Sağlık Çalışanları En Ön Cephede | Karamandan.com - Karaman Haber

Sağlık Çalışanları En Ön Cephede | Karamandan.com - Karaman Haber

31 Mart 2020 Salı
Sağlık Çalışanları En Ön Cephede

EVDE KAL Mezarlıklar “bana bir şey olmaz” diyenlerle dolu…

Bu yazım sağlık çalışanlarına gelsin… 

Çünkü şu an sağlık alanında çalışan doktorlar, hemşireler, 112 personeli, sağlık memurları, tıbbi sekreterler, hasta bakıcılar, hastane güvenlik görevliler tüm kişiler bugün verilen ölüm-kalım savaşında cephede en önce koşanlar.

Hakkında çeşitli araştırmalar yapılan, insanların çoğunda farklı farklı etkilere sebep olan covid-19 virüsüyle daha düne kadar hastanelerde, sağlık merkezlerinde maskesiz, gözlüksüz kendi korunma tedbirlerini kendileri alması beklenerek bir bilinmez karşısında her gün görevinin başına giden çalışanların yaşadığı stres anlatılmaz yaşanır. 

Çünkü içlerinde yaşı ileri olanlar, hamile olanlar, kanser olanlar, kronik hastalığı olanlar, yeni bebeği olanlar, küçük çocukları olanlar var. Bu insanların izinleri iptal edildi. 

Türkiye’de çeşitli hastanelerde hala gerekli güvenlik önlemleri devlet tarafından alınmadan, ilgili ekipmanları tedarik edilmeden çalışan kişiler gerekli tedbirlerin sağlanması için sosyal medya üzerinden topluma ulaşmaya çalışıyor. Çünkü şu an hastane çalışanları hastalığı kapma ve yayma potansiyeli en yüksek grup. İşte bu yüzden gerekmedikçe hastaneye gelmeyin diyorlar. Yoksa bugüne kadar hastanelerin acil birimlerine yapılan gereksiz başvuruları bile ellerinden geldiğince sonuçlandırmaya çalışan doktorların hastalara bakma konusunda bir mazereti değil bu durum. Ama hiçbiri evdeki anne babasına, küçük çocuğuna, eşine dostuna hastalık bulaştırmak istemiyor. Otelde kalıyorlar, günlerce evlerine gitmiyorlar ya da gitmeyecekleri günlerin stresini şimdiden yaşıyorlar. 

Lütfen gerçekten hasta olmadığınızda, sadece ilaç yazdırmaya hastanelere başvurmayın. 

Eğer siz taşıyıcıysanız doktorunuza, o da hastaneye ihtiyacı olmadan gelen bir başka sağlıklı insana hastalık bulaştırabilir. Hem kendinizin enfekte olmaması hem de başkalarına bulaştırıp bu vebale girmemeniz için evlerinizden gerekmedikçe çıkmayınız. Televizyonlar ve diğer yayın kuruluşları bütün gün bas bas bağırıyor, evde kalın, hastaysanız iyileşme ve bulaşma riski olan gün sayısını kimseyle temas etmeden geçirin ve virüsün sizden başkasına taşınmasını engelleyerek salgının kontrollü yayılmasına katkı sağlayalım.

Unutmayın ki insanlar sizin için can güvenliğini hiçe sayıyor. Çoğu vatandaşımız durumun ciddiyetini anlamasa da dünya geneline baktığımızda görülen tablolara göre Türkiye’ de vaka sayısı gün ve gün artıyor. Önlemler ülkemizde hat safhada alınıyor alınmaya da devam edecek görünüyor. işler gün geçtikçe iyi olmayacak izlenimi veriyor. Herkes tedbirini kendi ve çevresi için alsın almalıdır.

Her zaman pozitif bir tablo çizmek sanırım insanları hayal dünyasından uyandırmaya ve gerçeklerle yüzleşmeye yetmiyor. Toplum olarak kaderci ve boş vermiş zihin yapısından bilinçli akıllı ve kurallara uyan davranış modeline geçme zamanı gelmiştir.

Akıllı davranır, tedbirleri ciddiye alır, bilime teslim olursak, bize bir şey olmaz. Ama duygusal davranır, işi ağırdan alır, hayatta kalmaktan daha önemli şeyler olduğunu düşünürsek kurusa bakmayın da bu işin önünü alamayız.

Hastaneden çocuğunu kaçıran adam çocuğuna iyilik ettiğini düşünüyor. Karantina ölüm bekleme yeri değil ki! Hastalıkla daha iyi mücadele etmek adına toplumla hasta arasına mesafe koymak sadece.

Bu savaşta ön cephede olan akrabalarım, arkadaşlarımız ve tüm sağlık çalışanları zor zamanlar geçiriyor. Alkıştan ziyade en önce yapılacak şey işlerini kolaylaştırarak bizim için yaptıkları fedakarlığı anlamak ve yardımcı olmak. Tümüne saygı ve sevgiyle…

Ali Günay
 

Okunma : 2272