Karamandan.com

Karamandan.com

06 Temmuz 2020 Pazartesi
karaman

GURBETTE CORONA
Bugünün söylentisi, BELÇİKA' da OHAL' pozisyonuna geçilecek,  sokağa çıkma yasağı getirilecek, uymayanlara Avrupa' nın başka ülkelerinde olduğu gibi para cezası kesilecek, tam bir karantina ortamı.
Kategori : Köşe Yazıları
17 Mart 2020 12:05
 
GURBETTE CORONA

Bugünün söylentisi, BELÇİKA' da OHAL' pozisyonuna geçilecek,  sokağa çıkma yasağı getirilecek, uymayanlara Avrupa' nın başka ülkelerinde olduğu gibi para cezası kesilecek, tam bir karantina ortamı.

Güvenlik Konseyi bugün bu kararları almak için toplandı, fakat ortak bir karara varamadılar. Belirsizlik devam ediyor.

Aslında tüm bu tedbirler bizim sağlığımız için. Ama, tüm bu önlemler içerisinde bizi ürküten tarafı, söylentilere göre ASKERİN bu krizi yönetmesi. Nihayetinde BELÇİKA' da hükümetin olmadığı bir ortamda insiyatifi askerin alması ne kadar olağansa da bizim daha önce yaşadığımız ve özellikle 15 Temmuz'da Türkiye' ye ulaşma sevinci yaşarken, İstanbul' da darbe girişimine şahit ve maruz kalmamızı hatırlatması, askerin yönetimin başında olması bizi biraz rahatsız edebilir.

Öyle bir psikoloji içerisindeyiz ki, kavgamızın neyle olduğunu bile bilmiyoruz. Her kafadan bir ses, her kişiden bir nasihat alıyoruz.

Ülkeyi geçici de olsa yönetenlerden ve de medyadan tatmin edici hiç bir açıklama, yada rahatlatıcı önlemler göremememiz bizi ve tüm halkı paniğe itmekte.

Son bir haftadır panik ortamıyla, halk gıda stoğuna yöneldi. Hijyen ve gıda ürünleri stoklarda çoğu marketlerde tükenmiş durumda, kalan az sayıdaki ürünler yüzünden kavgalar görülmekte, kasalarda saatlerce süren ödeme bekleyişi, yorgun ve tedirgin yüzler biraz da hayat motivasyonumuzu darmadağın etmiş durumda.

Geçtiğimiz Cuma akşamından itibaren tüm kahve, kafe, cami, lokanta, düğün, toplantı, çocuk oyun parkları (açık ve kapalı alan), barlar, okullar, spor karşılaşmaları ... yani insanların toplu olabileceği tüm ortamlar yasaklandı. Uymayanlara Polis tarafından para cezası uygulanmakta. Bu karardan en çok da Cumartesi günü düğünü olan Türk vatandaşları etkilendi. Onca hazırlık, davetliler, heyecan, mutluluk derken bir anlık belirsizlik ortamı ve YASAK.

Bizim için hiç yaşamadığımız ve çok ağır bir tecrübe olacak. Kendi tedbirimizi kendimizin aldığı ve çevre tedbiri aldığımız değişik bir ortam, biraz ağır, izole bir ortam.

Tüm bu tedbirler arasında bir de madur olanlar var. Türkiye' den buraya ziyarete, gezmeye, okumaya gelmiş ve tam dönüş sürecinde uçuş yasağından dolayı gidemeyen vatandaşlarımız. Ne yapacaklarını bilememiş ve çoğu hecalet içerisinde. Ama yapacak birşeyin olmadığınında farkındalar.

Bir de bizi üzen değil ama bizi biraz buruklaştıran mesele, ne olursa olsun Türkiye' ye girişimizin bir süreliğine yasak olması, hatta ölsek bile cenazemizin yanında refakatçımızın yurda giremiyecek olması. Tabiki anlayışla karşılıyoruz, olması gereken ama bizim için nedense Vatansızmış gibi ağır oluyor. Bir taraftan da bir yarılarımızın orada olması duygularımızı hep yoğun tutuyor.

Sonuçta nekadar sakinliğimizi korumaya çalışsak da, sürü psikolojisine uymamaya çalışsak da yine de en azından piyasada ulaşması zor olduğundan dolayı hijyen ürünlerini  az çok tedarik etmeye çalıştık. Bizim kültürümüz gereği genelde her zaman tedarikli bir yaşam sürdüğümüz için daha fazlasına gereksinim duymadık.

Belirsizlik , karamsarlık, korku,  umutla - umutsuzluğun olduğu bir ortamda,

Allah hepimizin yardımcısı olsun, inşallah bu günleri de atlatacağız. Umarım en az zararla olması dileğimdir, duamdır.

Saygılarımla
Arife BEYHAN
Cheratte / BELÇİKA

Okunma : 4189
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karamanlı polis memuru hayatını kaybetti
03 Temmuz 2020 Okunma: 13184 Gündem
10.cu Kattan Atlayan Genç Hayatını Kaybetti
05 Temmuz 2020 Okunma: 10756 Asayiş
Cumartesi Pazarında yangın
04 Temmuz 2020 Okunma: 10298 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın