklarla ormanlara giderek tavşanları kolayca öldürüyorlar.

Türkiye'de far avı yasak

Ülkemizde far avı yapmak yasak. Bu tür av yaparken yakalananlara kesilen para cezaları yanısıra far avında kullandıkları tüm araçlara da el koyuluyor. 

Buna rağmen cezaların farcıları canilikten alıkoyamadığı ortada.

Okunma : 6227
Foto galeri
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
seç
Gündem haberleri
Karaman'da öğrencilerine cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen öğretmen tutuklandı
12 Kasım 2019 Okunma: 30462 Asayiş
Karaman'a Kış Geliyor!
14 Kasım 2019 Okunma: 14223 Karaman Hava Durumu
Ölüm Karamanlı Özlem Hemşireyi Nöbet Dönüşü Yakaladı!
13 Kasım 2019 Okunma: 11560 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın